Depresyon Nedir? Depresyondan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Mutlu değilseniz, sürekli huzursuz, uyuşmuş, boş ve umutsuz hissediyorsanız hayatınızda bir şeylerin değişmesi gerekiyor olabilir. Böyle durumlarda ilk akla gelen “depresyon”dur ve depresyondan kurtulma yolları düşünülüp harekete geçilmelidir…

Depresyondan kurtulma yolları

Çoğumuz zaman zaman üzgün, cesareti kırılmış veya aşağı çekiliyor gibi hissederiz; ancak bazıları için bu durum sürekli devam eden bir hal alır. Eğer siz de böyle hissediyorsanız ve bu durum günlük yaşamınızı etkiliyorsa, depresyonda olabilirsiniz.

Bilmeniz gereken önemli bir nokta var; depresyon dediğimiz şey kendiliğinden kaybolmaz! Terapi ve ilaçların yanı sıra uygulayabileceğiniz başka yöntemler de mevcut; Yaşam biçimi ve davranışlarınızı değiştirerek ve hatta düşünce biçiminizle bile depresyondan kurtulabilirsiniz…

Bizde bu yazıda depresyondan kurtulma yolları nelerdir, neler yapılabilir konusuna değineceğiz.

Depresyon Nedir?

Depresyon, Latince “depressio” kelimesinden gelen baskılama anlamı taşır. Majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da adlandırılan depresyon, düşük ruh hali ve kişiden kişiye değişen çok çeşitli olası semptomlarla karakterize bir duygu durum bozukluktur. Bu hastalık hızlı veya yavaş gelişebilir; yaşanan bazı olaylar  ve/veya vücut kimyasındaki değişiklikler ile ortaya çıkabilir.

Depresyon, sadece profesyonel yardım değil, aynı zamanda aile ve arkadaşlardan da destek gerektiren bir akıl hastalığıdır.

Umutsuzluk ve değersizlik gibi olumsuz duygular devam ederse ve iki haftadan fazla sürerse, depresyondan mustarip olabilirsiniz.

Depresyon belirti ve semptomları

 1. Çoğu zaman ve uzun bir süre boyunca üzgün veya boşlukta hissetme.
 2. Kilo alma veya kaybetme.
 3. Konsantrasyon zorluğu.
 4. Uykusuzluk veya aşırı uyuma gibi uyku bozuklukları.
 5. İştahsızlık veya aşırı yeme gibi yeme bozuklukları. 
 6. Neredeyse her gün yorgun hissetme ve  düşük enerji.
 7. Günlük aktivitelere olan ilgiyi kaybetme.
 8. Nedensiz ağrılar (özellikle baş, sırt ağrıları gibi)
 9. Karamsar, değersiz ve suçlu hissetme.
 10. İntihar eğilimi (ağır depresyon belirtileri arasındadır)

Depresyon beyni etkileyen gerçek bir hastalıktır ve mutsuz hissetmekten ya da birkaç gün bıkkın hissetmekten çok daha fazlasıdır. Ancak, doğru tedavi ve destek ile çoğu insan tam bir iyileşme sağlayabilir.

Depresyon için mevcut tedaviler

 1. Antidepresanlar , beynin nörotransmiterlerinin işleyişini düzelterek çalışır. Bir ilaç etki etmeye başladığında çoğu semptom yaklaşık iki ay sonra kaybolur. Ancak nüksetmeyi önlemek için, semptomlar ortadan kalktıktan sonra 9 ila 12 ay boyunca ilaçlara devam edilmelidir.
 2. Psikolojik tedaviler , hastaları sorunları hakkında konuşmaya teşvik eder. Bu yaklaşım, yaşadıkları şeyler hakkında konuşmak isteyen insanlar için en iyi sonucu verir.
 3. Elektrokonvülsif terapi (EKT) aşırı derecede depresif olan ve semptomları yaşamı tehdit edecek kadar baskın hale gelen kişiler için en etkili tedavidir. ECT, semptomları hızla hafifletmek için kullanılır ve intihara meyilli olanların böyle bir girişimde bulunmasını önlemede çok önemli bir adımdır.

Depresyondan Kurtulmak İçin Öneriler

Depresyondan Kurtulmanın 7 Doğal Yolu

Hayat gerçekten bazen çok zorlayıcı olabiliyor. İyi ve kötü zamanlar hep olacak; ancak bir şeyler yolunda gitmediğinde, bu durumun sizi yenmesine izin vermeyin. Depresyon sizi bulduğunda, bu durum asla yolun sonu değil, sadece onu yenmek için bazı önemli adımlar atmanız gerekecek.

Aşağıdaki ipuçları kendinizi çok daha iyi hissetmenize ve depresyondan kurtulmak için ihtiyacınız olan motivasyonu kazanmanıza yardımcı olabilir. Ancak, önce depresyonda olup olmadığınızı belirleyin ve depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, mutlaka öncelikle doktorunuzla görüşün.

1. Sizi depresyona sokan nedenleri belirleyin

Depresyondan muzdaripseniz, bunun altında yatan nedenleri ve tetikleyicileri belirlemeye çalışmak önemlidir. Depresyona neden olan şeyi anlamak, olumsuz duyguları yönetmenize yardımcı olur.

Hayatınızı gözden geçirin ve sizi mutsuzluğa sürükleyen, duygusal olarak tükenmiş hissetmenize neden olan şeyleri tanımlayın.

İlginizi çekebilir- Stresle Başa Çıkma Yolları- Stres Yönetimi İçin 10 Tavsiye

2. Kendinize iyi bir destek ağı yaratın

Sizi en iyi anlayacak ve destek olacak dostlarınız ve ailenize yakın olun, yalnız kalmayın. Onlarla konuşun, hislerinizi paylaşın.

Her şeyle yalnız başa çıkmaya çalışmak durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Duygularınızı başkalarıyla paylaşmanın, omuzlarınızdaki yükü nasıl hafiflettiğini fark edeceksiniz.

3. Negatif insanlarla etkileşimi bırakın

Sosyal çevremizde her zaman olumsuz düşünen ve olumsuz enerji yayan birçok insan var. Bazen onlardan kaçınmak zordur. Ancak, başkalarının sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermemeli ve sizi olumsuz etkilediğini düşündüğünüz insanlarla daha mesafeli olmaya çalışmalısınız.

4. Olumsuz düşüncelerle savaşın

Depresyonla savaşmak zihinde başlar; düşünce biçiminizi değiştirerek olumsuz düşünceleri zihninden uzaklaştırabilirsiniz. Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda, doğal depresyon tedavisi olan mantığını devreye sokun.

Kendinizi gezegenin en değersizi olarak mı hissediyorsunuz ya da kimsenin sizi umursamadığını? Bu tür düşünceleri zihninizden uzaklaştıramazsanız, kontrolü tamamen kaybedebilirsiniz.

Olumsuz düşünmeyi  bırakmalı ve olumlu düşüncelere odaklanmak için elinizden geleni yapmalısınız. Belki de bardağın dolu kısmını görme vakti gelmiştir! Olumsuz düşüncelerden kurtulmak için gerekirse meditasyon gruplarına katılın ve düşüncelerinizi kontrol etmeyi öğrenin. Bu şekilde, zamanla depresyonu yenmeniz kolaylaşacaktır.

5. Hedefler belirleyin

Depresif anlarınızda hiçbir işe yaramadığınız hissi hakim olabilir. Bu durum depresyonunuzu iyice kötüleştirir. Yapmanız gereken, kendinize başarabileceğiniz küçük hedefler belirlemek. Her başarıda stresiniz azalacak, depresyonu geri itmeye başlayacaksınız.

6. Sorumluluk almaktan kaçınmayın

Depresyondayken, her şeyden, herkesten geri durmak ve sorumluluklardan kaçmak isteyebilir insan. Bu tutum kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük aslında. Kendinizi toplumdan soyutlamanın aksine, daha çok sosyal ortamlarda bulunmayı denemeli, gönüllü hizmetlerde bulunmalı, günlük sorumluluklarınızı mümkün olduğunca yerine getirmeye çalışmalısınız.

Depresyona karşı bir yaşam tarzı yaratın. Bunların her biri kendinizi önemsemenizi sağlar ve başarılı olduğunuz hissini arttırarak sizi depresyondan uzaklaştırabilir.

7. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak, endorfin hormonunu arttırır ve kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Egzersiz yapmanın stres hormonlarını azalttığı ve anında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır! Bazı yoga pozisyonları da egzersize ek olarak depresyonu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ne kadar iyi hissederseniz o kadar çok enerjiye sahip olursunuz ve sorunlarınızla başa çıkmanız da o kadar kolaylaşır.

ilginizi çekebilir- Stres ve Depresyon İçin Egzersiz Yapmanın Önemi/Stresten Arındıran Egzersizler

8. Sağlıklı beslenin

Depresyondan kurtulmak için henüz sihirli bir diyet yok. Ancak aşırı yeme eğilimini ya da iştahsızlığı kontrol altında tutabilmek sizi  daha iyi hissettirebilir. Beslenme tarzı duygular üzerinde doğrudan etkiye sahiptir (bknz-Beslenme Şeklimiz Duygularımızı ve Davranışlarımızı Etkiler mi?)

Sağlıklı beslenme, depresyonla başa çıkmada önemli bir adımdır. Dengeli miktarda protein, meyve, sebze ve karmaşık karbonhidratlar içeren sağlıklı gıdalar tüketin. Uzmanlar, özellikle omega-3 yağ asitleri içeren somon ve ton balığı gibi ve folik asit içeren ıspanak, avokado gibi besinlerin depresyonu hafifletebileceği konusuna dikkat çekiyor.

Doğru besinler kişinin ruh halini ve enerjisini olumlu yönde etkileyebiliyorsa, şu durumda yapmanız gereken şey beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemenizdir.

9. Uyku düzeni çok önemli

Uyku sırasında zihin, beden ve ruh kendini yeniler. Uyku yoksunluğu depresyonun birincil nedenlerinden biridir. Dengesiz bir uyku düzeni depresyonu iyice kötüleştirebilir.

Bunun için ne yapılabilir? Mesela, yaşam tarzınızda bir takım değişiklikler yapın; her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmak gibi. Dikkat dağıtıcı tüm materyalleri yatak odanızdan çıkarın. Kısa uykulardan kaçının (kestirme). Bu şekilde zamanla iyi bir uyku düzeni tutturabilirsiniz.

Kaliteli Uyku Ve Biyolojik Saat başlıklı makalemizi de okumanı tavsiye ederiz.

10. Keyifli anlara odaklanın

Depresyonda olan kişi yaratıcılık ve haz duygusunun köreldiği hissine kapılabilir, hiçbir şey zevk vermeyebilir. Bu sadece bir depresyon belirtisi, dünyanın sonu değil. Hoşunuza giden şeylere vakit ayırmayı deneyin. En çok ne yapmaktan hoşlandığınızı düşünün ve daha fazlasını yapmaya çalışın. 

Günlerinizi güzel anılarla, eğlenceli aktivitelerle doldurmaya başlayın, eğlenmeyi hatırlamaya başlayın. Depresyonda olduğunuz için bunların artık keyif vermediğini düşünebilirsiniz ama kendinizi zorlayın. Evet, eğlenerek zorlayın. Bunun adı beyni kandırmak!

Yapmaktan hoşlandığınız ve size keyif veren şeyler mutlaka vardır; resim çizin, kitap okuyun, dans edin, spor yapın, film izleyin, dostlarınızla vakit geçirin, blog yazın…

Kaybettiğinizi düşündüğünüz becerileri ve haz duygunuzu geri kazanmayı öğrenmek için zamana ihtiyacınız olacak. Sizin için her şey daha güzel olacak, sadece kendinize zaman tanıyın; kendinizi sevin, kendinize bir şans verin!


Depresyon Hakkında SSS


Depresyondaki birine nasıl yardım ederim?

Destek ve cesaret verin, yargılamadan dinleyin, empatik olun. Fiziksel ve sosyal aktivitelere teşvik edin fakat zorlayıcı olmayın. Depresyon ciddi boyuttaysa ve kendine zarar verme eğilimi söz konusuysa profesyonel desteğe yönlendirin.


Depresyon kendiliğinden geçer mi?

Depresyon kendiliğinden kaybolmaz ve mutlaka destek ve tedavi gerektirir. Depresyon tedavi edilmezse çok daha ağır hale gelebilir.


Depresyon ne kadar sürede iyileşir

Uygun tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte depresyonun yüzde yüz iyileşmesi neredeyse kesindir. Erken müdahale ile iyileşme süreci daha hızlı olur. Ortalama 3 ayda ciddi oranda iyileşme görülür.


Depresyon genetik olabilir mi?

Psikolojik, biyolojik, sosyolojik pek çok faktör depresyonu tetikleyebileceği gibi, genetik faktörler de bu hastalığın riskini arttırabilir.


Depresyon ilaçsız tedavi edilebilir mi?

Evet, hastalığın aşamasına göre (hafif bir depresyon söz konusuysa) ilaçsız tedavi de edilebilir.

Ayrıca okuyun- Şeker ve Depresyon İlişkisi: Aşırı Şeker Tüketimi Depresyonu mu Tetikliyor?

3 Yorum

 1. Depresyonda olduğumuzu farketmek de çok önemli. Bunu farkettikten sonra buradaki kurtulma yollarını hayata geçirmek o durumdan çabuk sıyrılmamızı sağlayacaktır. Şu tespit çok doğru:
  “Depresyon, sadece profesyonel yardım değil, aynı zamanda aile ve arkadaşlardan da destek gerektiren bir akıl hastalığıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu