Çocuklara Hikaye Okumanın- Anlatmanın Faydaları

Hikayeler neden önemlidir? Her hikaye ayrı bir ders niteliğindedir ve birinin bir şeyler öğrenmesi için olayları deneyimlemesine gerek yoktur; başkalarının deneyimleri de çok şey öğretir. Çocuklara yüksek sesle hikaye okumak, gelişimleri için yapılabilecek en iyi şeylerden biridir. Öte yandan hikaye anlatmak sadece okur yazarlık ve dil becerilerini geliştirmeye yardım etmekle kalmaz ebeveyn ile çocuk arasındaki bağı da güçlendirir.

Uzmanlar çocuklara öyküler anlatmanın (okumanın) bir çok faydası olduğunu vurguluyor. Peki hikaye okumak çocuklara ne gibi avantajlar sağlar? Detaylar için okumaya devam edin…hikayenin faydaları

Dil, insanlar arasındaki iletişimi sağlayan en önemli araçtır. Dil olmadan günlük faaliyetlerimizde, belki de yeterli başarıyı sağlamakta çok zorlanırız. Çocuklara öyküler anlatıldığında, dil kullanımı ve iletişim becerileri artar. İletişim becerisi, eğitim ve akademik çalışmalarında kendilerini destekleyecek sağlam bir temel oluşturur.

Kültürel Farkları Anlama

Her toplumda, toplumsal ilişkileri yönlendiren değerler vardır. Bu toplumsal değerler, bir nesilden diğerine çeşitli yollarla aktarılır. Bunlardan en önemlisi hikaye anlatımıdır.

Her toplumun kendine has bir kültürü vardır. Hikayeler aracılığıyla bu kültürler çocuğa daha anlaşılır ve akılda kalıcı bir şekilde öğretilebilir. Birbirinden farklı öylesine çok kültür vardır ki, bu durum çocukta kafa karışıklığı yaratabilir. Ancak hikayeler, kültürler arası ortak insancıl benzerlikleri ortaya çıkaran olağanüstü araçlardır.

Hikayeler sayesinde, çocuklar hem kendi kültürlerini hem de başka kültürleri öğrenir ve daha sonraki nesillere yine hikaye yoluyla aktarabilirler. Çocukken duyduğumuz öyküler, dünya görüşümüzü şekillendirir. Bir çok çocuk hayatını oldukça sınırlı bir çevrede yaşar. Çocuklara hikaye okumak dünyalarını genişletmek ve zenginleştirmek için onlara uzak mekanlar, olağan dışı ve ilginç yaşamlar gösterebilir.

Hikayeler Yaratıcılığı Geliştirir-Sosyalleştirir

Çocuklara Hikaye Okumanın Faydaları
Çocuklara Hikaye Okumanın Faydaları

Hikayeler bilgelikle doludur. Çocuklara yüksek sesle hikaye okuduğunuzda karakterlerin çatışmaları, ruh halleri, problemleri çözme biçimleri vs. büyüleyici bir etki yaratır; empati duygularını geliştirir.

Bazen öylesine empatik olurlar ki, karakterlerin sorunlardan kurtulmalarına yardımcı olmak isterler, çeşitli çözümler düşünürler bunun için. Bu da yaratıcılıklarını geliştirir. Daha etkin düşünmeyi öğrenirler. Aynı zamanda gerçek hayatlarında da insanları daha iyi anlama yetisine sahip olurlar.

Ayrıca, başa çıkmaları için yardıma ihtiyaç duydukları durumlarda, sorunların nasıl üstesinden geleceklerine yardımcı olmanın harika bir yolu da olabilir hikayeler. Araştırmacılar, kurgu okuduğumuzda ortaya çıkan beyin aktivitesinin gerçek hayatta bu durumu yaşamakla çok benzer olduğunu keşfetti. Bu sebeple hikayeler gerçek anlamda yol gösterici olabilmektedirler.

Daha İyi Etkileşim

Çocuklara hikaye okunduğunda cümleleri dinler ve telaffuz ettiğiniz her kelimeyi zihinlerine kaydederler. Bu şekilde farklı kelimelerle dili daha etkin kullanmayı öğrenirler.

İyi bir okuyucuyu dinlemek, ileride o çocuğu da iyi bir okuyucu olmaya teşvik eder ve aynı zamanda daha iyi iletişim kurmasını sağlar. Hikayeler, çocukların kendi başlarına alıp uygulayabilecekleri mükemmel iletişim hatlarıyla doludur.

Çocuklara sık sık hikayeler okuyarak, çok sayıda yeni sözcük kazanmaları sağlanır. Kocaman bir kelime hazinesine sahip bir çocuk kendisini ve düşüncelerini daha iyi ifade edebilir. Bu tür çocukların hem çalışma yaşamlarında hem de kişisel ilişkilerinde daha başarılı oldukları uzmanlarca doğrulanmaktadır.

Alternatif Olarak;

  • Ailenizin geçmişinden ya da o günlerde yaşanan komik olaylardan hikayeler anlatmak çok eğlenceli olabilir. Bu çocuğunuzun hafıza ve sıralama becerilerini geliştirir.
  • Oyun oynamayı seven çocuklarınızla ilgili veya oyuncaklarını içeren öyküler, aktif çocuklar için mükemmel bir seçenek; çocukların hayal gücünü artırır ve oyunlarını daha eğlenceli ve öğretici hale getirir.

Ayrıca okuyun- Çocuklara Kitap Sevgisi ve Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

6 Yorum

  1. 5 yaşındaki oğluma yanlış olan bir hareketini anlatmak icin özellikle hikaye olarak anlatıyorum ve gerçekten de ise yarıyor
    Sevgiler 💞💞

  2. Çocuğun gelişimsel özelliklerine uygun hikayeler anlatmak çocuk için her zaman faydalı sonuçlar doğurur. Özellikle küçük yaşlardan itibaren çocukların bu ürünlerle haşır neşir olmaları gerekiyor. Çocuklara hikaye anlatmanın faydaları konulu yazınız oldukça faydalıydı. Teşekkürler…

  3. Teknolojik aletlerin gelişmesi çocuklarımıza hikaye ve masal anlatma alışkanlıklarımızı da kökten değiştirdi. Oysa yazınızda da bahsettiğiniz gibi çocuklarımızın hayal güçlerini sağlıklı bir şekilde geliştirebilmek için hikaye anlatmak çok önemlidir. Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu