Çocuklarda Anksiyete Bozukluğunun En İlginç 10 Belirtisi

»Bu bir konuk yazar yazısıdır. Sizler de XHayat’ta konuk yazar olmak isterseniz öncelikle buradaki yazıyı okumanızı öneririz.

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu
Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu

Çocuklar bazen sorunları hakkında konuşmayı istemeyebilirler. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarına karşı çok dikkatli olmaları gerekir. Ayrıca, ebeveynler onların tuhaf davranışlarını dikkatle gözlemlemeli ve vakit kaybetmeden çözüm aramalıdır. Örneğin, bazı çocuklar anksiyete bozukluğu yaşamasına rağmen bunun farkına varmaz ya da bu konuda konuşmaktan kaçınabilirler. Diğer yandan, çocuklarda anksiyete bozukluğu kolay kolay fark edilmeyebilir.

İşte, çocuklarda anksiyete bozukluğunun en ilginç belirtiler

1. Ebeveynleri İle Birlikte Uyuma İsteği

Çocuklarda en sık görülen anksiyete belirtilerinden biri aniden ebeveynleri ile birlikte uyuma isteği duymalarıdır. Çocuklar kaygılarıyla baş edebilmek için, dürtüsel olarak geceleri ebeveynleri ile uyumak isteyebilirler. Bu durum çocuğun güven arayışından kaynaklı olduğu için, ona sabırlı ve şefkatli bir şekilde davranmak zamanla sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.

2. En Sevdiği Yiyecekleri Reddetme

Çocuklar yiyecekler konusunda seçici olabilir. Ancak, çocukların en sevdikleri yiyecekleri reddetmesi sıra dışı bir durumdur. Bu bir anksiyete belirtisi olabilir. Araştırmalar yeme alışkanlıklarında meydana gelen değişimin çocuklarda ciddi bir endişe belirtisi olduğunu gösteriyor.

3. Değişken Bir Ruh Haline Sahip Olma

Çocukların ruh halinin çok sık değişmesi ve çoğunlukla gergin bir ruh haline sahip olma anksiyete bozukluğu için önemli bir işarettir. Çocuklarda böyle bir sorunla karşılaşıldığında, onunla arkadaşça sohbet edilmeli ve problemleri için birlikte çözüm üretmeye çalışılmalıdır.

4. Okuldan Sonra Kendisini Aşırı Yorgun Hissetme   

Okul çağındaki çocukların, okuldan sonra kendilerini yorgun hissetmeleri olağan bir durumdur. Fakat, bu yorgunluğun çok sık tekrar etmesi, sora dışı bir durum olduğunun habercisi olabilir. Ayrıca, çocuğun okula gitmek için hiç heyecan duymaması da anksiyete bozukluğu bulunduğunun bir belirtisidir.

5. Anne ve Babayı Mutlu Etme Çabası

Anksiyete bozukluğu bulunan çocuklarda ebeveynlerine karşı olağan dışı davranışlar görülebilir. Örneğin; bu problemi yaşayan çocuklar ev işleri konusunda anne babaya yardımcı olabilir ya da onların beğenisini kazanmak için farklı etkinliklere aktif olarak katılabilirler. Bunun nedeni ise, genel olarak endişe sırasında ortaya çıkan reddedilme korkusudur.

6. Arkadaşlarına ve Çevresine Karşı Mesafeli Davranma

Depresyon veya anksiyete bozukluğu yaşayan bir çocuk, hem  en iyi arkadaşlarına hem de çevresindeki diğer insanlara karşı mesafeli davranabilir. Ayrıca, bu çocuklar genellikle yalnız kalmayı ve evde vakit geçirmeyi tercih edebilirler. Böylesi bir durumda çocukların daha sık dışarıya çıkartılması ve daha aktif olması sağlanmalıdır.

7. Çok Sık El Yıkama

El yıkamak çok iyi bir alışkanlıktır. Ancak bu alışkanlığın aşırıya dönüşmesi endişe vericidir. Uzmanlara göre, çok sık ellerini yıkamak önemli bir anksiyete bozukluğu işareti olabilir. Çocukların uzun süre bu şekilde davrandığı tespit edildiğinde mutlaka bir pedagogdan yardım alınmalıdır.

8. Çok Fazla Meraklı Olmak

Çocuklar, genelde ciddi aile tartışmalarına dahil olmazlar. Ancak, endişeli ve huzursuz olan çocuklar, aile içindeki konuşmalara ve tartışmalara karşı çok daha meraklı yaklaşırlar. Ayrıca, anksiyete bozukluğu yaşayan bu çocuklar ebeveynleri ile normalden çok daha fazla konuşmaya gayret ederler.

9. Çeşitli Vücut Ağrılarından Şikayetçi Olmak

Fiziksel veya sinirsel ağrılar, anksiyete bozukluğunun en ilginç belirtilerinden biridir. Bu ağrılar somut nedenlerden kaynaklı da olabilir. Bu nedenle, çok iyi gözlemleme yapılarak çocukta görülen ağrıların herhangi bir endişe durumuna bağlı olup olmadığı tespit edilmelidir. Gerekirse bu durum hakkında çocukla konuşulmalı ve bir pedagog ya da çocuk doktoruna danışılmalıdır.

10. Okul Sonrası Etkinliklere Katılmaktan Kaçınmak

Kaygı bozukluğu yaşayan çocuklar, okuldan sonra kendilerini genellikle çok yorgun hissederler. Bu çocuklar, dışarı çıkmak veya arkadaşları ile oyun oynamak yerine evde kalmayı tercih edebilirler. Böylesi bir durumda yapılması gerekenlerin başında ebeveynlerin ilgi çekici aktiviteler planlayarak çocuklarını dışarı çıkarmaları ve arkadaş ortamına dahil etmeye çalışmalarıdır.

Görüldüğü gibi, çocuklarda anksiyete bozukluğunun teşhisi oldukça zor olabiliyor. Bu yüzden, yukarıdakilere benzer durumlarla karşılaşıldığında mutlaka bir pedagogdan yardım almakta fayda vardır.

Ayrıca okuyun- Çocuklara Kitap Sevgisi ve Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

Konuk Yazar- HurPost | Yaşam Portalı
Sağlıklı yaşam tarzı, sanat, emlak, kişisel gelişim, doğa, bilim, teknoloji, pratik bilgiler, eğitim,tarifler, tarifler, ve daha bir çok konuda eğlenceli ve bilgilendirici aile dostu içerikler HürPost Yaşam Portalı’nda…

14 Yorum

 1. Xhayat blogun’da konuk yazarlık şansı verdiğiniz için teşekkürler böyle kıymetli ve bilgi dolu bir blog’da yazmak benim ve blogum için çok onur verici umarım okuyucularınız çocuklarda anksiyete bozukluğu belirtilerinden faydalanır zira önemli bir konu teşekkürler.

  1. Alanının en iyilerinden olmaya aday HÜr Post sitesini ağırlamaktan mutluluk duyduk. Böylesi önemli bir konuyla sitemize katkı sunduğunuz için teşekkür ederiz 🙂 Sevgiyle…

 2. Gerçekten çocukların durum hallerini hep o günkü başka bir sebebe mebni olduğunu düşündünüp geçeriz, oysaki bu belirtiler çok onemli bir rahatsızlığı işaret ediyor, çok güzel faydalı farkındalık oluşturan bir yazı olmuş konuk yazarımıza teşekkürler, böyle bir yazıya vesile olduğunuz için ise xhayata teşekkür ederim.

  1. Evet bazen önemsemediğimiz hal ve hareketler tutumlar bir hastalığın belirtisi olabilir dikkatli olmak gerekiyor teşekkürler.

 3. Ebeveyn olmak gerçekten çok ınce bir çizgide yer alıyor. Çocuk siz konusu olduğunda pür dikkat oluyoruz hepimiz. Çok güzel faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 4. Çocuklarla iletişimi iyi olan ebeveynler anksiyete bozukluğunu hemen farkedebilirler. Burada belirtiler açıkça belirtilmiş, dikkat eden her anne baba bunu anlayacak ve geç olmadan çözüm üretecektir. Farkındalık oluşturan bu güzel yazı için Hürpost’a ve bloğunda misair eden Xhayat’a çok teşekkürler.

  1. Bizde güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.Evet yazımızı okuyup birazda dikkatli olursak anksiyete bozukluğunu fark edebiliriz.

 5. Her birini çocukların büyüme evrelerinde yaşadık. Sonrasında doktor ve psikolojik sorunlar geçsin diye uğraşmalar ile geçiyor. Her çocukta da görülmüyor

 6. Çocuklardaki hastalıkların tespit edilmesi yetişkinlere göre daha zor olabiliyor. Bu belirtilerin anksiyete bozukluğunu işaret ettiğini Hürpost’tan sizin sâyenizde öğrenmiş olduk. Teşekkürler…

 7. Çocuklarda anksiyete son zamanlarda çok arttı. Modern dünya düzeni onların bile en umutlu günlerini çalıyor. Küçücük yaşta hazırlandıkları sınavlar vs… çocukları perişan ediyor. Bu belirtilerin çoğu hemen her çocukta var. Bu bağlamda önemli bir detaya dikkat çektiniz. Aileler dikkatli olsunlar. Teşekkürler bu güzel bilgiler için. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu