Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Diz Ağrıları İçin Doğal Çözümler

Diz ağrıları neden olur, diz ağrılarına ne iyi gelir, diz ağrıları için hangi hareketler yapılmalı?

Diz, vücudumuzun çeşitli bağ ve kaslardan oluşan en büyük ve en karmaşık eklemidir. Yaşlandıkça, dizler bozulmaya eğilim gösterir; bu da bir süre sonra oldukça acı verici olur ve sizi yürüyemeyecek hale getirebilir.

Diz ağrıları yaşlanmanın ilk işaretlerinden biridir ve milyonlarca insan bu durumdan muzdarip. Neyse ki, dizlerinizi güçlendirebileceğiniz ve daha rahat yürüyebilmenize yardımcı olabilecek gıda ve egzersizler var.

Diz ağrısının nedenleri

Hareket kabiliyetini kısıtlayan ve kas kontrolünü olumsuz etkileyen diz ağrıları bazen hafif bir rahatsızlıkken, bazen de ciddi tahribata uğrayıp sakatlığa kadar götürebilir.

İşte, diz ağrısının bazı sebepleri:

 • Burkulma
 • osteoartrit
 • Aşırı kullanma
 • Kırıklar
 • Gut hastalığı
 • Şişmanlık
 • Yaşlılık

Diz ağrısına iyi gelebilecek çözüm önerileri

Diz Ağrıları İçin Öneriler
Diz Ağrılarından Kurtulma Yolları

Kalsiyum Takviyeleri

Kalsiyum takviyeleri, eklem ve kemiklerin en önemli minerallerinden biri olan kalsiyum seviyesini artırır. Kalsiyum eksikliği, osteoporoz ve çeşitli iltihaplanmalara yol açabileceğinden, kemiklerinizin kalsiyum düzeyini arttırmak için kalsiyum takviyeleri kullanmanızda fayda var.

Ek olarak karaağaç pekmezi, edamame (yeşil soya fasulyesi) ve güçlendirilmiş tahıllar tüketmek diz ağrısı için çözüm olabilir.

C vitamini

C vitamini, kemiklerimizin sağlığı için son derece önemlidir. Kollajen üretiminde büyük rol oynar, eklem ve kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar.

Çoğu narenciye, brokoli, biber, ıspanak, karnabahar ve fermente gıdaları bol miktarda tüketmek diz ağrılarını azaltır.

D vitamini

Diz Ağrısı İçin D vitamini

D vitamini, kemik sağlığı için en önemli vitaminlerinden biridir. Güneşlenerek D vitaminini en iyi şekilde alabilirsiniz, ancak balık yağı, morina balığı karaciğeri yağı, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar da D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için iyi kaynaklardandır.

Balık yağı, dizlerdeki ağrıları azaltabilecek çok miktarda omega-3 yağ asidi içerir ve kemik yoğunluğunu artırabilir. Uzmanlara göre, günde 1200 mg balık yağı, eklemlerdeki ağrı ve sertliği azaltabilir, genel eklem sağlığınızı geliştirebilir.

Ayrıca okuyun: Balık Yağı : Balık Yağının Kanıtlanmış Mucizevi Faydaları

Anti-inflamatuar gıdalar

Tatlı patates, avokado, zeytin yağı, zencefil, yaban mersini ve ceviz dizleri güçlü ve sağlıklı tutmak için günlük beslenmeye dahil edilebilecek anti-inflamatuar gıdalardır.

Epsom tuzu

Epsom tuzu; magnezyum eksikliği, diz ağrısı ve osteoporoz için en önemli minerallerden biridir. Yemeklerinizde, cilt bakımı için ve banyo yaparken kullanabileceğiniz epsom tuzu, vücuttaki magnezyum seviyesini yükseltmek için kullanabileceğiniz magnezyum sülfat bileşiğidir ve ağrılardan kurtulmak için birebirdir.

Diz Ağrıları İçin Yüzme

Diz ağrısına çözüm-yüzme

Yüzme, dizlerinizi ve tüm eklemlerinizi güçlendirecek mükemmel bir egzersizdir.

Diz egzersizleri

Belirli diz egzersizleri dizlerinizi güçlendirebilir ve şekillerini koruyabilir. Dizlerinizi sağlıklı tutmak için çömelme, dizleri kıvırma, bacakları yüksekte tutma gibi bir çok egzersizle diz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kilo kontrolü

Dizler her gün çok fazla ağırlık taşıyorsa, yüklerini azaltmak en iyisidir. Bu da ağırlığınızı azaltmanız ve korumanız gerektiği anlamına gelir. Bunu, düzenli egzersizle eşleştirilmiş sağlıklı bir diyetle sağlayabilirsiniz.

Masaj ile Diz Ağrısına Çözüm

Diz ağrısı nasıl geçer? Dize masaj uygulama

Son olarak, masaj diz ağrılarını azaltmanın ve onları güçlü tutmanın harika bir yoludur. Her gün 10-15 dakika boyunca hindistancevizi yağı ile eklemlerinize  yapacağınız masaj dolaşımı artıracak ve ağrıyı azaltacaktır.

Zencefil Ekstresi

Zencefil, binlerce yıldır terapötik olarak kullanılan anti-inflamatuar ve analjezik özellikle sahip bir bitkidir. Bu da diz ağrıları dahil vücudunuzdaki diğer ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Düzenli olarak zencefil çayı tüketmek bu konuda etkili olacaktır. Yalnız, kan inceltici bir ilaç kullanıyorsanız dikkatli olun ve doktorunuza danışmadan zencefil kullanmaya başlamayın.

Akupunktur

Diz ağrısına iyi gelen yöntemler-Akupunktur

Çeşitli çalışmalarda, akupunktur yönteminin diz ağrıları üzerinde olumlu etkiler yarattığı ve ağrılarda büyük oranda azalma sağladığını göstermiştir.

— Akupunktur tedavisi nasıl uygulanır? Akupunktur ile zayıflama mümkün mü?

Diz sağlığınız için, uzun süre oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçınmalısınız. Sağlıklı beslenme ve her gün yapacağınız diz egzersizleriyle, dizlerinizin her zamankinden daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamanız mümkün. Ancak, yukarıdaki herhangi bir yöntemi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

8 Yorum

 1. Özellikle çok yürüdüğüm günler bende de ağrı olabilyor. Ama anladığım kadarı ile bu soruna bunlar pek de çözüm olmaz gibi 🙂

 2. Zencefil çayını sürekli içerim. Diz ağrılarına iyi geldiğini bilmiyordum. Burada bir hayli çözüm var benim durumum için. Bunları bir kenara not alayım ben en iyisi. Teşekkürler yine sayenizde birçok bilgi edinmiş oldum. Uygulayacağım bunların birkaçını.

 3. Allâh’a şükür dizimde böyle arılar yok ancak Ali’ye verdiğiniz cevaptaki gibi bu ipuçlarını her zaman denemek lâzım aslında. Özellikle kilo kontrolü benim başımın belası. 🙂

  1. Fazla kilo ilerleyen zamanlarda özellikle diz ve bel ağrıları yaratabilir. Fazlalıklarınız olduğunu düşünüyorsanız, daha dikkatli olmanızda fayda var 🙂

 4. Dizlerim Allah’a şükür iyidir. 30’dan sonra sızlandığımız noktalar oluyor ancak Allâh’a şükür dizlerim onlardan biri değil. Diz ağrısı olduğunda bu 9 ipucu aklımda olacak. Teşekkürler…

  1. Umarım diz ağrısı problemini hiç yaşamazsınız; hayatı eziyete çeviren problemlerinden biridir. Mutlaka çevrenizde rastlamışsınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu