Coronavirüs Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Çin’de başlayıp hızla dünyaya yayılan Coronavirüs (CoVİD-19), tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin de gündemine oturmuştur. Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs’ü 30 Ocak 2020’de küresel acil durum ilan etmiş, 11 Mart 2020’de de küresel salgın yani pandemi olarak ilan etmiştir. 

Coronavirüs Nedir?

Koronavirüs, hem hayvanları hem de insanları enfekte ettiği bilinen büyük bir virüs grubudur. Coronavirüsler, yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taca benzetildiğinden, Latince’de taç anlamına gelen corona kelimesiyle adlandırılmıştır. Bu virüs, insanlarda soğuk algınlığından çok daha ciddi enfeksiyonlara kadar değişen solunum yolu hastalıklarına neden olur. Bilinen en büyük koronavirüs salgını, 2002 yılında ilk olarak Güney Çin’de tespit edilmiş olup, daha sonra 26 ülkeyi etkileyen, 8.000’den fazla vaka ve 774 ölümle sonuçlanan SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) idi. Bir diğer coronavirüs salgını ise, develerden insanlara bulaşan ve ilk olarak 2012’de Suudi Arabistan’da görülen MERS yani Orta Doğu Solunum Sendromu’dur. Yeni virüs ise daha önce görülmemiş bir Koronavirüs türüdür. Şimdiki korona virüs hastalığı ilk olarak 2019 yılında tanımlandığından dolayı CoViD-19 olarak adlandırılmıştır.

Corona virüs zoonotiktir, yani hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar arasındadır. Virüsün hayvandan insana geçmesi için taşıyıcı olan hayvanla yakın temas gerekir. İnsana bulaştıktan sonra ise, öksürme ve hapşırma gibi nedenlerle havaya saçılan damlacıklar aracılığıyla diğer insanlara bulaşabilir. Coronavirüs’ün yarasalardan diğer hayvanlara (yılan gibi) bulaştığı ve sonrasında insanlara geçtiği, bu geçişin ise Çin’in Wuhan kentinde bulunan açık gıda pazarları ile ilişkili olabileceği düşünülüyor.

Coronavirüs Belirtileri Nelerdir ?.

Koronavirüs belirtileri kişinin yaşına, sağlık durumuna ve bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Belirtiler genellikle 2 ila 14 gün içinde ortaya çıkmaktadır. Korona virüs hastalığının genel olarak ilk belirtileri yüksek ateş, kuru öksürük ve solunum güçlüğüdür.  Ayrıca, mide bulantısı, kusma, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas-eklem ağrıları gibi belirtiler de görülebilmektedir. Bununla birlikte, çok daha ağır vakalarda, Coronavirüs zatürreye, böbrek yetmezliğine, akut solunum yetmezliğine ve hatta ölüme bile neden olabilir.

Korona virüs hastalığı en fazla kimleri tehdit ediyor, en yüksek risk kimleri kapsıyor?  Coronavirus vakalarının çoğu yetişkinlerden oluşuyor. Bazı çocuklar enfekte olsa da, yetişkinlere oranla çocuklarda daha hafif semptomlar görülmektedir. Özellikle 65 yaş üstü olanlarda çok daha ciddi semptomlar yaşanmaktadır. Bununla birlikte, hamileler, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kanser hastalığı, kronik hastalıkları ve diyabeti olanlar için de risk çok yüksektir

Koronavirüs Tedavisi ve Korunma Yolları

Şu anda 2019 koronavirüs hastalığı (COVID-19) için bir aşı mevcut değildir ve uygulanan tedavi sadece semptomları hafifletmeye yöneliktir. Basit hijyen kurallarına uymak, Korona ve diğer virüslerden korunmanıza yardımcı olabilir.

İşte Korona Virüs için alınabilecek önlemler:

 • Her şeyden önce sakin kalmalı ve coronavirüs için pozitif olduğunuz teyit edilmedikçe veya şüphe etmenizi gerektirecek belirtiler görülmedikçe maske takmanız gerekmez.
 • Koronavirüs’ten korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ellerinizi sık sık ılık su ve sabunla en az 20 saniye yıkamak, böyle bir imkanınızın olmadığı durumlarda ise en az % 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanmaktır. “Evde Dezenfektan Yapımı: El Dezenfektanı Nasıl Yapılır” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.
 • Ellerinizle yüzünüze, gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.
 • Soğuk algınlığı veya grip benzeri belirtileriniz varsa dışarı çıkmayın ve başkalarıyla temas kurmaktan kaçının. Çıkmanız gerektiğinde maske takın.
 • Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı dirseğinizin iç kısmı ile kapatın.
 • Hastalık semptomları görünenlerle yakın temas kurmaktan kaçının.
 • Günlük olarak sık dokunduğunuz yüzeyleri ve nesneleri dezenfekte edin (telefon, bilgisayar, mutfak eşyaları, kapı kolu, asansör düğmesi vs.)
 • Çiğ veya az pişmiş et ve et ürünleri yemekten kaçının.
 • Kronik bir hastalığınız varsa ve hastalık riski yüksek olan gruptaysanız, Coronavirüs’ten korunma yolları hakkında daha fazla neler yapabileceğinizi doktorunuza danışın.

Ayrıca okuyun⇓

8 Yorum

 1. Corona nın taç manasina geldiğini bilmiyordum, ilginçmiş. Bugünlerde bilgilenmemiz gereken önemli bir konu hepimizin daha dikkat etmesi gerekiyor, verdiğiniz uyarılar için teşekkür ederim. Umarım corona belasını daha fazla zarar görmeden atlatırız. 🙁

  1. Hem kendimizi hem de başkalarını korumak adına yapabileceğimiz en doğru şey, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamak olacak. Tabii resmi olarak sokağa çıkma yasağı uygulanmadığı sürece bu durum biraz zor gibi görünüyor. Umarım çok geç kalmadan en doğru hamleler yapılır…

 2. Corona ismi dilimizde corona nedir corona nerden çıktı vb açıklamaları ilk defa sitenizde bıkmadan okudum teşekkür ederim

  1. Böyle düşünmenize sevindim.
   Umarım Corona sözcüğünü daha fazla telaffuz etmek zorunda kalmayız. Malum gündem Koronavirüs ve hepimizin diline pelesenk olmuş durumda…

 3. Koronavirüse karşı yapılacak en önemli şey bulaşmasını önlemek anladığım. Yapılması gereken ve uyulacak kuralları çok iyi özetlemişsin, teşekkürler, bize düşen maksimum hijyen. Olur da bulaşırsa belirtileri takip etmek önemli. Çok da evham yapmadan bu süreci kontrol etmek lazım, belirtilerin durumuna göre kontrole gitmekte fayda olabilir.

 4. Corona Virüs giderek yayılıyor. Ölümler artıyor. Bu durum çok korkutucu olmaya başladı. Ve insanlar maalesef hala anlayamadı bu işin ciddiyetini. Gayet güzel anlatmışsınız hastalığı. Umarım bu yazılanlar etkili olur ve insanlar artık bu işin şakası olmadığını anlarlar. Yoksa diğer ülkeler gibi olacak durumumuz. Bundan korkuyorum. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

 5. Corona tüm dünyanın gündemine bir anda değiştirdi ve diğer dertlerimizin tamamını unutturdu. Öyle görünüyor ki uzunca bir süre de gündemdeki yerini bırakmayacak. Corona ile yaşamaya alışmak zorunda mı kalacağız acaba? Hijyene önem verilmeye başlanması bu musibetin en iyi yanı oldu. Hakkımızda hayırlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu