Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı İçin 12 Doğal Çözüm

Diş ağrısı en yaygın diş şikayetlerinden biridir ve çoğu zaman oldukça acı verici olabilir. Dişte veya diş etinde herhangi bir enfeksiyon varsa, ağrıyla birlikte şişme ve kızarıklık da görülebilir. Bu tür diş problemleri için zamanında bir tedavi uygulanmazsa, bu durum dişinizi kaybetmekle sonuçlanabilir.

Diş ağrıları diğer birçok ağrı gibi özellikle geceleri şiddetlenebilir. Böyle bir zamanda diş doktoruna ulaşmak zordur. Bu nedenle ağrıyı bir an önce hafifletmek ve rahatlamak için evde diş ağrısını gideren doğal yöntemler uygulayabilirsiniz. Peki diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısına evde doğal çözümler nelerdir?

Not: Diş ağrısı için uygulayacağınız doğal yöntemler, ağrıya sebep olan problemi tedavi etmeyecek, acıdan kurtulmanıza yardımcı olacak.

Diş Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısının ana nedeni genellikle kavite veya çürümedir. Özellikle şekerli ve karbonhidratlı besinler, ağız içinde çeşitli bakterilerin üremesine yol açar ve diş minesine zarar veren asitleri serbest bırakır. Sonuç olarak, diş minesi aşınır ve bu da çürüklerin oluşmasına zemin hazırlar.

Diğer diş ağrısı nedenleri arasında diş apsesi, diş kırılması, diş eti iltihabı, kulak ağrısı, çene veya ağız yaralanması, sinüzit ve kalp ağrısı yer alır.

Diş ağrısı belirtileri şunlardır: 

 • Dişin içinde ve çevresinde ağrı (keskin, sabit veya zonklayıcı ağrı olabilir)
 • Diş çevresindeki bölgede şişme, kızarıklık, tahriş
 • Ateş
 • Baş ağrısı

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir? Diş ağrısı için doğal çözümler

Diş ağrısına ne iyi gelir? Yaşadığınız rahatsız edici ve sinir bozucu diş ağrısından kurtulmak için çoğunlukla her evde bulunabilen doğal malzemeleri kullanabilirsiniz.

Ancak, acının sebebini öğrenmek ve mümkün olan en kısa sürede tedavi olabilmek mutlaka diş hekimine gitmeniz gerekir. İşte, diş ağrısına ne iyi gelir sorusu için doğal ve bitkisel çözüm yolları:

1. Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı

Doğu tıbbında yüzyıllar boyunca kullanılan ve diş ağrısından hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlayan karanfil yağı, uyguladıktan birkaç dakika sonra diş ağrısını hafifletir. Bunun nedeni, ağrıyı azaltan öjenol denilen önemli bir bileşene sahip olmasıdır.

Yapmanız gereken tek şey, 1-2 damla karanfil yağını doğrudan ağrıyan dişe uygulamak. Bunu günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Diş Ağrısını Hafifletmek İçin Vanilya Özü

Diş ağrısı için bir diğer yöntem vanilya özü kullanmaktır. Anında rahatlamak istiyorsanız, antiseptik ve analjezik özelliklere sahip olan vanilya özü en etkili doğal diş ağrısı giderici formüllerdendir.

2-3 damla vanilya özünü pamuklu çöp yardımıyla doğrudan ağrıyan dişe uygulayın ve ihtiyaç duydukça bunu tekrarlayın.

3. Diş Ağrısı için Poşet Çay

Çaydaki tanenler şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca ağrıdan kurtulmayı sağlar. Eğer bir kanama söz konusuysa, tanenler kanın pıhtılaşmasına da yardımcı olabilir.

1 adet poşet çayı normal içme suyu ile biraz ıslatın ve poşeti ağrıyan dişinizin üzerine yerleştirin. Dişleriniz soğuğa karşı hassas değilse, poşet çayı bir süre buzlu suya koyup bu şekilde de dişinize uygulayabilirsiniz. Günde 1-2 kez veya ihtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz.

4. Diş Ağrısını Önlemek İçin Karbonat

Karbonat dişinizde oluşan şişliği rahatlatacak antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Antibakteriyel yapısı da ağrıya neden olan diş ve diş eti enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olacaktır.

Bir pamuk topunu biraz su ile nemlendirin ve pamuğun tamamını karbonata bulayın. Ardından pamuğu doğrudan ağrılı dişin üzerine yerleştirin. Ayrıca, ılık 1 bardak suya biraz karbonat ekleyip karıştırın ve bu su ile gargara yapın. Bunu günde 2-3 kez tekrarlayın.

5. Diş Ağrısından Kurtulmak İçin Kekik Yağı

Kekik yağı sadece ağızda oluşan bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda ağrıyı ve şişmeyi azaltacak analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Bir pamuklu çöp yardımıyla kekik yağını dişlerinize uygulayın. Bir kaç saatte bir bu işlemi tekrarlayın.

6. Hindistancevizi Yağı

Yağ çekme terapisi olarak da adlandırılan bu teknik, diş enfeksiyonları, diş eti kanamaları, diş eti iltihabı ve diğer ağız problemlerini tedavi etmek için sıklıkla başvurulan  bir yöntemdir. Hindistan cevizi yağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkileri olan yüksek miktarda lorik asit içerir ve bu da diş ağrısını gidermek için oldukça etkili bir çözüm yoludur ( bknz ).

Nasıl Uygulanır?

 • 1-2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • Ilık su
 • Diş fırçası
 • Diş macunu

Hindistan cevizi yağı ile dişlerinizi ve ağız içini yaklaşık 20 dakika boyunca yağlayın. Daha sonra ılık suyla ağzınızı durulayın ve her zamanki gibi dişlerinizi fırçalayın. Günde 2 kez bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

7. Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, fenolik bileşenlerle, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Diş ağrısına neden olan iltihabı azaltır ve rahatlama sağlar (bknz). Bir pamuk topunu zeytinyağına batırın ve doğrudan ağrıyan dişe uygulayın. Bunu günde 2 kez tekrarlayın.

8. Diş ağrılarının giderilmesi için soğan

Küçük bir parça çiğ soğanı ağrıyan dişin üzerine koyun ve bir kaç dakika bekledikten sonra soğanı alın. Günde 2 kez uygulayacağınız bu basit yöntemle diş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Soğanın kokusu ve acı tadı muhtemelen sizi rahatsız edecektir ama şiddetli diş ağrısından kurtulmak için buna katlanabilirsiniz diye düşünüyoruz. Elbette soğan sadece acıyı hafifletmeyecek, aynı zamanda acıya neden olan bakterileri de öldürecek.

9. Tuzlu Su

Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz katıp iyice karıştırın ve bu suyla gargara yapıp ağzınızın her tarafına yayılması için iyice çalkalayın. Bunu günde 3-4 kez tekrarlayın. Tuzlu su ağrıyı ve şişmeyi azaltır, aynı zamanda ağız içindeki bakterilerden kurtulmanızı sağlar.

10. Diş Ağrısına Sarımsak

Sarımsak çok fazla tıbbi özelliğe sahiptir, bu yüzden diş ve diş eti problemleri için de etkili olması hiç şaşırtıcı değil. Sarımsak güçlü bir antimikrobiyal ajan olan allisin içerir ve bu, ağrıya neden olan enfeksiyonları iyileştirir.

Bir diş sarımsağı ezin ve 1 çay kaşığı kaya tuzu ekleyin. Elde ettiğiniz macunu günde 2 kez ağrıyan dişinize uygulayın.

11. Diş Ağrısından Kurtulmak İçin Tarçın

1 çay kaşığı tarçın ve 5 çay kaşığı ham balı karıştırın. Bu macunu günde 2 kez doğrudan dişinize uygulayın.

Tarçın ve bal karışımı ile, dayanılmaz bir diş ağrısını hafifletebilirsiniz. Tarçın anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Bal, ağrıyan dişin etrafındaki diş etlerini yatıştırıcı ve enfeksiyon önleyici antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir.

12. Nane Çayı

Diş ağrısına ne iyi gelir sorusun bir diğer cevabı da “nane çayı”dır. Nane çayının mentol içeriği diş etleriniz ve dişleriniz üzerinde bir uyuşturucu ve soğuk etkisi yaratır. Tahriş ve inflamasyonu da hafifletmeye yardımcı olur.

1 tatlı kaşığı kuru naneyi 1 bardak kaynar suda yaklaşık yarım saat kadar demlemeye bırakın. Soğuyan nane çayı ile ağzınızı iyice çalkalayın. Gün içerisinde ihtiyaç duydukça bunu tekrarlayın.

Diş Ağrısı İle İlgili Merak Edilenler

1. Diş Neden Kanar?

Aslında diş değil, diş etleri kanar. Böyle bir durum yaşıyorsanız, öncelikle kanamaya neden olabilecek ağız bakımı rutininizi gözden geçirmelisiniz; çok sert diş fırçası veya diş etlerine uygun olmayan bir diş macunu kullanıyor olabilirsiniz.

Diş eti kanamasını durdurmak için, bir parça gazlı bezi soğuk suyla ıslatın (dişleriniz soğuğa duyarlı ise ılık su kullanabilirsiniz), fazlalığı sıkın ve kanama olan bölgeye yerleştirin. Fazla baskı uygulamayın. Kanama birkaç dakika içinde durmalıdır.

Ayrıca kanamayı durdurmak için ıslak poşet çay da kullanabilirsiniz. Eğer durmazsa, gingivitit veya periodontitis gibi daha sorunlu bir problem olabilir. Kanama, diş etlerinde iltihaplanmanın ilk belirtisidir. Böyle bir durumda mutlaka diş hekimine danışmanızı tavsiye ederiz.

2. Acil Müdahale Gerektiren Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda acil tıbbi müdahale gerekebilir:

 • Şişlik çene veya ağzın tamamına yayıldıysa
 • Diş ağrısıyla birlikte göğüs ağrısı da varsa
 • Baş dönmesi varsa
 • Nefes darlığı başladıysa
 • Solunum hırıltılıysa
 • Kan tükürüyorsanız, vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelisiniz.

Diş ağrısı ve diş eti problemleri yaşamamak için, dişlerinizi günde iki kez fırçalayın ve yemeklerden sonra da diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Oral hijyenin yanı sıra, beslenme şekliniz de diş ve diş eti sağlığında önemli bir rol oynar.

Özellikle ağızdaki bakterileri temizlemek için, tükürük üretimini uyaran çiğ sebze ve meyveler yemeye daha çok odaklanın (elma ve çilek özellikle diş sağlığı için oldukça etkilidir).

Evde uygulayacağınız yöntemler diş ağrısı için etkili olsa ve hatta tamamen giderse bile, mümkün olan en kısa sürede diş hekimine uğramanız gerekir. Unutmayın, diş ağrısına neden olan problem ortadan kaldırılmadığı sürece diş ağrısı geri dönecektir ve muhtemelen bu çok daha acılı bir süreç olacaktır.

Diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu bu yazımızla cevaplamaya çalıştık. Faydalı bulduğunuzu umarız. Bu konudaki düşüncelerinizi ve kendi uyguladığınız yöntemleri yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu