Genel SağlıkSağlık

Diz Ağrılarına Ne İyi Gelir | Diz Ağrıları İçin 9 İpucu

Yaşlandıkça, dizler bozulmaya eğilim gösterir; bu da bir süre sonra oldukça acı verici olur ve sizi yürüyemeyecek hale getirebilir. Diz ağrıları yaşlanmanın ilk işaretlerinden biridir ve milyonlarca insan bu durumdan muzdarip. Neyse ki, dizlerinizi güçlendirebileceğiniz ve tekrar özgürce yürüyebilmenize yardımcı olabilecek gıda ve egzersizler var. Peki, diz ağrılarına ne iyi gelir , diz ağrıları için hangi hareketler yapılmalı?

Diz ağrılarından kurtulmanızı sağlayacak 9 ipucu:

1. Kalsiyum takviyeleri: Kalsiyum takviyeleri, eklem ve kemiklerin en önemli minerallerinden biri olan kalsiyum seviyesini artırır. Kalsiyum eksikliği, osteoporoz ve çeşitli iltihaplanmalara yol açabileceğinden, kemiklerinizin kalsiyum düzeyini arttırmak için kalsiyum takviyeleri kullanmanızda fayda var.Ek olarak karaağaç pekmezi, edamame (yeşil soya fasulyesi) ve güçlendirilmiş tahıllar tüketmek diz ağrıları için çözüm olabilir.

2. C vitamini: C vitamini, kemiklerimizin sağlığı için son derece önemlidir. Kollajen üretiminde büyük rol oynar, eklem ve kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar. Çoğu narenciye, brokoli, biber, ıspanak, karnabahar ve fermente gıdaları bol miktarda tüketmek diz ağrılarını azaltır.

3. D vitamini: D vitamini, kemik sağlığı için en önemli vitaminlerinden biridir. Güneşlenerek D vitaminini en iyi şekilde alabilirsiniz, ancak balık yağı, morina balığı karaciğeri yağı, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar da D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için iyi kaynaklardandır.

Balık Yağı

Balık yağı, dizlerdeki ağrıları azaltabilecek çok miktarda omega-3 yağ asidi içerir ve kemik yoğunluğunu artırabilir. Uzmanlara göre, günde 1200 mg balık yağı, eklemlerdeki ağrı ve sertliği azaltabilir, genel eklem sağlığınızı geliştirebilir.

4. Anti-inflamatuar gıdalar: Tatlı patates, avokado, zeytin yağı, zencefil, yaban mersini ve ceviz dizleri güçlü ve sağlıklı tutmak için günlük beslenmeye dahil edilebilecek anti-inflamatuar gıdalardır.

5. Epsom tuzu: Epsom tuzu; magnezyum eksikliği, diz ağrısı ve osteoporoz için en önemli minerallerden biridir. Yemeklerinizde, cilt bakımı için ve banyo yaparken kullanabileceğiniz epsom tuzu, vücuttaki magnezyum seviyesini yükseltmek için kullanabileceğiniz magnezyum sülfat bileşiğidir ve ağrılardan kurtulmak için birebirdir.

6. Yüzme: Yüzme, dizlerinizi ve tüm eklemlerinizi güçlendirecek mükemmel bir egzersizdir.

7. Diz egzersizleri: Belirli diz egzersizleri dizlerinizi güçlendirebilir ve şekillerini koruyabilir. Dizlerinizi sağlıklı tutmak için çömelme, dizleri kıvırma, bacakları yüksekte tutma gibi bir çok egzersizle diz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

8. Kilo kontrolü: Dizler her gün çok fazla ağırlık taşıyorsa, yüklerini azaltmak en iyisidir. Bu da ağırlığınızı azaltmanız ve korumanız gerektiği anlamına gelir. Bunu, düzenli egzersizle eşleştirilmiş sağlıklı bir diyetle sağlayabilirsiniz.

9. Diz ağrıları için masaj yapmayı deneyin: Son olarak, masaj diz ağrılarını azaltmanın ve onları güçlü tutmanın harika bir yoludur. Her gün 10-15 dakika boyunca hindistancevizi yağı ile eklemlerinize  yapacağınız masaj dolaşımı artıracak ve ağrıyı azaltacaktır.

Diz sağlığınız için, uzun süre oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçınmalısınız. Sağlıklı beslenme ve her gün yapacağınız diz egzersizleriyle, dizlerinizin her zamankinden daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.


BU YAZIYI PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

YORUM YAP!

Kapalı
Kapalı