D vitamini Covid-19’a Karşı Koruyucu Mudur?

Bir süredir D vitamininin COVID-19’a karşı koruyucu olabileceği ile ilgili tartışmaları duyuyoruz. Peki D vitamini koronavirüsten korur mu? Covid-19 için D vitamini nasıl fayda sağlar?

D Vitamini ve Covid-19 Arasındaki İlişki

Uzmanlar, D vitamini eksikliği ve Coronavirüs’e bağlı ölümler arasında güçlü bağlantı bulunduğunu düşünüyor!

En iyi D vitamini kaynağı güneştir ve cildimiz güneşe maruz kaldığında hücrelerimiz D vitamini depolarını doldurur. D vitamini beyaz kan hücrelerinin çok fazla enflamatuar sitokin salgılamasını önleyerek bağışıklık tepkisini düzenler. Aşırı sitokin salgılanması, COVID-19 ile ilişkili bir komplikasyon olan sitokin fırtınasına yol açabilir. Sitokin fırtınası, vücudun virüsle birlikte kendi hücrelerini ve dokularını yok etmesine neden olan akut bir bağışıklık reaksiyonudur. Bu durum akciğerlere ciddi zararlar vererek, akut solunum yolu problemlerine ve hatta ölüme yol açabilir.

Uzmanlar, farklı ülkelerdeki ölümle sonuçlanan vakaların çoğunun D vitamini eksikliğinden kaynaklı olabileceğini tahmin ediyor. 20 Avrupa ülkesinden gelen verileri kullanan Yaşlanma Klinik ve Deneysel Araştırma dergisinde yayınlanan gözlemsel bir çalışmaya göre, İtalya ve İspanya gibi Covid-19 kaynaklı ölüm vakalarının en çok olduğu ülkelerin insanları genel olarak düşük D vitamini seviyelerine sahiptir. İlginçtir ki, bu ülkelerde, kuzey Avrupa ülkelerine kıyasla koronavirüs sonucu ölenlerin oranı çok daha yüksektir. Kuzey Avrupa ülkeleri, D vitamini takviyeleri tüketimine dikkat eden ve D vitamini düzeyleri nispeten yüksek olan ülkelerdir.

Koyu tenli insanlarda, melanin yoğundur ve bu da tıpkı bir bariyer gibi işlev görerek cildin güneş ışığından yeterince  D vitamini almasını engeller. Özellikle karantina sürecinde güneş ışığından yeterince faydalanamayanların D vitamini eksikliği artabilir. Genellikle D vitamini seviyesi düşük olan yaşlılar ve koyu tenliler, COVID-19’un şiddetli semptomlarına karşı D vitamini takviyeleri kullanarak bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olmasını sağlayabilirler. 

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun COVID 19 için D vitamininin faydaları ve diğer önemli detayları anlattığı videosunu mutlaka izleyin⇓


D vitamini takviyeleri oral olarak alındığında, yan etkileri ve vitamin toksisitesi düşüktür. Ancak aşırı dozda kullanmak faydadan çok zarara neden olabilir. Ayrıca, böbrek ve karaciğer hastalıkları olanlar için riskli olabileceğinden, D vitamini takviyeleri kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan alınmamalıdır. D vitamini için bol bol güneşlenmeyi, balık yemeyi ve diğer D vitamini içeren gıdalar tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Bu içeriği hazırlayan gönüllü yazarımız Sezin’e teşekkür ederiz…

4 Yorum

  1. Covid-19 tedavisinde, hastalar her gün Güneşe çıkıp güneşleniyorlar çünkü yazıda da belirttiğiniz gibi D vitamininin asıl kaynağı Güneş. Ayrıca covid-19 salgınında ölenlerin yarısında D vitamini eksikliğinin olması da kayda değer. Bu yüzden D vitaminini şu dönemde daha da önemsemeliyiz.

  2. Özellikle karantina sürecinde güneş ışığından yeterince faydalanamadık, D vitamininin Covid-19’a Karşı Koruyuculuğu hakkında bilgilenmiş olduk teşekkürler.

  3. D vitamini iceren yiyecekleri daha çok tüketmek, bol bol da guneslenmek gerek. Sağlık için en önemli vitaminlerden biri D vitamini.

  4. Bu dönemde çok ama çok önemli bir soruna dikkat çeken güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Uzun zamandır d vitamini alıyorum düzenli olarak. Umarım bu bağlamda faydası olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu