IQ Testi Nedir- Çocuklarda Yüksek IQ ve Üstün Zeka İşaretleri Nelerdir?

Evrensel olarak net bir tanımına rastlanmamakla birlikte, IQ testi gibi resmi ölçümler, bazı çocukları diğerlerinin üstünde bilişsel yeteneklerine göre sıralamaktadır. Bununla birlikte, bir çocuğun kavramları anlama ve sorunları çözme konusunda vasat bir kabiliyete sahip olması, herhangi bir yetenek sahibi olmadığı anlamına gelmez.

Çocuğunuzun IQ seviyesinin yüksek olduğunun farkına varmanız, yeteneklerini geliştirmesi ve doğru kullanmayı öğrenmesi için yönlendirmenize yardımcı olur.

Bu yazıda, ıq testi/zeka testi nedir, üstün zekalılar ne tür özelliklere sahiptir gibi soruların yanıtlarına kısaca değindik.

IQ Testi

Üstün Yetenekli Çocuklar Birliği’ne göre, bir çocuk liderlik veya yaratıcı düşünme gibi bir veya birçok alanda olağanüstü yeteneklere sahip olabilirken, matematik ve bilim alanı için spesifik bir yeteneği de olabilir.

IQ testi bir çocuğun doğuştan gelen yeteneklerini değerlendirmenin veya gözlemlemenin yalnızca bir yoludur ve ancak doğru bir yönlendirmeyle yetenekler geliştirilebilir.

Küçük Çocuklarda Zeka Testi

3 yaşın altındaki çocuklara genellikle yetenek ve zeka testleri yapılmaz ve 3- 5 yaş arasındaki çocuklar için test sonuçları dalgalanabilir. Bununla birlikte, IQ puanı eskiden olduğu gibi siyah-beyaz değildir; geçmişte, sadece IQ skorunun 130’un üstünde olduğu çocuklar yetenekli olarak değerlendirilirken, şimdi ise IQ, yetenekli çocukların  tanımlanmasına katkıda bulunan birçok faktörden sadece biridir.

Dolayısıyla IQ testi, çocuğun zeka seviyesini belirleme aşamalarından biridir ama tek belirleyen değildir.

Üstün Zeka İşaretleri

Çocuğunuz örneğin, keskin bir sanatsal yeteneğe sahipse; daha net konuşuyor ya da akranlarına göre daha geniş kelime haznesine sahipse; sürekli merak ediyor ve çok soru soruyor ise; canlı bir hayal gücüne sahip ve kolaylıkla rasgele bilgileri öğreniyor ve ezberi kuvvetli ise üstün zekaya sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca ilgi alanları hakkında olağanüstü derecede aktif ve tutkulu da olabilirler.

Bazı üstün zekalı çocuk davranışları, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve hafif Asperger Sendromu vakaları olan çocukların davranışlarına benzer.

Üstün zekalı çocuklarda rastlanan birçok bulgu bir öğrenme veya davranış bozukluğunun belirtileri olarak görülebilir. Örneğin, üstün zekalı çocuğun bilgiyi çabucak edinme istek ve yeteneği, yavaş çocuklara karşı sabırsız olmasına ve çoğu zaman sınıftaki rutine ayak uyduramayan asi davranışların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Zayıf el yazısı öğrenme güçlüğünün bir işaretidir, ancak el yazısı zayıf olan birçok yetenekli çocuk, ellerindeki her şeyi kağıda dökmekten ziyade daha hızlı düşünebilme yeteneğine sahiptir.

Davranış Sorunları

“Üstün zekalı” terimi, ortalamanın üstünde öğrenme yeteneğine sahip olanlar için kullanılır. Çocuğunuz, üstün zekalılardan biriyse kuşkusuz bununla gurur duyarsınız. Ancak, yetenekli ve yüksek IQ’ya sahip çocuklar, çoğu zaman bazı davranış bozuklukları gösterebilir ve bu durum ebeveynler ve öğretmenler için oldukça zorlu bir süreçtir.

Mükemmeliyetçi Olabilirler

Üstün zekalı bir çocuk, çalışmalarının tamamında mükemmeli arar ve bu onu sınıfının en iyisi yapabilir. Ancak mükemmeliyetçiliğin dezavantajları da vardır. Uzmanlar, mükemmeliyetçiliğin bazen endişe ve depresyona neden olabileceğini belirtiyor.

Okulda ve günlük yaşamında sürekli en iyi olma isteği, sürekli kaygı duymasına neden olabilir ve bunun sonucunda depresyon hali ortaya çıkabilir.

Çok Hassas Olabilirler

Dahi çocuklar bazen bilgi açlığı ve akut duyular nedeniyle yoğun duyarlılığa sahip olabilirler; çabuk incinebilir ve çabuk öfkelenebilirler.

Sıklıkla Huzursuz Olabilirler

IQ ‘su yüksek çocuk genellikle bir görevi tamamlayan ilk kişi olmak ister. Aksi bir durum huzursuzluk, endişe ve öfke krizlerine sebep olabilir.

Erken Dönem Yüksek IQ Belirtileri

Yaşamın ilk iki yılında çeşitli belirtiler bebeğinizin yetenekli olup olmadığını gösterebilir. İlk işaret ebeveyn ya da bakıcılarını ilk dört ayda tanıyabilme becerisidir. Diğer bulgular ise: kitaplara yoğun ilgi ve erken okuma; bilgisayarlara ilgi; yüksek enerji seviyesi; ve ilk 14 ay içerisinde iki cümle kurma becerisi.

Çocuğunuz iki yaşına geldiğinde, alfabedeki harfleri tanıyor, belirli renkleri ayırt edebiliyor, uzun bir dikkat süresi sergileyebiliyor ve bulmaca seviyorsa yetenekli, IQ seviyesi yüksek bir çocuk olabilir.

2 – 4 yaş: Üstün zekalı bir çocuk çoğunlukla dört yaşına kadar erken ve geniş kapsamlı dil gelişimi gösterir ve dilbilgisi açısından doğru cümleler kullanmakta oldukça başarılıdır. 20 parçalık bir bulmacayı üç yaşına kadar çözebilme yeteneği, olağanüstü bir bellek, hayali arkadaşlar, aşırı merak, canlı bir hayal gücü ve dört yaşına kadar okuma ve basit hesap işlemlerini yapabilme becerisi yetenekli bir çocuğun diğer özelliklerindendir.

Tanı Koyma

Yetenekli çocuklara çoğunlukla öğrenme veya davranış sorunlarından dolayı yanlış tanı konabilmektedir ve gerçekten var olmayan bir öğrenme engeli için gereksiz ilaçlara maruz kalabilir ve yanlış tedavi görebilirler. Üstün zekalı çocukların “zor” olabileceği bir gerçektir.

Ancak, özellikle öğrenme ve davranış bozukluğu gösteren çocukların doğru gözlemlenmesi ve doğru tanı konulması çok önemlidir.

Üstün zekalılar alışılmadık derecede yoğun, genellikle sabırsız ve çarpıcı biçimde idealisttir.

Çocuğunuz  henüz anaokulu döneminde okuldan, ortamdan sıkılmış görünüyorsa veya duygusal ya da sosyal açıdan sürekli bir mücadele halindeyse bir uzmanla görüşmeyi düşünebilirsiniz. Uygun değerlendirmeleri yapabilecek bir çocuk psikologuna sevk için çocuğunuzun öğretmenine veya çocuk doktoruna danışmanız çocuğunuzun durumuna erken tanı konmasını sağlar. Böylece gerekli önlemleri alma konusunda harekete geçebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Çocuklarda Yüksek IQ ve Beslenme Şekli Arasındaki Bağ

10 Yorum

  1. Üstün Zeka İşaretleri başlığı altındaki pek çok özelliği oğlumda gözlemleyebiliyorum. IQ testi yaptırmadım. Gözlemlerim olumlu yönde. Ona yetebilmek baya uğraş veriyorum. Sürekli yaratıcı fikirlere ihtiyaç duyuyoruz. Öğretmeni de okul başarısından memnun. Yazınızda bana yardımcı olacak çok başlık var. Teşekkürler..

    1. Böyle çocukları doğru yönlendirmek gerek, yoksa bu eğitim sistemi içerisinde heba olurlar. Kolaylıklar diliyorum. Yorum için de çok teşekkürler.

  2. Ülkemizde bu çocukların özel çocuklar olmasına çok fazla önem verildiğini doğru eğitimin verildiğini düşünmüyorum. Doğru eğitim alan ailelerin maddi sıkıntıları olmayan aileler .Çocuklarını özel eğitim aldırıyorlar .Ama birde maddi açıdan yeterli olmayan aileler var bu ailelerin çocukları gerçekten ziyan oluyorlar.

    1. Maalesef, fırsat eşitsizliği bir çok dahi çocuğun (aslında tüm çocuklar için de geçerli) ihtiyacı olan eğitimi almasının önünde engel. Umarım bu değişir bir gün.

  3. gerçekten çoğu çocuk üstün zekalı olmasına rağmen aileler fark edemediği için yok oldu gitti güzel paylaşım 👍

  4. Çocuklarda IQ konusunu detaylıca aktardığınız için teşekkür ederim.

  5. Bence de zamanında çok çocuk doğru yönlendirilmediği için hayatın bir yerlerinde yok oldular. Çocuklar erken yaşlarda gözetim altına alınmalı ve ilgi alanına göre yönlendirilmeli, işte önce çok çocuk değil nitelikli çocuk yapılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu