Depresyon Her Şeyin Sonu Değil! Depresyondan Kurtulmanın 7 Doğal Yolu!

Depresyon çoğu zaman çaresiz hissetmene sebep olabilir. Ama Çaresiz değilsin! Bilmen gereken önemli bir nokta var; depresyon dediğimiz şey kendiliğinden kaybolmaz! Terapi ve ilaçların yanı sıra uygulayabileceğin başka yöntemler de mevcut; Yaşam biçiminle, davranışlarını değiştirerek, fiziksel aktivitelerle hatta düşünme şeklinle bile depresyondan kurtulabilirsin. Aşağıdaki ipuçları kendini çok daha iyi hissetmene ve depresyondan kurtulmak için ihtiyacın olan motivasyonu kazanmana yardımcı olabilir.

Depresyondan Kurtulmak İçin Öneriler

1- Egzersiz Yap

Her gün 15-30 dakikalık bir yürüyüş yap. İstersen dans et veya bisiklet sürmek de çok iyi bir fikir olabilir. Egzersiz yapmak, endorfin hormonunu arttırır ve kendini çok daha iyi hissetmeni sağlar.

Uzmanlar, düzenli egzersiz yapmanın beyni olumlu yönde geliştirdiğini söylüyor.

Bazı yoga pozisyonları da egzersize ek olarak depresyonu hafifletmeye yardımcı olabilir. Aşağıya bakan köpek  veya kobra duruşu pozisyonlarını dene (bu pozisyonları yoga web sitelerinde bulabilirsin).

2- Hedefler Belirle

Depresif anlarında hiçbir işe yaramadığın hissi hakim olabilir. Bu durum seni daha çok depresyona iter. Yapman gereken, kendine başarabileceğin küçük hedefler belirlemek. Her başarıda stresin azalacak, depresyonu geri itmeye başlayacaksın.

3- Sağlıklı Beslen

Depresyondan kurtulmak için henüz sihirli bir diyet yok. Ancak aşırı yeme eğilimini ya da iştahsızlığı kontrol altında tutabilmen seni  daha iyi hissettirebilir.

Uzmanlar, özellikle omega-3 yağ asitleri içeren somon ve ton balığı gibi ve folik asit içeren ıspanak, avokado gibi besinlerin depresyonu hafifletebileceği konusuna dikkat çekiyor.

Doğru besinler kişinin ruh halini ve enerjisini olumlu yönde etkileyebiliyorsa, şu durumda yapman gereken şey beslenme alışkanlıklarını düzenlemendir.

4- Uyku Düzeni Çok Önemli

Dengesiz bir uyku düzeni depresyonu iyice kötüleştirebilir. Bunun için ne yapılabilir? Mesela, yaşam tarzında bir takım değişiklikler yap; her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmak gibi. Dikkat dağıtıcı tüm materyalleri yatak odandan çıkar. Kısa uykulardan kaçın (kestirme). Bu şekilde zamanla iyi bir uyku düzeni tutturabilirsin.

Kaliteli Uyku ile ilgili detaylı bilgi için Kaliteli Uyku Ve Biyolojik Saat başlıklı makalemizi de okumanı tavsiye ederiz.

5- Olumsuz düşüncelerle Savaş

Depresyonla savaşmak zihinde başlar; düşünce biçimini değiştirerek olumsuz düşünceleri zihninden uzaklaştırabilirsin. Kendini kötü hissettiğin anlarda, doğal depresyon tedavisi olan mantığını devreye sok. Kendini gezegenin en değersizi olarak mı hissediyorsun ya da kimsenin seni umursamadığını?

Bu tür düşünceleri zihninden uzaklaştırmazsan kontrolü tamamen kaybedebilirsin. Bunun için gerekirse meditasyon gruplarına katıl ve düşüncelerini kontrol etmeyi öğren. Bu şekilde, zamanla depresyonu yenmen kolaylaşacaktır.

6- Sorumluluk Almaktan Kaçınma

Depresyondayken, her şeyden, herkesten geri durmak ve sorumluluklardan kaçmak isteyebilir insan. Bu tutum kendine yapabileceğin en büyük kötülük aslında. Kendini toplumdan soyutlamanın aksine, daha çok sosyal ortamlarda bulunmayı dene, gönüllü hizmetlerde bulun, günlük sorumluluklarını mümkün olduğunca yerine getirmeye çalış.

Depresyona karşı bir yaşam tarzı yarat. Bunların her biri kendini önemsemeni sağlar ve başarılı olduğun hissini arttırarak depresiflikten uzaklaştırabilir.

7- Eğlenmeye Odaklan

Depresyonda olan bir kişi yaratıcılık ve haz duygusunun köreldiği hissine kapılabilir, hiçbir şey zevk vermeyebilir. Bu sadece bir depresyon belirtisi, dünyanın sonu değil. Hoşuna giden şeylere vakit ayırmayı dene, bunun için çabala.

Daha önce hoşuna giden şeyleri bir düşün! Depresyonda olduğun için artık keyif vermediklerini düşünebilirsin belki ama zorlamalısın. Evet, eğlenerek çabalamalısın. Bunun adı beyni kandırma…

Resim çiz, dikiş yap, dans et, film izle, kitap oku, dostlarınla vakit geçir… Kendin için eğlenceli bir şeyler yap… Kaybettiğini düşündüğün becerilerini ve haz duygunu geri kazanmayı öğrenmek için zamana ihtiyacın olacak, kendine zaman tanı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı