Civanperçemi Faydaları ve Kullanımı ile İlgili Merak Edilenler

Civanperçemi, dünyanın en eski şifalı bitkilerinden biridir ve antik çağlardan beri çeşitli kültürler tarafından bir şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Şifalı bitkiler söz konusu olduğunda, özellikle civan perçeminin yaralar üzerinde iyileştirici etkisi olduğu binlerce yıldır bilinmekte ve günümüzde hala bir alternatif tedavi olarak önerilmektedir. Ancak civanperçemi faydaları sadece yaraları iyileştirmekle sınırlı değil.

Çok yönlü bir bitki olan civanpercemi faydaları nelerdir, nelere iyi gelir, nasıl kullanılır, civanperçemi çayının faydaları nelerdir ve nasıl yapılır öğrenmek için okumaya devam edin.

Civanperçemi Faydaları

Botanik ismi Achillea olan civan perçemi, bu ismi Yunan kahramanı Aşil’den almıştır. Rivayete göre, Truva Savaşı sırasında Aşil ve askerleri yaralarını tedavi etmek için civanperçemi kullanırmış.

1. Dünya Savaşı’na kadar tarih boyunca, civanperçemi yaraların tedavisinde ve ağrıların giderilmesinde kullanılmıştır.

Aslında hemen hemen her organa fayda sağlayan civan perçeminin yaprakları, sapları ve çiçekleri hem gıda olarak tüketebilir hem de cilde doğrudan uygulanabilir.

1. Civan perçemi yaraları iyileştirir: Civanpercemi içeriğindeki bileşenler kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır ve bu sayede yaralar hızla kapanır. Ayrıca, civanperçemi doğal bir antiseptiktir, bu özelliği yaraların enfekte olmasını önler.

Dahası, civan perçemi hasarlı dokuların onarılmasına yardımcı olur. Bu nedenle pek çok yara merheminde ana bileşen olarak civanperçemi kullanılır.

2. Bakteri ve virüslerle savaşır: Civanpercemi, grip ve soğuk algınlığına yol açan virüslerle etkili bir şekilde savaşır. Ayrıca, balgam sökücüdür, bronş ve burun tıkanıklığını açar, öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur.

Yanı sıra, iyi bir ateş düşürücü olan civanperçemi, terlemeyi teşvik ederek toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve vücut ısısını düşürür. Bu bitki ayrıca idrar üretimi ve akışını teşvik eden etkili bir diüretiktir, idrar yoluyla fazla sıvı ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

3. Civanperçemi Faydaları/Sindirim sistemini düzenler: Papatya eklenerek yapılan bir civanperçemi çayı içmek, gaz, şişkinlik ve kolik gibi mide rahatsızlıklarını giderir ve besinlerin sindirilmesini kolaylaştırır.

Ayrıca, civanperçemi çayı safra taşlarının oluşmasını engeller. Ek olarak, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri, ishal, gıda zehirlenmesi, gastrit ve enterit gibi problemleri iyileştirmeye yardımcı olur.

4. Civanperçemi iyi bir kadın otudur: Üreme sistemindeki bir çok problemin tedavisine yardımcı olan civan perçemi, aynı zamanda adet sancılarını da hafifletme özelliğine sahiptir. Yanı sıra adet döngüsünü dengelemeye yardımcı olan steroller içerir, menopoz semptomlarını hafifletir ve rahim kanseri riskini azaltır.

5. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir: Eklem ağrısı, artrit, romatizma ve diğer enflamatuar hastalıkların tedavisine yardımcı olan iyi bir antienflamatuar ajan olması da civanperçeminin faydaları arasındadır. Ayrıca karaciğeri temizler ve genel olarak vücuda detoks uygular.

6. Civanperçeminin Faydaları/ Diş ağrılarını giderir: İçeriğindeki salisilik asit tarafından sağlanan analjezik etki ile, yaprakları çiğnendiğinde diş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

7. Sağlıklı uyku için kullanılabilir: Civanperçemi çayı sinir sistemini uyararak anksiyeteyi rahatlatır ve dinlendirici ve kaliteli bir uyku için yardımcı olur.

8. Yüksek tansiyonu dengeler: Civan perçemi çayı hipertansiyon semptomlarını ve kardiyovasküler sistemdeki baskıyı hafifletici özelliklere sahiptir. Ayrıca, stres hormonlarını azaltarak zihni sakinleştirir.

9. Cilt sorunlarını tedavi eder: Yapılan bir çalışmada, 23 kişi sodyum lauri sülfat çözeltisi kullanarak ciltlerini tahriş etmiştir. Bu tahrişlerin tedavisi için 7 gün boyunca, her sabah ve her akşam civanperçemi yağı uygulanmıştır. Sonuç olarak, civan perçemi yağının, cildin pH seviyesi, hidrasyon ve kızarıklık derecesine göre iyileşme üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür ( bknz ).

Dahası, civan perçemi yağının kırışıklık giderme ve gözenekleri küçültmede, cilt serumları ve kremleri için etkili bir bileşen olarak görülen glikolik asitten daha etkili olduğu görülmüştür ( bknz ).

Civanperçemi içeren cilt bakım ürünleri, egzama, akne ve sivilce gibi sorunların tedavisi için kullanılabilir, öte yandan civanperçemi otu hücre yenilenmesi için de oldukça etkilidir.

10. Güçlü bir antiseptiktir: Civanperçemi bitkisi ve yağı bilinen en güçlü antiseptiklerdendir. Piyasada bulunan herhangi bir alternatif yönteme göre, enfeksiyonlarla mücadelede eşsiz bir doğal dezenfektan görevi görür. Vücudu enfeksiyonlara neden olan bakterilerden korumak için bir tabaka oluşturur. 

Civanperçemi esansiyel yağı, yaralara uygulandığında bakterileri tamamen öldürecek kadar güçlü antiseptik etkiye sahiptir.

Civanperçemi Çayı Tarifi

Civanperçemi çayı hazırlamak için taze ya da kurutulmuş civanperçemi otu kullanılabilir.

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş civanperçemi
  • 1 su bardağı sıcak su
  • limon
  • bal (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

Civan perçemini 1 bardak kaynar suya koyun, 10 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra süzün, limon ve bal ekleyerek için.

Taze çiçekler kullanılacaksa, miktarı ikiye katlayın. Ayrıca, daha kolay bir yol arıyorsanız, organik civanperçemi tozu da kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sıcak suya sadece 1 çay kaşığı civanperçemi tozu eklemek ve iyice karıştırdıktan sonra içmek.

Civan perçemi, çay dışında salatalarda, soslarda ve yemeklerde de kullanılabilir. Pişince acı bir tadı olduğundan, yemeklere katacaksanız yemek piştikten sonra katmaya dikkat edin.

Civanperçeminin Zararları-Yan Etkileri

Civanperçeminin uzun süre arka arkaya kullanılması önerilmez. Güçlü bileşenleri olduğundan mutlaka kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Aşırı kullanım faydadan çok, ciddi problemlere yol açabilir. Hamile ve emziren kadınlar için zararlı olabilir. Özellikle sağlık sorunlarınız varsa, bu bitkiyi kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

3 Yorum

  1. Adını duyuyordum ama bu kadar eski bir tarihi olduğunu bilmiyordum. Ve inanılmaz faydalıymış. Çok detaylı ve güzel bir yazıydı, eline sağlık.

  2. Civanperçemi kadın hastalıklarına iyi geliyor. Bir dönem kullanmıştım. Fakat tadı inanılmaz acı. Buna katlanan faydasını görür mutlaka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu