Diyabette İnsülinin Rolü Nedir?

İnsülin hormonu pankreas tarafından salgılanır. Başlıca rolü karbonhidratı vücut hücreleri için kullanılabilir şekere dönüştürmektir. Vücut tarafından üretilen insülin daha az kullanılırsa veya verimli kullanılmazsa, kandaki şeker seviyeleri dalgalanarak hiperglisemi veya hipoglisemiye yol açabilir.

İnsülin Kan Şekerini Nasıl Kontrol Eder?

 1. İnsülin, vücut hücrelerinin kan dolaşımında bulunan şekeri kullanmasına yardımcı olan hormondur.
 2. İnsan vücudundaki hücreler karbonhidratlardan gelen şekeri doğrudan işleyemezler. 
 3. Böylece her yemekten sonra kandaki şeker / glikoz seviyesi yükselir. Kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulması ve fazla şekerin hücreler tarafından tüketilmesi için pankreasın kan dolaşımına insülin salması için sinyal verilir.
 4. İnsülin ile birlikte kan şekeri, enerjiye dönüştürüldüğü her hücreye ulaşır. 
 5. İnsülin, hücre yüzeyindeki bir glikoprotein reseptörüne bağlanır. Bu reseptör, aktive olan ve hücrelerin kan dolaşımından glikozu emmesine yardımcı olan bir protein kinazdan oluşur. 
 6. Bu glikoz hemen enerjiye dönüştürülebilir veya hücreler daha sonra kullanmak üzere glikozu depolayabilir. 
 7. İnsülin kanda kalır ve idrarda süzülür.

İnsülin Yağların Depolanmasına ve Parçalanmasına Nasıl Yardımcı Olur? İnsülin, hücrelerin glikozu emmesini sağlamanın yanı sıra vücut metabolizmasına da yardımcı olur. Bir hücrenin glikozu yağ olarak depolama veya onu kullanma kararından sorumlu olan hormondur. Kan şekeri seviyesini kontrol etmek için insülin, karaciğere ve yağ hücrelerine kandaki glikozu emmeleri için sinyal gönderir. Karaciğer, glikozun yüzde 5’ini glikojen olarak depolayabilir. Kanda fazla şeker varsa insülin, bu glikozu trigliserit şeklinde depolamak için yağ hücrelerini tetikler. Aynı zamanda yağların parçalanmasını da engeller.

İnsülin Tedavisi

Şeker hastası olmayan normal yetişkinlerde insülin, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine ve fazla glikozun enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Tip 1 diyabette vücut insülin üretemez. Benzer şekilde tip 2 diyabette vücudun ürettiği insülin glikozu enerjiye dönüştürmek için yeterli değildir veya verimli bir şekilde kullanılamaz. Bu eksikliği telafi etmek için insülin tedavisi faydalıdır. Bu terapi, sentetik rekombinant insülinin enjekte edilmesini içerir.

 1. Tip 1 diyabet hastalarında, eksojen insülin enjeksiyonu, pankreas tarafından insülin üretimi eksikliğinin yerini alacaktır.
 2. Tip 2 veya gestasyonel diyabette, insülin tedavisi, diğer tedaviler ve diyetler salgılanan insülini verimli bir şekilde kullanamadığında yardımcı olur.

Ayrıca okuyun- Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

İnsülin Türleri 

 Insülinler, etki sürelerine bağlı olarak çeşitli türlerdedir. 

 1. Uzun etkili ve ultra uzun etkili insülin genellikle yemeklerden önce ve açlık durumunda şeker seviyelerini kontrol etmek için kullanılır.
 2. Kısa etkili ve hızlı etkili insülin, bir yemekten sonra yüksek kan şekerini yönetmek için kullanılır, çünkü bunlar genellikle bir etki zirvesine sahiptir.

İnsülin dozajı, oral bir hap olarak verilemez çünkü midede bulunan asit ortamı, insülini kan dolaşımında absorbe edilmeden önce tamamen yok eder. Diğer seçenekler, bir kalem veya bir insülin pompası kullanılarak veya bir inhaler aracılığıyla verilir. Kişinin ihtiyacına göre en iyi insülin dozaj rejimini seçmek, diyabetik hastanın mikro vasküler ve makro vasküler düzeyde ortaya çıkabilecek komplikasyonların üstesinden gelmesine yardımcı olur.

Ayrıca okuyun- İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu