BiyografilerGenel Kültür

Coco Chanel Kimdir | Her Yönüyle Moda İkonu Coco Chanel

Gabriel Bonheor Coco Chanel

Coco Chanel
Coco Chanel

O bir ikon, erkek egemen toplumların baskın olduğu dönemlerin en büyük feministlerinden, zeki, sürüden ayrı düşünce tarzıyla hür yaşayan, entelektüel, gusto sahibi bir moda yıldızı… İnadıyla – sebatıyla ünlü bir marka devi, lüks zevklere sahip olan bir entelektüel. Biraz kızgın, az biraz da hırslı bir kadın Coco Chanel …  Ama birçok kadın gibi ne yazık ki o da şansız ve mutsuz bir kaderle doğanlardan…

Her şeye rağmen yılmadı ve bıkmadı. Esmer, minyon yapılı bu “dev” kadın sert ve dik duruşuyla hemcinslerini biçimlendirerek moda algısını değiştirdi ve kendi kurallarını çizdi. Aslında onu yalnızlığın bir resmi olarak da nitelendirebiliriz.


Chanel Ailesi

Fransa’ da temizlikçilik yapan Jeanne Davolve ve işportacı baba Albert Chanel’in kızı… Fakir bir ailenin 5 çocuğundan 2. si olarak gözlerini açmıştı Coco Chanel bu dünyaya. Berbat bir sefalet içinde yaşayan bu ailenin küçük kızı Gabriel’in, günün birinde dünyanın dev moda imzalarından biri olarak efsaneleşeceği kimin aklına gelirdi ki?

Annesini genç yaşta tüberküloz yüzünden kaybeden Gabriel, kız kardeşiyle katolik kilisesine verilir ve işin acısı Gabriel ve kardeşleri bir daha asla babalarını görmeyecektir. Ardından burada onun için çekilmez, katı kuralların yaşandığı bir hayat başlayacaktır. 18 yaşına gelen Gabriel bu fırsatı değerlendirir ve kardeşlerini de alarak Katolik gençlerin yaşadığı farklı bir eve geçer. Abazine şehrinde bulunan bu evde dikiş öğrenme fırsatı bulur. Aslında onun aklı tiyatroda, şan dersleri alarak şarkı söylemekte olsa da ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu hayalleri konusunda da işler yolunda gitmez ve sanat hayalleri suya düşer. 6 yıl sonunda o artık Fransız subaylarının giysilerini diken bir terzidir.
İlk aşkı Ethienne ile bu esnada tanışır. Ethienne ile ilk kez gittikleri Cafe Chantand’ta sahnedeki şarkıcının kendisini bir şarkı söylemesi için sahneye davet etmesiyle koca bir kader şekillenecektir aslında. Şarkı; ‘Coco’yu Trocadero’da kim gördü’ adındadır. Gabriel o gece Chantand adlı o kafede bu şarkıyı söyler ve şarkı bittiğinde alkışların ardı kesilmez. O günün ardından artık Gabriel, Coco adıyla anılmaya başlar. O geceden sonra Coco, Ethienne ile 3 yıl sürecek yasak bir aşk yaşamaya başlar.

Sıfırdan Zirveye Yükseliş; Ethienne Elveda, Boy Chapel ile Yeni Başlangıçlara!

Coco Chanel ve Boy Capel
Coco Chanel ve Boy Capel

Bu sürecin ardından Coco katıldığı başka bir partide Boy Chapel adlı centilmen ile tanışarak Paris’ e gider ve aynı apartman dairesini paylaşmaya başlar. Kısa süre sonda Chapel Coco’ya borç para vererek ilk butiğini açmasına yardımcı olur. İlk olarak bir şapkacı dükkanı açan Coco, kısa sürede 21 adet şapka dükkanı sahibi olur. 

Chapel, Coco’ya olan aşkına ve cömertliğine rağmen bir İngiliz’le evlendiğinde bile Coco onu gönlünden atamaz. Çünkü o dönem aristokrat felsefesine göre üst düzeyden gelen bir erkek ya da kadın asla alt mertebeden olan bir kişiyle evlenemez.Bu katı kurallar onlar için de işler ve ikili ayrılmak zorunda kalır. Bu olaylardan kısa süre sonda trafik kazasında ölen Chapel’in ardından ‘o benim her şeyimdi, bugün onunla ben de öldüm’ sözleri dökülecektir Coco Chanel’in dudaklarından… 

Coco, Chape’lin ona açtığı ilk küçük dükkanında o kadar başarılı işler çıkarır ki sadece tasarladığı şapkalarda bile ne kadar tarz ve gusto sahibi olduğunun müşterileri tarafından fark edilmesi çok sürmez. Bundan bir müddet sonra da pijama üzerine çalışmaya başlayarak dükkanlarında pijama tasarlar ve satmaya başlar. Sonrasındaysa giysi tasarımına geçer. Coco’nun ün salması çok sürmez ve kısa sürede 300’den fazla çalışanı olur. Bu dönem sonunda birçok  zengin kadının yanı sıra Holywood aktrisleri bile ondan giyinmeye başlar. 

Yeni Aşklar ve Yeni Başlangıçlar: Igor Strawinsky Ve Sosyete Bileti Westminster Dükü 

Coco Chanel ve Igor Strawinsky
Coco Chanel ve Igor Strawinsky

Coco Chanel 1920 yılında ünlü Rus besteci İgor Strawinsky ile tanışsa da sanatının doruğunda olan besteciyle rüzgar gibi yaşanılacak olan bir birliktelik sürdürür ama kısa sürede ayrılır. Ardından zengin İngiliz kesiminin bir davetine katılan Coco burada Westnminster dükü ile tanışarak ateşli bir aşk yaşamaya başlar. 

Bu arada artık Coco Chanel aristokratlar arasında ünlü bir modacı olarak anılan ve aranan bir isimdir. 10 yıla yakın sürecek olan bu ilişkide Westminster dükü Coco’ya; pahalı mücevherler, sanat tabloları, bir ev, Monte Carlo’da bir arazi, ve villa satın alır. 10 yılın sonunda ikili yollarını ayırma kararı alır. Coco Chanel 1902 yılında iç mimar İribe ile tanışarak evlenmeye karar verdiyse de İribe’nin ani ölümü nedeniyle bu evlilik planı gerçekleşememiştir. 

1939 yılında 2. Dünya savaşının patlak vermesiyle dükkanlarını kapatan Chanel savaş yılları boyunca evinde hot couture çalışmalar yapar. 1945 İsviçre, sonrasında 1954 Paris’e geri taşınma aşamalarından sonra Coco ününün top noktasına kavuşarak dünya çapındaki müşterilerine gerçek bir marka olarak hizmet vermeye devam etmiştir.Coco Chanel 10 Ocak 1971 yılında tam 87 yaşındayken hayata gözlerini yumar. Ölmeden önce Holywood, onun müzikalini yapmayı da ihmal etmemiştir. Chanel’in ölümsüz moda dokunuşları arasında her zaman anılan parçaları; efsaneleşen tayyörleri, küçük siyah elbiseleri ve özellikle de hırka yaka tasarımları olmuştur. Bunun dışında Coco Chanel’in 5 sayısına karşı ayrı bir hassaslığı ve tabusu vardı. 5 rakamının uğuruna inanan Chanel, Ernest Beaux ile anlaşarak ‘Chanel No 5’ parfümünü piyasaya sürmüştür. 5 sayısının uğuruna inanan Coco, koleksiyonlarının sunumunu da her ayın 5’inde sergilemeye özen gösterirdi. 

Ünlü Fenomen ve Moda İkonu Coco Chanel’ın yaşamı Beyaz Perde’de

Coco Chanel’i canlandıran Filmde Coco Chanel’i canlandıran aktris Audrey Tautou
Coco Chanel’i canlandıran Filmde Coco Chanel’i canlandıran aktris Audrey Tautou

Yaptığı her şeyle kendinden söz ettirmeyi başaran; giydikleri, taktıkları ve kullandıkları ile moda olan, özlü sözleriyle dahi tarihe geçen bu başarı öyküsünün mimarı kadın beyaz perdeye taşınmasaydı şaşırırdık. Anne Fontainne’nin çektiği filmde Coco Chanel rolünü Audrey Tautou canlandırmıştır.

Coco ‘nun Bir Görünen Bir de Görünmeyen Yüzü 

Coco Chanel’in resimlerine bakıldığında gülen pozlarına çok nadir rastlanır. Peki ya bu hüzünlü ifadenin sebebi ne olabilir? Bunun bir sebebi de çektiği acılar, aşağılanmalar, fakir bir ailenin ezilen kesimin devamı olarak dünyaya gelmek, küçük yaşta yetim kalmak ve hayat boyu çalışıp didinmek olabilir.

Zira Coco’nun asi ve özgür ruhuna hiç de uymayacak olan katolik kilisesi yaşantısının üzerine, bir de yaşadığı yasak aşkları ile ilgili ‘kapatma’ damgası yemesi, insanlar tarafından aşağılanma –  küçümsenme duyguları eklenmiştir. Oysaki onda insanların göremediği, bilmediği, kaçırdığı bir şey vardı. Coco Chanel o dönemlere göre çok güçlü, özgür, sıra dışı ve asi ruhlu bir kadındı. 

Çizgilerine Baktığınızda Görebilecekleriniz … 

Coco Chanel’in yaşadığı dönemde, moda konusunda çevrede oldukça büyük şatafatlı parçalar ve avangard moda akımları hakimdi. Örneğin kadınları seksi göstermeye çabalayan sıkıcı korseler, kas kabarık elbiseler, fırfırlar, ışıltılar, danteller, kocaman tüylü şapkalar onu haddinden fazla çileden çıkartıyordu.  Oysaki bu abartılar Coco’nun tarzından ve tasarımlarından çok uzaktı. 

Coco Chanel erkek kıyafetlerini bile kesip biçerek feminen çizgiler yaratabilen bir tasarımcıydı. Hatta sevgililerinin takım elbiselerinden yaratıcılığı sonucunda kendisi için elbiseler biçebiliyordu.Zaten Coco Chanel’in duruşuna, ifadesine, bakışlarına giyimine ve tasarımlarına baktığınızda onun ne kadar maskulen bir kadın olduğunu anlayabilirsiniz. Hatta Coco’nun felsefesine göre ‘aşık kadın zavallıdır’ olgusu her daim geçerliydi. Ama ne yaparsınız işte ”büyük lokma ye, büyük laf konuşma” demişler. 

Bunlar da ilgini çekebilir!

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close