Doğal El Kremi: Sadece 3 Malzeme ile Nemlendirici El Kremi Yapımı

Sadece üç doğal malzemeyle yapılan bu ev yapımı nemlendirici doğal el kremi ile kuru ve çatlamış ellerinizi tedavi edin!

Birazdan tarifini okuyacağınız nemlendirici ve besleyici doğal el kremi, ticari ürünlerin çoğunda bulunan kimyasalların hiç birini içermez ve kuru cildi en iyi şekilde nemlendirecek etkiye sahiptir. Vitamin bakımından zengin shea yağı ve jojoba yağı içeren bu krem, özellikle soğuk aylarda kullanabileceğiniz mükemmel bir nemlendiricidir.

Jojoba yağı genellikle cilt problemlerini gidermek için kullanılır ve erken yaşlanma belirtileri, cilt kızarıklıkları ve enfeksiyonlarla etkili bir şekilde mücadele eder.

Shea yağı ellerinizi yumuşacık ve pürüzsüz hissetmenizi sağlar. Bu iki doğal yağ kombinlendiğinde ise, çatlamış eller için yoğun bir bakım sunar.

Evde Nemlendirici Doğal El Kremi Yapımı

Not: Bu tarife, daha hoş bir koku katması için lavanta yağı, nane yağı, gül esansiyel yağı veya portakal yağı gibi esansiyel yağlar kullanabilirsiniz. Ancak, ilk kez kullanacağınız bir esansiyel yağ için alerji testi yapmanızı öneririz.

Kolunuzun iç kısmına bir çay kaşığı jojoba yağı ile birlikte 1-2 damla esansiyel yağ sürün ve herhangi bir reaksiyon oluşup oluşmadığını görmek için 24 saat bekleyin. Süre sonunda kızarıklık gibi bir reaksiyon olmadıysa ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şimdi doğal el kremi yapımına geçebiliriz

Malzemeler

  • 50-60 ml shea yağı
  • 1 çorba kaşığı jojoba yağı
  • En sevdiğiniz esansiyel yağlardan 10-15 damla (lavanta yağı, nane, portakal, gül, yasemin ya da papatya yağı gibi sevdiğiniz esansiyel yağlardan bir kombin de yapabilirsiniz)

Öncelikle shea yağını orta ateşte benmari usulü yaklaşık 7-8 dakika ısıtıp eritin. Yağ eriyince 10-15 dakika kadar buz dolabında soğumaya bırakın. Shea yağı tereyağı rengini almaya başladığında diğer malzemelerle karıştırılmaya hazır hale gelmiş olur.

Shea yağını buzdolabından çıkarın ve 5 dakika boyunca blender veya çırpıcı yardımıyla iyice çırpın. Kıvamı yoğun hale geldiğinde, jojoba yağı ve esansiyel yağınızı ekleyin.

Malzemeler birbirine karışana kadar tekrar çırpın. Çırpma işleminin ardından doğal nemlendirici el kremi hazır hale gelmiş olacak. Kremi muhafaza etmek için bir cam kavanoza doldurun ve buzdolabına koyun.

Aynı malzemelerle yapabileceğiniz çok daha pratik bir tarifimiz daha var;

Aslında doğal bir el kremi yapmanın ne kadar kolay olduğunu yukarıdaki tariften görmüş olsanız da çok daha kolay ve hızlı bir yolunu da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yapmanız gereken tek şey, shea yağını bir kase içerisinde çatalla ezdikten sonra diğer malzemeleri katıp blender ile iyice karıştırmak. Sadece bu kadar ve el kreminiz kullanıma hazır.

Kreminizi cam bir kavanoza ağzı sıkıca kapalı bir şekilde 20-24 ° C arası bir sıcaklıkta muhafaza edebilirsiniz. Bundan daha yüksek bir ısı kreminizin sıvılaşmasına neden olabilir.

Ev yapımı el kremi içeriğinde koruyucu herhangi bir katkı maddesi bulunmadığından raf ömrü fazla uzun değildir, bu nedenle bir kaç ay içerisinde tüketebileceğiniz kadar krem yapmaya dikkat edin. Kapağın her zaman sıkıca kapalı olması ve nemden uzak tutulması kremi daha iyi muhafaza etmenize yardımcı olacaktır.

Shea yağı oldukça yoğun bir yağdır ve özellikle çok kuru ve hasarlı ciltler için idealdir. Her kullanım için yarım çay kaşığı yeterli olacaktır. Daha fazlasının emilimi zor olabilir.

Bu ev yapımı nemlendirici doğal el kremi sadece elleriniz için değil, kuru ve çatlamış topuklarınız için de faydalıdır. Kısa sürede sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm elde etmenizi sağlar. En iyi sonuç için, her gece yatmadan önce uygulanmasını tavsiye ederiz.

8 Yorum

  1. İçeriğinden emin olmak için evde bildiğimiz malzemelerle doğal el kremi yapmak fikri kulağa hoş geliyor. Ben koku için gül esansiyel yağını eklemeyi düşünebilirim. Fikir için teşekkürler..
    Sevgiler..

    1. Harika, gül bahçesi gibi kokacaksınız 🙂 Ben de krem ve losyonlar için genellikle gül yağı kullanırım. Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu