Diyabet Dostu Diyet Planı

Diyabet hastalarının kilo vermesi genellikle zordur, ancak sağlıklı bir diyabetik diyet planı ile kontrollü olarak kilo vermeniz mümkün!

Diyabet, pankreas yeterli insülin üretmediğinde veya vücut onu etkili bir şekilde kullanmadığında ortaya çıkan tıbbi bir durumdur. Özellikle sinirler ve kan damarları söz konusu olduğunda vücudun işleyişi üzerinde birçok ciddi etkiye sahip olduğu bilinen kronik bir hastalıktır.

Sağlıklı kiloda olmak, sadece şeker hastalığı olanlar için değil, herkesin iyi ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için çok önemlidir. Kilo vermek genel olarak zor bir iş olsa da, diyabet hastalarının diyabetik diyet planı izleyerek fazla kilolardan kurtulması mümkün.

Şeker hastalığınız varsa neden mutlaka kilo vermelisiniz?

  • Kilo vermek vücudun kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olacaktır. 
  • Diyabetik hastalarda yaygın olan majör kalp, böbrek ve sinir hasarı gelişme riskini belirgin şekilde azaltacaktır.
  • Genellikle bir diyabet hastasında bulunan yüksek kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.
  • İnsülinin vücuttaki çalışma şeklini iyileştirecek vücut yağ yüzdesinde önemli bir azalma sağlayacaktır.

İyi bir diyabetik diyet planı nedir?

Popüler inanışın aksine, diyabetli bir kişinin kilo vermek için günlük olarak yiyebileceği çok şey vardır. Bir diyabetik diyet planında izin verilen gıda maddesine karar vermek için kullanılan anahtar faktör, glisemik indeksidir. Glisemik indeks, kan dolaşımına ne kadar şeker salınacağını belirtmek için kullanılır. Düşük glisemik indeksi olan yiyecekler, tip 2 diyabet hastalarının en iyi arkadaşlarıdır.

İşte diyabetik diyet çizelgesine uygun bazı besinler:

1. Lif açısından zengin sebzeler ve meyveler– Ispanak, bezelye, yeşil yapraklı sebzeler, elma gibi kolayca bulunabilen sebze ve meyveler, iyi bir bağırsak hareketinin sürdürülmesine ve uzun süre tok hissetmenize yardımcı olan çok yüksek lifli gıdalardır. Diyabetik bir hasta tarafından gün boyunca yenen her öğünün büyük bir bölümünü alması gereken mükemmel gıdalardır.

 2. Sağlıklı karbonhidratlar– Karbonhidratlar genellikle yüksek bir glisemik indekse sahipken, iyi bir diyabetik diyet planına dahil edilebilecek bazı sağlıklı karbonhidratlar vardır. Bunlar, yulaf gibi tam tahılları, buğday, kinoa ve tam tahıllı ekmeği içerir. Özellikle insülin için ilaç kullanıyorsanız karbonhidrat sayısını kontrol altında tutmanız gerekir. Bir sağlık uzmanına danışmak, diyet çizelgenize karbonhidrat eklemeden önce en iyi seçenek olacaktır.

 3. Az Yağlı Süt– Diyabet hastaları diyet yaparken, şekersiz ve düşük yağlı olduğu sürece günlük süt tüketimini kesmeleri gerekmez. Süt, çok miktarda karbonhidrat içermez ve her gün diyete dahil edilebilir. Bununla birlikte, kan şekeri seviyelerini artırabildikleri için peynir ve tereyağı gibi yüksek yağlı süt ürünlerinden uzak durmak en iyisidir.

 4. Yağsız Et– Omega-3 yağ asitleri açısından zengin ton balığı, somon, sardalya ve uskumru gibi kalp dostu balıkların yanı sıra tavuk yemek kalp için çok sağlıklı olabilir. Elbette kızartmadan, fırında ya da buharda pişirmeniz gerekir. Diyabetik bir hastanın kan şekeri seviyesini olumsuz etkileyebilecek yüksek miktarda cıva içeren kırmızı et ve balık türlerinden kaçınmak da önemli.

Ayrıca okuyun- Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?

 5. Sağlıklı Yağlar– Ceviz ve badem gibi tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar açısından zengin bazı yiyecekler lif bakımından zengindir ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Uzun süre tok tutar ve aynı zamanda iyi atıştırmalık seçenekleridir. Kaju, antep fıstığı ve macadamia fındığı biraz daha yüksek doymuş yağ içeriğine sahiptir, bu nedenle kontrollü tüketilmeleri gerekir.

 6. Bakliyat- Bakliyat ve baklagiller kilo kaybı için diyabet diyetine dahil edilebilirler. Her gün enerji gereksinimlerinizi karşılayan ve aynı zamanda lif ve protein bakımından zengindirler.

 7. Çemen otu– Pek çok doktor, şeker hastalığı olan bir kişinin sabah içmesi gereken ilk şeyin suya batırılmış çemen otu tohumları olduğunu öne sürüyor. Çemen otu, kan şekeri seviyelerinin yanı sıra insülin direncinin düşürülmesine yardımcı olur. Bu, şeker hastaları için bir süper besindir ve diyabetik hastalar için diyet planının bir parçası olmalıdır.

 8. Kahverengi Pirinç– Kahverengi pirinç beyaz pirince göre daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Beyaz pirince göre lif içeriği bakımından da daha zengindir. Bu nedenle, beyaz pirinçten esmer pirince geçiş yapmak, kan şekerinizi önemli ölçüde düşük tutarken daha hızlı kilo vermenize yardımcı olmak için yeterli olabilir.

Hangi yiyeceklerden kaçınmalı?

Kilo verme sürecinde sağlığınızı kontrol altında tutmak için diyabetik diyet planınızdan çıkarmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Bunlar:

  • Kolesterol seviyenizi artırabilecek yiyecekler – Yumurta sarısı, tereyağı ve peynir gibi yüksek yağlı süt ürünleri ve yüksek yağlı hayvansal ürünler
  • Yüksek doymuş yağ içeren yiyecekler – Tam yağlı süt ürünleri, sosis, salam gibi gıdalar.
  • Trans yağlar – Hazır yulaf, hazır erişte, cips ve yüksek miktarda şeker ve diğer koruyucular içeren tüm paketlenmiş gıdalar.

Diyabet dostu popüler diyetler

Bugünlerde dünyanın her yerinden insanların takip ettiği birçok diyet var. Bir sağlık uzmanına danıştıktan sonra diyabetiniz için deneyebileceğiniz diyetler şunlardor:

1. Akdeniz Diyeti– Bu diyet hayvansal ve bitkisel bazlı katı ve sıvı yağlar açısından zengindir. Genellikle bol miktarda sebze, ölçülü meyve, balık, yumurta, kuruyemiş ve tohum içerir.

 2. Paleo Diyeti- Ceviz yağı ve keten tohumu gibi sağlıklı yağları, et ve balık gibi proteinleri ve nişastalı olmayan sebzeler ve taze meyveler gibi birçok bitki bazlı gıdayı içerir. Daha fazla bilgi için: Paleo Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir

 3. Vejetaryen ve Vegan Diyeti– Vejeteryan veya vegan diyetine geçmenin iyileştirilmiş kemik sağlığı, daha düşük kan basıncı, daha düşük kanser geliştirme riski gibi birçok kanıtlanmış faydası vardır. Diğer diyetlere kıyasla daha fazla kilo kaybına neden olabilir, ancak çinko gibi belirli takviyeleri gerektirir.

Ayrıca okuyun- Vejetaryen ve Veganlar için Omega-3 Yağ Asidi İçeren Besinler

Sonuç olarak

Diyabetik hastaların, sağlıklı kilo vermek için izleyebilecekleri birçok diyabet dostu diyet planı vardır. Kan şekeri seviyesini ve kolesterolü kontrol eden tüm gıda maddelerinin dahil edilmesi, uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, şeker hastalığı ile kilo verme yolculuğunuzda yanınızda taşıyabileceğiniz en iyi seçenekler yiyecek önerileri olacaktır. 

Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak, daha uzun süre aktif kalmanıza yardımcı olacak ve diyabetle ilişkili tüm kalp, böbrek ve sinir sistemi ile ilgili hastalıkları uzak tutmanızı sağlayacaktır. Ancak, herhangi bir diyet planına başlamadan önce mutlaka doktora danışmalı ve vücudunuz için doğru olan ve kolayca kilo vermenize yardımcı olacak diyabetik diyet planı tavsiyeleri almalısınız.

2 Yorum

  1. Yine çok faydalı bir yazı hazırlamışsınız çok teşekkürler 🙂 Diyabetik diyet planı pek çok insana faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu