Vücudunuzun Detoksa İhtiyacı Olduğunu Gösteren İşaretler

Toksinler, düzenli olarak maruz kaldığımız gıda, su, temizlik ürünleri ve diğer çevresel faktörlerden kaynaklı zararlı maddelerdir. Toksin birikimi insan vücudunda zehirli hale gelebilir ve bu da hayati organ ve sistemlerde hasara yol açabilir. Vücudumuz doğal bir detoksifikasyon sürecinden geçecek şekilde tasarlanmış olsa da, bazen günlük olarak maruz kaldığımız fazla toksinleri ortadan kaldırmak için yardıma ihtiyaç duyar. 

Kötü beslenme, stres, uyku eksikliği ve çevre kirliliği, vücudun kendi başına toksinleri ne kadar verimli saldığını engelleyebilir. Çok fazla kirletici biriktiğinde, vücudun detoks yapan organlarının düzgün çalışması ve kimyasallardan amaçlandığı gibi kurtulması zorlaşır. Bu nedenle detoksa ihtiyacınız olduğuna dair işaretlere dikkat etmelisiniz.

Toksik bir vücut çeşitli belirti ve semptomlar gösterebilir:

 • Cilt sorunları: Detoks yapmanız gerektiğinin en yaygın belirtilerinden biri cilt problemleridir. Böyle bir durumda basit bir sivilceden bile kurtulmak zor olabilir (bkn: Ciltteki Değişimler ve Dikkat Edilmesi Gereken 6 Uyarı İşareti).
 • Yorgunluk ve düşük enerji: Sık sık yorgun olmanızın ana nedeni, strese ayak uydurmak için gerekli hormonları sağlayan adrenalin bezlerinizdir. Baskı yapıldığında, bunalma eğilimi gösterir ve yorgunluktan mustarip olursunuz. Bu durum vücudunuzun detoxa ihtiyacı olduğunun açık bir kanıtıdır!
 • Zayıf hafıza ve zayıf konsantrasyon: Çok fazla toksisite ile karşı karşıya kaldığınızda, karaciğeri etkiler ve bu da kan dolaşımında beyne giden bir birikime neden olur. Bu olduğunda, nörotransmitterlerin düzgün çalışmasını engelleyebilir ve beyninizin yavaşlamasına neden olabilir. Hem bedensel hem de zihinsel detoks şart!
 • Çok sık hastalanma: Çok sık hastalanıyorsanız, bu durum bağışıklık sisteminizin zayıfladığının bir işaretidir. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile vücudunuzu detoksa sokmanız faydalı olabilir.
 • Uykuya dalamama ve uykudan sonra dinlenmiş hissedememe: Detoksa ihtiyacınız olduğunu gösteren bir diğer işaret de uyku problemleridir. Vücudun içinde çok fazla toksin olduğunda, sirkadiyen ritmimizi etkileyebilir ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Daha da kötüsü, sizi gecenin bir yarısı uyandırabilir, REM uyku döngünüzü bozabilir ve daha büyük sorunlara yol açabilir.
 • Aşırı iştah: Aç olmadığınız halde sürekli bir şeyler yeme isteğiniz varsa, diyetiniz ve vücudunuz iyi bir detoks talep ediyor olabilir.
 • Ruh halinde sürekli değişim: Aşırı çalıştığımızda, stresi önce bedenimiz ve zihnimiz hisseder. Vücudumuz stresle başa çıkmak için dopamin ve diğer kimyasalları üretir ancak sistemde çok fazla olumsuzluk olduğunda “mutluluk hormonu” olan dopamin üretimini bloke edebilir. Kontrol altına alınmazsa veya onarılmazsa, tedavisi daha zor olabilen depresyon ve anksiyeteye bile yol açabilir. Detoks için alarm zilleri çoktan çalmaya başlamıştır!
 • Eklem ağrıları: Bol miktarda toksin, sonunda eklemlerinize zarar vermeye başlayacak olan kronik iltihaplanma sorununa yol açabilir.
 • Sindirim problemleri: Bu durum, tam bir diyet revizyonuna ihtiyacınız olduğunun en belirgin işaretlerinden biridir. Şişkinlik, gaz ve ishal gibi belirtiler sadece rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda işlerin düzgün çalışmadığını gösteren önemli bir kırmızı bayraktır. Bir detoks programı, sindirim sağlığınız için ciddi fayda sağlayacaktır.
 1. Lenfatik Sistemi Detoksifiye Edici 11 Adım
 2. Sağlıklı, Lezzetli ve Kilo Vermeye Yardımcı Detoks Smoothie Tarifleri
 3. Beş Dakikada Hazırlanan 6 Detoks Suyu Tarifi
 4. Detoks Suyu Nedir Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Zehirli oda spreyleri, mumlar, kolonyalar veya parfümler kullanmak yerine uçucu yağları tercih edin. Toksik kokulara harika bir alternatiftirler ve ayrıca güçlü iyileştirici niteliklere sahip olabilirler.

Evinize ve iş yerinize taze bitkiler getirerek soluduğunuz havayı arındırın.

Unutmayın, cildiniz en büyük organınızdır ve geleneksel sabunlar, şampuanlar ve makyaj ürünlerindeki tüm toksinleri emer. Mağazada satılan losyonlar yerine cildinizde saf badem, jojoba veya hindistancevizi yağları kullanmayı deneyin.

Doğal güneş kremi kullanın (bkz- Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi: Hem Yetişkinler Hem Bebekler İçin)

Teflon yapımında kullanılan kimyasal bileşiğin vücuttan atılması çok zor olabilir. Teflon veya diğer ucuz yapışmaz pişirme kapları kullanmak yerine dökme demir veya toksik olmayan seramik deneyin.

Daha fazla terleyin (egzersiz, sıcak banyo, sauna, sıcak goga vs.)

Biyokimyasal bir süreç olan metilasyon, sizi canlı ve sağlıklı tutmak için vücudunuzda saniyede 1 milyardan fazla kez gerçekleşir ve birincil amaçlarından biri detoksifikasyondur. Vücudunuzun detoks yeteneğini artırmak için bu süper detoks gıdalarını tüketmeye önem verin: Yeşil yapraklı sebzeler, Kükürt açısından zengin sebzeler (Lahana, brokoli, karnabahar, soğan, sarımsak, mantar, kuşkonmaz…), Organik sakatat ve elbette bol temiz su. Bununla birlikte birki çaylarından da faydalanmayı unutmayın (bkz- Bitki Çayı Rehberi).

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu