Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Diz Ağrıları İçin Doğal Çözümler

Diz, vücudumuzun çeşitli bağ ve kaslardan oluşan en büyük ve en karmaşık eklemidir. Yaşlandıkça, dizler bozulmaya eğilim gösterir; bu da bir süre sonra oldukça acı verici olur ve sizi yürüyemeyecek hale getirebilir.

Diz ağrıları yaşlanmanın ilk işaretlerinden biridir ve milyonlarca insan bu durumdan muzdarip. Neyse ki, dizlerinizi güçlendirebileceğiniz ve daha rahat yürüyebilmenize yardımcı olabilecek gıda ve egzersizler var.

Peki, diz ağrıları neden olurdiz ağrılarına ne iyi gelir , diz ağrıları için hangi hareketler yapılmalı?

Diz ağrısının nedenleri

Hareket kabiliyetini kısıtlayan ve kas kontrolünü olumsuz etkileyen diz ağrıları bazen hafif bir rahatsızlıkken, bazen de ciddi tahribata uğrayıp sakatlığa kadar götürebilir. İşte, diz ağrısının bazı sebepleri:

  • Burkulma
  • osteoartrit
  • Aşırı kullanma
  • Kırıklar
  • Gut hastalığı
  • Şişmanlık
  • Yaşlılık

Diz ağrısına iyi gelebilecek çözüm önerileri

1. Kalsiyum takviyeleri: Kalsiyum takviyeleri, eklem ve kemiklerin en önemli minerallerinden biri olan kalsiyum seviyesini artırır. Kalsiyum eksikliği, osteoporoz ve çeşitli iltihaplanmalara yol açabileceğinden, kemiklerinizin kalsiyum düzeyini arttırmak için kalsiyum takviyeleri kullanmanızda fayda var. Ek olarak karaağaç pekmezi, edamame (yeşil soya fasulyesi) ve güçlendirilmiş tahıllar tüketmek diz ağrısı için çözüm olabilir.

2. C vitamini: C vitamini, kemiklerimizin sağlığı için son derece önemlidir. Kollajen üretiminde büyük rol oynar, eklem ve kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar. Çoğu narenciye, brokoli, biber, ıspanak, karnabahar ve fermente gıdaları bol miktarda tüketmek diz ağrılarını azaltır.

3. D vitamini: D vitamini, kemik sağlığı için en önemli vitaminlerinden biridir. Güneşlenerek D vitaminini en iyi şekilde alabilirsiniz, ancak balık yağı, morina balığı karaciğeri yağı, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar da D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için iyi kaynaklardandır.

Balık yağı, dizlerdeki ağrıları azaltabilecek çok miktarda omega-3 yağ asidi içerir ve kemik yoğunluğunu artırabilir. Uzmanlara göre, günde 1200 mg balık yağı, eklemlerdeki ağrı ve sertliği azaltabilir, genel eklem sağlığınızı geliştirebilir.

Balık Yağı : Balık Yağının Kanıtlanmış Mucizevi Faydaları

4. Anti-inflamatuar gıdalar: Tatlı patates, avokado, zeytin yağı, zencefil, yaban mersini ve ceviz dizleri güçlü ve sağlıklı tutmak için günlük beslenmeye dahil edilebilecek anti-inflamatuar gıdalardır.

5. Epsom tuzu: Epsom tuzu; magnezyum eksikliği, diz ağrısı ve osteoporoz için en önemli minerallerden biridir. Yemeklerinizde, cilt bakımı için ve banyo yaparken kullanabileceğiniz epsom tuzu, vücuttaki magnezyum seviyesini yükseltmek için kullanabileceğiniz magnezyum sülfat bileşiğidir ve ağrılardan kurtulmak için birebirdir.

6. Yüzme: Yüzme, dizlerinizi ve tüm eklemlerinizi güçlendirecek mükemmel bir egzersizdir.

7. Diz egzersizleri: Belirli diz egzersizleri dizlerinizi güçlendirebilir ve şekillerini koruyabilir. Dizlerinizi sağlıklı tutmak için çömelme, dizleri kıvırma, bacakları yüksekte tutma gibi bir çok egzersizle diz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

8. Kilo kontrolü: Dizler her gün çok fazla ağırlık taşıyorsa, yüklerini azaltmak en iyisidir. Bu da ağırlığınızı azaltmanız ve korumanız gerektiği anlamına gelir. Bunu, düzenli egzersizle eşleştirilmiş sağlıklı bir diyetle sağlayabilirsiniz.

9. Masaj: Son olarak, masaj diz ağrılarını azaltmanın ve onları güçlü tutmanın harika bir yoludur. Her gün 10-15 dakika boyunca hindistancevizi yağı ile eklemlerinize  yapacağınız masaj dolaşımı artıracak ve ağrıyı azaltacaktır.

10. Zencefil Ekstresi: Zencefil, binlerce yıldır terapötik olarak kullanılan anti-inflamatuar ve analjezik özellikle sahip bir bitkidir. Bu da diz ağrıları dahil vücudunuzdaki diğer ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Düzenli olarak zencefil çayı tüketmek bu konuda etkili olacaktır. Yalnız, kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız dikkatli olun ve doktorunuza danışmadan zencefil kullanmaya başlamayın.

11. Akupunktur: Çeşitli çalışmalarda, akupunktur yönteminin diz ağrıları üzerinde olumlu etkiler yarattığı ve ağrılarda büyük oranda azalma sağladığını göstermiştir.

— Akupunktur tedavisi nasıl uygulanır? Akupunktur ile zayıflama mümkün mü?

Diz sağlığınız için, uzun süre oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçınmalısınız. Sağlıklı beslenme ve her gün yapacağınız diz egzersizleriyle, dizlerinizin her zamankinden daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamanız mümkün. Ancak, yukarıdaki herhangi bir yöntemi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

1 Yorum

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı