Doğal Yollarla Libido Arttırma

Libido eksikliği erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olsa da, her iki cinsi de önemli ölçüde etkileyen bir problemdir. Düşük libido, testosteron eksikliği, depresyon, cinsel işlev bozukluğu, stres, ilişkilerdeki sorunlar, uyku apnesi, aşırı kilo, kötü bir yaşam tarzı, reçeteli bazı ilaçlar ve aşırı alkol tüketimi de dahil olmak üzere birçok sebepten dolayı hayatın herhangi bir döneminde yaşanabilir. Bu sebeple bir çok insan sağlıklı bir cinsel hayat sürdürmek için doğal yollarla libido arttırma yöntemlerini araştırıyor. Güzel haber şu ki, libidoyu arttırmak için bir çok doğal çözüm yolu mevcut.

Doğal Yollarla Libido Arttırma
Doğal Yollarla Libido Arttırma

Libido Nedir?

Libido, genel olarak cinsel dürtü veya cinsel aktivite arzusu olarak tanımlanır. Erkeklerde çoğunlukla yaş ilerledikçe kademeli olarak bir libido düşüşü görülmesi normal sayılır. Yaşlılıktan kaynaklanmayan libido düşüşü ise depresyon, stres, endokrin bozukluğu, ilaçların yan etkisi veya düşük testereron seviyesine neden olan uyku apnesinden kaynaklanabilir.

Kadınlarda görülen libido eksikliğinin ise bir çok nedeni olabilir. Bunlar genellikle, cinsel partnerle olan ilişki sorunları, sosyo-kültürel etkiler, tiroid problemleri ve diğer tıbbi problemler olabilir. Ayrıca 20’li yaşlarda en zirvede olan cinsel dürtüler, menopoz dönemine doğru yavaş yavaş azalmaya başlar. Menopozdan sonra, dişi testosteron seviyeleri çarpıcı bir şekilde düşer ve bununla birlikte libido da zayıflar. Doğum kontrol hapları ve hormonları etkileyen diğer doğum kontrol yöntemleri de kadınların cinsel aktivite isteğini olumsuz yönde etkileyebilir.
Hem erkekler hem de kadınlar için obezite de libido eksikliğine yol açan faktörlerden bir diğeridir. Özellikle obez erkeklerin erektil zorluklarla karşılaştığı çeşitli araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Yine araştırmalar göstermiştir ki, kiloların yalnızca küçük bir kısmının dahi azalması hem erkek hem de kadınların cinsel işlevlerinde iyileşmeler sağlayabilmiştir.

Doğal Yollarla Libido Arttırma: Tüketmeniz ve Kaçınmanız Gereken Gıdalar

Libido Arttıran Gıdalar

Kolajen üretimini arttıran besinler: Genellikle yaş ilerledikçe kolajen üretimi düşer ve cildin elastikiyeti azalır. Bu durum erkeklerde ereksiyon sorunlarına yol açarken kadınların da vajinal kaslarında gevşemelere sebep olur. Kolajen üretimini arttırmak libidonun da artmasına ve daha sağlıklı bir cinsel yaşama yardımcı olur. Kolajenin artması için bol bol kemik suyu veya protein tozu tüketebilirsiniz. Ayrıca C vitamini tüketerek de kolajeni arttırabilirsiniz.

Baharatlar: Antioksidan yönünden zengin baharatlar doğal yollarla libido arttırma yöntemlerinden bir diğeridir. Özellikle karanfil ve safran bu konuda oldukça etkilidir.

Karpuz:  Bazı çalışmalar karpuzun viagra etkisi olabileceğini göstermiştir. İçeriğinde bulunan likopen, beta-karoten ve sitrülin olarak bilinen besin maddeleri ile kan damarlarının gevşemesini sağlan karpuz libido arttıran gıdalar arasındadır.

Bitter çikolata: Siyah çikolata, triptofan içeriği nedeniyle serotonin salınımını arttırarak afrodizyak etkisi yaratır. Ayrıca, protein yönünden zengin olan yumurta, kümes hayvanları, yabani balık ve kaliteli kırmızı et de seratonin düzeyini arttırarak libidonuzu yükseltmeye yardımcı olur.

Muz: Özellikle kadınların hormonlarını düzenleyerek cinsel dürtülerinin artmasına yardımcı olan doğal libido arttırıcılardan biridir muz.

Çemen otu: Özellikle erkeklerde cinsel arzunun artmasına yardımcı olur. Çemen otu testosteron seviyesini düzenler ve libidoyu arttırır. Biraz acı bir tada ve kokuya sahip olan çemen otunu yemeklerinize katarak veya çay olarak demlediğinizde tadı gayet lezzetli bir hale gelir.

Doğal Yollarla Libido Arttırma: Kaçınmanız gereken gıdalar

 • İşlenmiş gıdalar
 • Yüksek sodyum içeren gıdalar
 • Fabrika ortamında yetiştirilen hayvan etleri
 • Şeker
 • Aşırı kafein
 • Aşırı alkol

Erkekler ve kadınlar için libido arttıran vitamin takviyeleri

 • Ginseng takviyesi
 • Tribulus takviyesi
 • Maca gıda takviyesi
 • Kadife çekirdeği takviyesi
 • Ginkgo biloba
 • Panax Ginseng
 • Demir takviyesi
 • Ashwagandha Besin Takviyesi

Bunların dışında doğal yollarla libido arttırma yöntemleri arasında günlük egzersizler yapmak, uyku kalitenizi arttırmak, stresten uzak durmak ve kegel egzersizlerini ihmal etmemeyi de sayabiliriz. Nitelikli bir yaşam, özgüvenle birlikte libidoyu da arttırır.

Ayrıca okuyun: Düzenli Seks Yapmanın Şaşırtıcı Faydaları

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı