Pratik Bilgiler

Cold Process Tekniği İle Zeytinyağlı Doğal Sabun Yapımı

Cold process tekniği ile sabun yapımı son derece tatmin edici bir hobi olabilir.

Doğallığın yiyecek, içecek ve cilt bakımı gibi pek çok alanda adeta bir akım haline geldiği şu dönemde, gün içerisinde defalarca kullanılan el sabunlarımız neden ev yapımı doğal bir forma kavuşmasın? Nasıl mı? Elbette, cold process tekniğiyle. Bu yazıda cold process sabun yapımı için gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Peki nedir cold process doğal sabun ?

Cold process yani soğuk işlem anlamına gelen bu teknikle yapılan doğal sabun ya da diğer adıyla soğuk sabun, yapım aşamasında kullanılacak yağların ısıtılmadan ilave edilmesi ile hazırlanır. Böylece yağlar değerli özelliklerini yitirmeden sabun halini alabilir.

Evinizde el emeğinizle yapabileceğiniz bu sabun için yalnızca doğal yağlar, kostik ve suya ihtiyacınız olacak. Evet sadece bu üç malzeme ile kendi sabunlarınızı yapmanız mümkün. Dikkat etmeniz gereken tek şey sabunun içine koyacağınız yağın sabunlaşma sayısını ayarlamanızdır. Sabunlaşma sayısı yağ miktarına göre kostiğin miktarını ayarlamanız anlamına gelir. Örneğin zeytinyağının sabunlaşma sayısı 0.1345 yani yaklaşık 1 kilo zeytinyağı ile sabun yapmak istiyorsanız 134 gr kostik kullanmanız gerekir. Hindistancevizi yağı, kakao yağı veya shea yağıyla da sabun yapmanız mümkün fakat her yağın sabunlaşma sayısının farklı olduğunu belirtelim. Sabunlaşma sayısına göre içine koyacağınız kostik miktarı da değişiklik göstereceği için bu değerleri iyi araştırmanızı tavsiye ederiz. Biz bugün zeytinyağı kullanarak sabun yapımı tarifi vereceğiz.Saf zeytinyağıyla yapılan sabunlarda yağa uygun olarak belirlediğiniz kostik ve kostiğin iki katından biraz fazla kullanacağınız su (bir başka deyişle yağ miktarının yaklaşık üçte biri kadar su), yapacağınız doğal sabun için ideal bir formüldür. Yani 1 kg saf zeytinyağı, 134 gr kostik, 300 gr su. Bunu yağ miktarına göre hesaplayıp daha az veya daha çok miktarda cold process sabun üretebilirsiniz.

Kostik tek başına tehlikeli bir kimyasaldır. Kesinlikle eldiven kullanıp kolay havalandırılabilir bir mekanda işlemi gerçekleştirmelisiniz. Peki bu kostik sabunda kullanılınca cildimize zarar verir mi dediğinizi duyar gibiyiz. Merak etmeyin belirli ölçülerde yapılan bu kimyasal işlem sonucunda kostik kendi özelliğini yitiriyor. Oluşan sabunun pH değeri cildinize uygun ve içerisinde serbest kalan yağ asitleri sayesinde gayet besleyici doğal ve sağlıklı bir hale geliyor.

Zeytinyağının mucizevi faydaları sabunlarınızda da kendini gösterecek ve cildinizi en iyi şekilde besleyecektir. İşte el yapımı ve doğal zeytinyağlı sabunun cold process tekniği ile yapılışı:

Soğuk İşlem Sabun
Soğuk İşlem Sabun

Malzemeler:

 • 100 gr saf zeytinyağı
 • 13 gram kostik
 • 30 gram su
 • hassas terazi
 • plastik kaplar
 • plastik eldiven
 • karıştırıcı

Yapılışı:

 • 30 gr suyun içine yavaş yavaş 13 gr kostik ilave edin.
 • Karışım oda sıcaklığına gelince 100 gr zeytinyağının içine yavaş yavaş dökün.
 • 15-20 dk muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırıp plastik kaplara dilediğiniz ölçülerde aktarın.
 • 24 saat bekledikten sonra sertleşen sabun kalıplarını kaplardan çıkarıp serin bir yerde kurumaya bırakın..
 • İki üç hafta havalandırılan sabunlar kuruduğunda tamamen kullanıma hazır hale gelecektir.

Uyarı: Kostik ve su karıştığında yüksek derecede ısı ve gaz açığa çıkacaktır dikkat edin. Suya kostik eklerken çok dikkatli bir şekilde sıçratmamaya özen gösterin. Tarif yaklaşık bir kalıp sabun için hesaplanmıştır. Miktarını malzemelerin oranlarını hesaplayarak kendiniz ayarlayabilirsiniz.


Dilerseniz cold process sabun içerisine esans veya renklendirici ekleyip harika sabunlar yapabilir, bu tekniği bir hobi olarak ya da ek gelir sağlamak için de kullanabilirsiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı