Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Başlamalı?

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi: Çocuğumun tuvalet eğitimine ne zaman başlamalıyım? Çocuklarda tuvalet eğitimi yaşı kaçtır? Tuvalet eğitimi nasıl verilmeli? Tuvalet eğitimine nasıl başlanmalı? Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler- Çocuklara tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır? gibi tüm sorularınızın cevabını ve çok daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun tuvaleti kullanmayı öğrenmesine yardımcı olmak, sizin için hem büyük hem de çok heyecanlı bir süreç olacaktır. Eğer olumlu ve sakin kalırsanız, çocuğunuzun tuvalet eğitimi  sürecini sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. Buradaki püf nokta, çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren işaretleri takip etmenizdir.

Çocuğunuzun Hazır Olduğunu Gösteren İşaretler

Çocuklar ortalama 12-18 aylıkken tuvalet eğitimine hazır olduklarının işaretlerini gösterirler. Bazı çocuklar için bu süre daha erken ya da daha geç olabilir.

Çocuğunuz şu şartlara uyuyorsa tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünebilirsiniz:

 • Yürüyor ve kısa süre oturabiliyorsa,
 • Görevleri tamamlama konusunda daha bağımsız hareket edebiliyor ve ”hayır” demeyi öğrendiyse,
 • Başkalarının tuvalete gitmesini izliyor ve bu durum ilgisini çekiyorsa,
 • Uykudayken iki saat kadar kuru kalıyorsa,
 • Kelimelerle ya da jestlerle tuvaleti olduğunu anlatmaya çalışıyorsa,
 • Islak ya da kirli olduğunda bezini çekiştiriyor ve bez giymekten hoşlanmıyorsa,
 • Pantolonunu yukarı ve aşağı çekebiliyorsa,
 • Basit talimatları anlayabiliyorsa, çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır demektir.

Tuvalet Eğitimi için Hazırlık

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olma belirtileri gösterdiğini düşünüyorsanız, ilk adım bir tuvalet veya lazımlık (oturak) kullanarak eğitim için istekli olup olmadığını gözlemlemektir. Oturak kullanmanın önemli avantajları vardır.

Bazı çocuklar, oturağı tuvalete göre daha az korkutucu bulurlar. Bu yüzden önce çocuğunuzun bu konudaki tercihini öğrenmeye çalışın ve tercihi doğrultusunda hareket edin.

İkincisi, tüm doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun . Örneğin, çocuğunuz tuvaleti kullanıyorsa, çocuklar için uygun olan, rahat oturmasını sağlayacak klozet aparatına ihtiyacınız olacak. Bu aparatlar çocukların tuvalete düşme korkusunu azaltıp daha huzurlu olmalarını sağlar.

Tuvaletin ne olduğunu anlamasını sağlayacak bazı ipuçları:

 • Çocuğunuza tuvalet için bazı kelimeler öğretin – örneğin, ‘çiş’, ‘popo’ ve ‘gitmem gerekiyor’ gibi…
 • Çocuğunuzun altını değiştirdikten sonra, kirli bezleri tuvalete koyun – bu, çocuğunuzun tuvaletin ne olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzun yeni ekipmanı tanımasına yardımcı olmak için tuvalete veya küçük tuvalet takımına oturmaya çalışmasına izin verin.
 • Çocuğunuzun, sizi veya diğer aile bireylerini tuvaleti kullanırken izlemesine izin verin ve ne yaptığınızı konuşun.
 • Günde bir ya da iki kez, çocuğunuza eğitim külotu giydirmeye başlayabilirsiniz- bu onun ıslaklık hissini anlamasına yardımcı olur.
 • Çocuğunuzun kabız olmamasına dikkat edin. Kabızlık tuvalet eğitimini zorlaştırabilir.

Tuvalet eğitimi günler, haftalar belki de aylar sürebilir. Bu süreçte çocuğu zorlamamak ve kendi hızıyla öğrenmesine izin vermek çok önemlidir. Çocuğunuz tuvalete karşı ilgisini kaybettiyse tekrar yönelene kadar biraz zaman tanıyın ona.

Tuvalet Eğitimine Başlama

Evden çıkma planınız olmadığı bir günde tuvalet eğitimine başlamak iyi bir fikirdir. Aşağıdaki ipuçları, o büyük gün geldiğinde tuvalet eğitimine yardımcı olacaktır.

1. Zamanlama

Çocuklarda tuvalet eğitimi için mutlaka uygun zaman beklenmelidir. 12-18 aylık çocuklar genelde bu sürece hazır sayılır. Ancak yanlış zamanda çocuğa tuvalet eğitimi vermeye çalışmak, çocukta fiziksel ve psikolojik problemlere yol açabilir; kaygı bozuklukları, agresif tavırlar, öz güven eksikliği, sindirim bozuklukları gibi. Bu sebeple uygun zamanı kollamanız çok önemli.

Çocuğunuzun tuvalete gitmesi gerektiğini gösteren işaretleri dikkatle izleyin; mesela duruş değişiklikleri, sessizleşme veya tek başına farklı bir odaya geçmesi bir işaret olabilir.

Çocuğunuz tuvalete oturduktan 3-5 dakika içinde çişini yapmazsa onu tuvaletten çıkarın. Çocuğu uzun süre tuvalette tutmamak gerekir, çünkü bunu bir ceza olarak algılayabilir.

2. Cesaret

 • Tuvaleti kullanma konusunda başarılı olduğunda onu övün (ilerleme yavaş olsa bile).  Ancak övgü miktarını her defasında yavaş yavaş azaltın.
 • Gün içerisinde (çok sık olmamakla birlikte) çocuğunuza tuvalete gitmesi gerekip gerekmediğini sorun. Kibar anımsatmalar şeklinde olmalı sorunuz. Çocuk kendini baskı altında hissetmemeli.
 • Bu süreçte çocuk kazara ya da bilerek altına kaçırabilir, sakın öfkelenmeyin ve sakince altını temizleyin. Bu esnada onu teşvik edici konuşmalar yapabilirsiniz.

3. Giyim

Çocuğunuzun alt bezini sadece uyuyacağı zaman takın. Gün içerisinde rahat giysiler giydirin. Çıkarılması kolay giysiler seçin; tam gövde kıyafetlerinden ziyade elastik pantolonlar daha uygun bir seçimdir.

4. Temizlik

 • Çocuğunuz öğrenene kadar, tuvaletini yaptıktan sonra altını siz silin. Özellikle kız çocuklarının altının önden arkaya doğru silinmesi gerektiğini unutmayın.
 • Erkek çocuğunuza, çiş yaptıktan sonra penisini sallaması gerektiğini öğretin.
 • Tuvaleti kullandıktan sonra çocuğunuza ellerini nasıl yıkayacağını öğretin. Bunu, çocuğunuzun rutininin bir parçası olarak eğlenceli bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz (köpüklerden baloncuk yapma gibi.)

Çocuklarda tuvalet eğitimi beklediğinizden uzun sürebilir, böyle bir durumla karşılaşırsanız sakin olmaya çalışın. Çocuğunuzun başarıları hakkında olumlu davranın, çünkü sonunda yapması gerekeni öğrenecek. Çok fazla gerginlik ya da stres olumsuz duygulara neden olabilir ve çocuğunuzun tuvalet eğitimini iyice zorlaştırabilir.

Resimlerle Tuvalet Eğitimi

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için hazır olduğunu gösteren işaretler!

Tuvalet Eğitimi-İşaretler
Tuvalet Eğitimi-İşaretler

Çocuğun bezi iki saat kadar kuru kalıyor veya çiş yapıyormuş gibi görünüyorsa tuvalet eğitimi almaya hazır olabilir. Pantolonunu aşağı yukarı çekebilmesi de çocuklarda tuvalet eğitimi için bir işarettir. Tuvaletler ilgisini çekiyor ve siz tuvaletteyken sizi dikkatle izliyorsa eğitime başlayabilirsiniz.

Tuvalet Eğitiminin Temelleri

Çocuklar için Tuvalet Eğitimi
Çocuklar için Tuvalet Eğitimi
 • Çocuğunuza kolay çıkarılabilen giysiler giydirin.
 • Çocuğunuzun tuvalet ihtiyacını anlamak için işaretleri izleyin. Bu işaretler, ellerini sallaması ya da ellerini bacaklarının arasına götürmesi gibi hareketler olabilir.
 • Gün boyunca ona tuvalet ihtiyacı olup olmadığını sorun (fazla sıkmadan).
 • Çocuğunuzu yemeklerden 30 dakika kadar sonra tuvalete oturtun ( 3-5 dakika oturması yeterli, daha fazlası için zorlamayın.)

Doğru Tuvalet Alışkanlıkları

Doğru Tuvalet Alışkanlıkları
Doğru Tuvalet Alışkanlıkları
 • Çocuğunuzu tuvalete rahatça oturtun. Ayaklarını desteklemek için ayak tabanlığı kullanabilir.
 • Çocuğunuzun altını silin veya silmesine yardım edin. Altını daima önden arkaya silin.
 • Çocuğunuzun ellerini yıkamasına yardımcı olun, daha sonra tuvaletteki başarısı için onu övün.
 • Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı edinme konusunda çok fazla zorlandığını düşünüyorsanız, herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek için bir çocuk doktoruyla görüşebilirsiniz.

Ayrıca okuyun:

9 Yorum

 1. Ne kadar güzel bir konuya değinmişsiniz
  Ben üç meleğimde de şükür 🙏 sorun yasamadan 2yaslarinda alıştırdım
  Biraz sabır gerektiren bir süreç bu anneler çocuğu hazır ise başlamalı
  Değil ise biz istiyoruz diye çocuğu zorlamamalı

 2. Annelerin en çok zorlandığı konu çocuklarına tuvalet eğitimi vermek. Bu dönemleri oldukça sabırlı ve sakin geçirmek bence çok önemli. Stres ve öfke ile çocuklara tuvalet eğitimi verilmemeli. Çok güzel makale olmuş. Emeklerinize sağlık.

 3. Çocuklarda tuvalet egitimi çok önemli bu konuya değinmeniz çok iyi olmuş teşekkürler. İzmirde çocuk hastanelerinde bunu yapıyorlar belirli günleri var çocuk ve aileyi çagırıp orada eğitim veriyorlar.

 4. Çocuklarda tuvalet eğitimi hakkında bize bir soru gelmişti zamanında. Arada böyle sorular geldiğinde size paslayalım. Gayet güzel anlatmışsınız konuyu. Teşekkürler.

 5. Thanks so much for providing individuals with an exceptionally memorable possiblity to check tips from this web site. It’s usually so superb and as well , full of fun for me and my office mates to search your web site at the very least three times in one week to learn the new tips you will have. And of course, I am also at all times contented considering the incredible ideas you give. Some 3 facts on this page are undoubtedly the finest I have ever had.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu