Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri: 2 Dakikada Daha Beyaz Dişler

Sararan dişlerinizin eski parlaklığını geri kazanmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bunların en yaygın olanları profesyonel diş beyazlatma ve bazı ticari macunlar-diş tozlarıdır. Hassas dişlere sahipseniz bu yöntemler sizin için en iyi seçenekler olmayabilir. Bunun yerine, dişleri anında beyazlatan doğal diş beyazlatma yöntemleri uygulanabilir. Hem de mutfağınızda bulunan malzemelerle.

Genel olarak dişlerin sararması çoğu zaman doğaldır ve her zaman kötü ağız hijyeni göstergesi değildir. Yediğimiz yiyecekler ağızlarımızda doğal olarak bulunan bakteriler tarafından parçalanır. Bununla birlikte oluşan asitler diş minesini zamanla aşındırarak altındaki sarı tonu açığa çıkarır.

Tatlı ve asitli yiyecekler genellikle bu soruna neden olur, ayrıca aşırı sigara ve kahve tüketimi de dişlerde leke ve sararmalara yol açar. Bu sararmalardan kurtulmak için aşağıdaki doğal diş beyazlatma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

İşte, dişleri birkaç dakika içinde beyazlatacak doğal yöntemler:

1. Karbonat ile Diş Beyazlatma

Karbonatın dişlerde aşındırmaya neden olabileceği iddiasını mutlaka duymuşsunuzdur. Bununla birlikte, piyasada bulunan diş macunları ile kıyaslandığında çok daha az aşındırıcı ve diş sağlığınız için çok daha sağlıklı bir üründür.

Karbonat dişlerde oluşan lekeleri temizlemede oldukça etkilidir ve hafif alkali olmasından dolayı, genellikle tüketilen gıdalardan dolayı asidik olan ağza pH dengesini kazandırmaya yardımcı olur. Tek başına bile son derece etkili bir diş beyazlatıcı olan karbonat, diğer malzemelerle karıştırıldığında çok daha etkili bir doğal diş beyazlatma ürününe dönüşür.

Yöntem 1: Karbonat ve limon ile diş beyazlatma

Küçük bir kaseye bir miktar karbonat alın ve yarım limon sıkın, iyice karıştırın. Karışımı diş fırçası ile dişlerinize uygulayın, fazla bastırmadan hafifçe fırçalayın. En iyi sonuçlar için bunu haftada bir tekrarlayın.

Yöntem 2: Karbonat ve hindistancevizi yağı

Küçük bir kaba 1 çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin, iyice karıştırın. Gerekirse malzemelerin miktarını arttırabilirsiniz. Bu macunu diş fırçası ile dişlerinize uygulayın. Ardından ağzınızı iyice çalkalayın. En iyi sonuçlar için bunu haftada 2 kez tekrarlayın.

Hindistan cevizi yağı laurik asit içerir ve bu da ağızdaki zararlı bakterileri gidermede etkilidir. Karbonat ile karıştırıldığında dişlerin sararmasını önler, ayrıca genel diş sağlığını korur ve nefesinizi tazeler.

Yöntem 3: Karbonat ve elma sirkesi

Bir kabın içine bir miktar karbonat alın ve macun kıvamı elde edebileceğiniz miktarda elma sirkesi ekleyin. Dişlerinizi bu macun ile hafifçe fırçalayıp ardından ağzınızı iyice çalkalayın. Bunu haftada bir kez tekrarlayın.

Elma sirkesi lekeleri çıkarmada ve dişleri beyazlatmada oldukça etkilidir. Ayrıca ağızdaki bakteri dengesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

2. Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu magnezyum, manganez ve potasyum bakımından zengindir ve diş minesini canlandırarak dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlar. Yapmanız gereken tek şey, bir parça taze muz kabuğunun iç kısmını dişlerinize iyice sürmek ve ardından dişlerinizi macunsuz olarak bir kaç dakika fırçalamak. Bu yöntemi haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Portakal Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Portakal kabuğu acı bir tada sahip olsa da , magnezyum, C vitamini ve çözülebilir lif içeriği bakımından zengin olması, dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. Portakal kabuğu, meyvesi gibi asidik olmadığından diş minesine de zarar vermez.

Portakal kabuğu ile dişleri beyazlatmak için, haftada 2 kez taze kabukların iç (beyaz) kısmı ile dişlerinizi ovun. Ayrıca kabukları çiğneyerek de etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

4. Çilek ile Diş Beyazlatma

2-3 adet büyük çileği ezin ve diş fırçası yardımıyla dişlerinize uygulayın. Birkaç dakika bekleyin ve dişlerinizdeki çilek macununu iyice dişlerinize yedirerek fırçalayın. Ardından ağzınızı iyice çalkalayın. Bunu haftada 1 kez tekrarlayabilirsiniz. Aşırısı diş minesine zarar verebilir.

5. Zerdeçal İle Diş Beyazlatma

1 çay kaşığı zerdeçal tozu, yarım yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve 2 damla nane yağını karıştırarak bir macun elde edin. Dişlerinizi bu sarı macun ile hafifçe fırçalayın. Bir kaç dakika macunu dişlerinizde bekletin ve ardından ağzınızı durulayın. Bunu haftada bir tekrarlayın.

Zerdeçal dişleri beyazlatmaya yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda antienflamatuar olduğundan enfeksiyon oluşumunu önler ve ağız sağlığına katkı sağlar. Nane yağı da hem ağız sağlığına hem de nefesinizin tazelenmesine yardımcı olur.

Ek öneriler:

— Yukarıda belirtilen diş beyazlatma yöntemlerini uygularken mutlaka belirtilen tekrarlama sıklığına uyun. Aşırı uygulama diş minesini aşındırabilir ve zamanla diş hassasiyetine neden olabilir.

— Dişleriniz limon suyuna karşı hassassa, karbonat kullanırken limon eklemeyin.

— Elma sirkesini aynı zamanda gargara olarak da kullanarak uzun süreli diş beyazlaması sağlayabilirsiniz.

— Dişlerinizin beyazlığını korumak için kola, çay veya kahve gibi fazla miktarda koyu içecek tüketiminden kaçının.

— Elma, havuç, salatalık ve kereviz gibi sebzeler dişlerinizi temiz tutmak ve parlaklıklarını korumak için oldukça faydalı ve etkili doğal diş beyazlatıcı gıdalardır.

15 Yorum

    1. Karbonat gerçekten mucize gibi.. Sadece diş beyazlatmak için değil, cilt bakımında da oldukça fayda sağlıyor.

    1. Hepsini farklı zamanlarda deneyip, dişlerinizin hassasiyetine göre uygun olana sürekli devam edebilirsiniz 🙂

  1. Doğal diş beyazlatma yöntemlerinden karbonat ve limon karışımını ara ara uyguluyorum. Çilekle diş beyazlatma çok farklı bir uygulama. Hiç duymamıştım. Teşekkürler.

    1. Diş beyazlatma ve genel ağız sağlığı için geçmişten bu güne uygulanan en etkili yöntemler bunlar. Yorum için teşekkürler 🙂

    1. Öyle düşününce tuhaf geliyor gerçekten ama zerdeçalın leke giderici özelliği var. Hatta sadece diş için değil cilt lekeleri için de sıklıkla kullanılan harika bir baharattır 🙂

  2. Harika bi sayfa bayıldım, tesadüfen denk geldi. Accayip güzel tavsiyeler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu