Doğal Sabun Yapımı: Cold Process Tekniğiyle Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır?

Doğallığın yiyecek, içecek ve cilt bakımı gibi pek çok alanda adeta bir akım haline geldiği şu dönemde, gün içerisinde defalarca kullanılan el sabunlarımız neden ev yapımı doğal bir forma kavuşmasın? Nasıl mı? Elbette, cold process tekniğiyle. Bu yazıda evde doğal sabun yapımı için gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Peki cold process doğal sabun nedir?

Cold process yani soğuk işlem anlamına gelen bu teknikle yapılan doğal sabun ya da diğer adıyla soğuk sabun, yapım aşamasında kullanılacak yağların ısıtılmadan ilave edilmesi ile hazırlanır. Böylece yağlar değerli özelliklerini yitirmeden sabun halini alabilir.

Evinizde el emeğinizle yapabileceğiniz bu sabun için yalnızca doğal yağlar, kostik ve suya ihtiyacınız olacak. Evet sadece bu üç malzeme ile kendi sabunlarınızı yapmanız mümkün. Dikkat etmeniz gereken tek şey sabunun içine koyacağınız yağın sabunlaşma sayısını ayarlamanızdır. Sabunlaşma sayısı yağ miktarına göre kostiğin miktarını ayarlamanız anlamına gelir.

Örneğin zeytinyağının sabunlaşma sayısı 0.1345 yani yaklaşık 1 kilo zeytinyağı ile sabun yapmak istiyorsanız 134 gr kostik kullanmanız gerekir. Hindistancevizi yağı, kakao yağı veya shea yağıyla da sabun yapmanız mümkün fakat her yağın sabunlaşma sayısının farklı olduğunu belirtelim.

Sabunlaşma sayısına göre içine koyacağınız kostik miktarı da değişiklik göstereceği için bu değerleri iyi araştırmanızı tavsiye ederiz. Biz bugün zeytinyağı kullanarak sabun yapımı tarifi vereceğiz.

Saf zeytinyağıyla yapılan sabunlarda yağa uygun olarak belirlediğiniz kostik ve kostiğin iki katından biraz fazla kullanacağınız su (bir başka deyişle yağ miktarının yaklaşık üçte biri kadar su), doğal sabun yapımı için ideal bir formüldür. Yani 1 kg saf zeytinyağı, 134 gr kostik, 300 gr su. Bunu yağ miktarına göre hesaplayıp daha az veya daha çok miktarda cold process doğal sabun üretebilirsiniz.

Kostik tek başına tehlikeli bir kimyasaldır. Kesinlikle eldiven kullanıp kolay havalandırılabilir bir mekanda işlemi gerçekleştirmelisiniz. Peki bu kostik sabunda kullanılınca cildimize zarar verir mi dediğinizi duyar gibiyiz. Merak etmeyin belirli ölçülerde yapılan bu kimyasal işlem sonucunda kostik kendi özelliğini yitiriyor. Oluşan sabunun pH değeri cildinize uygun ve içerisinde serbest kalan yağ asitleri sayesinde gayet besleyici doğal ve sağlıklı bir hale geliyor.

Zeytinyağının mucizevi faydaları sabunlarınızda da kendini gösterecek ve cildinizi en iyi şekilde besleyecektir. İşte el yapımı ve doğal zeytinyağlı sabunun cold processtekniği ile yapılışı:

Soğuk İşlem Sabun
Soğuk İşlem Sabun

Evde Doğal Sabun Yapımı

Malzemeler:

 • 100 gr saf zeytinyağı
 • 13 gram kostik
 • 30 gram su
 • hassas terazi
 • plastik kaplar
 • plastik eldiven
 • karıştırıcı

Yapılışı:

• 30 gr suyun içine yavaş yavaş 13 gr kostik ilave edin.

• Karışım oda sıcaklığına gelince 100 gr zeytinyağının içine yavaş yavaş dökün.

• 15-20 dk muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırıp plastik kaplara dilediğiniz ölçülerde aktarın.

• 24 saat bekledikten sonra sertleşen sabun kalıplarını kaplardan çıkarıp serin bir yerde kurumaya bırakın..

• İki üç hafta havalandırılan sabunlar kuruduğunda tamamen kullanıma hazır hale gelecektir.

Uyarı: Kostik ve su karıştığında yüksek derecede ısı ve gaz açığa çıkacaktır dikkat edin. Suya kostik eklerken çok dikkatli bir şekilde sıçratmamaya özen gösterin. Tarif yaklaşık bir kalıp sabun için hesaplanmıştır. Miktarını malzemelerin oranlarını hesaplayarak kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Dilerseniz cold process doğal sabun içerisine esans veya renklendirici ekleyip harika sabunlar yapabilir, bu tekniği bir hobi olarak ya da ek gelir sağlamak için de kullanabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Harika bir paylaşım olmuş teşekkür ederim
  Sevgiler 💕💕💕

 2. Sabun yapımı tarifi için teşekkür ederim. Bakalım tutturabilecek miyim

 3. Merhaba tarif için teşekkürler bir sorum olacak bu soğuk sistemle saf zeytinyağı sabunu yapmıştım içerisine uçucu yağ kalmıştım fakat sabunu kullanırken kokuyu alamadık bu uçucu yağın özel bir ekleme zamanı varmı acaba teşekkürler

  1. Merhabalar.
   Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra uçucu yağınızı ekleyebilirsiniz. Normalde birkaç damla yeterli olur, fakat daha yoğun bir koku için miktarı artırabilir ya da ekstra esans kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu