Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir? Neden Çıplak Uyumalısın?

Sağlıklı bir uyku hayatımız için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biridir ve bolca kaliteli uykuya ihtiyacımız vardır. Derin, dinlendirici bir uykunun eksikliği ciddi sağlık sorunlarına neden olur ve bu sorunlar oldukça yaygındır. Çıplak uyumak ek avantajlar sağlayıp uyku kalitenizi arttırabilir. Bu yazımızda “çıplak uyumanın faydaları nelerdir” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Çıplak Uyumanın Faydaları

1- Daha Özgür ve Mutlu Hissettirir

Çıplak uyku özgür hissettirir
Çıplak uyku özgür hissettirir

Şu anda gözlerinizi kapatın ve çarşaflar arasında yumuşacık, hafif ve çıplak olarak yattığınızı hayal edin. Gülümsüyorsunuz, değil mi? Sadece düşünmek bile kendinizi iyi hissettiriyorsa, gerçekleştiğinde olacakları bir düşünün; bacaklarınızı saran pijamalar yok, omuzlarınızı kesen sütyen askıları yok. Sadece yumuşak yatak ve çarşaflar arasında daha özgür ve rahatsınız. Herkes bu türden bir hisse sahip olmaktan hoşlanır ve bu sizi çok daha rahat ve mutlu hissettirir.

2- Kortizol Seviyelerini Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kortizol (stres hormonu da diyebiliriz) garip bir hormondur ve bir çok şey yapabilir, ancak bunların hepsi iyidir diyemeyiz! Stres insan vücudu üzerinde büyük yıkıcı etkiler yaratabilir. Bu da bağışıklığın zayıflaması, kalp hastalıkları riskinin artması, depresyon, kilo artışı ve daha bir çok hasara yol açar.Çıplak uyku, vücut sıcaklığını korur, böylece vücudunuz kortizolü daha iyi kullanabilir ve üretimini kontrol edebilir.

İnsanlar sıcakta uyuduğunda, uyandıktan sonra bile kortizol seviyeleri yüksek kalma eğilimi gösterebilir. Yüksek kortizol gereksiz yeme ihtiyacı, kilo artışı, kaygı düzeyinin artması ve diğer birçok olumsuzluğun ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte çıplak uyumanın faydalarından biri de kortizol hormonunun yaratacağı bu komplikasyonların azalmasını sağlamaktır.

3- Daha Keyifli Bir İlişki!

Çıplak uyumak ”aşk hormonu”nu serbest bırakır
Çıplak uyumak ”aşk hormonu”nu serbest bırakır

Eğer sizin için önemli biriyle yaşıyorsanız ya da evliyseniz, partnerinizle çıplak olarak uyumak, tenlerinizin birbirine temasını sağlar. Çiftler çıplak uykudayken cilt teması, beyinde oksitosini yani ”aşk hormonu”nu serbest bırakır. Bu durum duygusal bağları güçlendirir ve ilişkide güven arttırır.

Yani, ne kadar az kıyafet, o kadar iyi ilişki!

4- Cildiniz Nefes Alır

Çıplak uyku vücudunuzun nefes almasına izin verir! Gün boyu örtülmüş ve daraltılmış ayaklarınız, koltuk altlarınız ve özel bölgeleriniz nihayet havalandırılacak, nemden arınacak ve nefes alacak! Bu, cilt hastalıkları ve vajinal enfeksiyonların riskinin de azalacağı anlamına gelir.

5- Melatonin ve Büyüme Hormonlarını Dengeler

Uyku ortamınızı geceleri dengeli bir ısıda tutmak vücudunuzun melatonin ve büyüme hormonu gibi önemli hormonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Bunlar, yaşlanmayı önleyen, daha iyi uyumanıza yardımcı olan ve sağlığınız için gerekli olan hayati hormonlardır. Pijamalarla uyumak vücudunuzu sıcak tutar ve bu hormonların işlevini olumsuz etkiler.

6- Çıplak Uyku Fazla Kilolardan Kurtulmanıza Yardımcı Olur!

Çıplak uyumak, vücudunuzun sıcaklığını düşürür, bu da gece uykunuzun bölünmesine engel olur. Gece vücut sıcaklığının düşürülmesi uyurken kalori yakarak kilo vermenize yardımcı olur.

7- Daha Genç Görünürsün

Çıplak uyku gençleştirir
Çıplak uyku gençleştirir

… ya da en azından, daha güzel yaşlanırsın 🤗 Yağ yakmaya yardımcı olan büyüme hormonu vücudunuzun yaşlanmayı önleme ajanı olarak da bilinir. Hücreleri onararak ciltteki lezyonları, lekeleri ve hatta kırışıklıkları giderir.

8- Çıplak Uyumanın Faydaları-Kadın ve Erkek için!

Çıplak uyumanın faydaları arasında, kadınlarda maya enfeksiyonları gibi bakteriyel enfeksiyonları önlemeye ve vajinal sağlığı geliştirme de bulunur. Aynı şekilde erkeklerde de, skrotumu (testisleri) belirli bir sıcaklıkta tutarak sperm üretimini ve kalitesini arttırır.

9- Çıplak Uyumak Öz-güven Yaratır

Çıplak uyumak özgüvenini arttırır
Çıplak uyumak özgüvenini arttırır

Vücut imajınızla ilgili sorunlarınız varsa, çıplak uyku, kendinizi olduğunuz gibi sevmenize yardımcı olabilir.

Yatmadan önce her gece aynadan çıplak görüntünüze bakın. Belki ilk bakışta hoşunuza gitmeyecek, ancak kısa bir süre sonra, kıyafetler olmadan neye benzediğinize daha çok alışacak, bedeninizle barışık olmayı öğreneceksiniz.

Çıplak uyumak gece uykunuzda devrim yaratabilir!

İyi bir gece uykusu genel sağlık için oldukça önemlidir. Çıplak uyku tüm uyku bozukluklarını tedavi etmez elbette, ancak daha iyi dinlenmenize yardımcı olur. Ayrıca birçok anlamda eğlencelidir ve daha özgür hissettirir. Hatta bu gece çıplak uyumayı deneyin ve yukarıda bahsettiğimiz çıplak uyumanın faydalarını bizzat deneyimleyerek öğrenin😊

Ayrıca okuyun: 

Bu yazı 26.05.2018 tarihinde yazılmış ve 16.07.2019 tarihinde güncellenmiştir.

10 Yorum

  1. Enteresan bir bilgi. Doğrusunu isterseniz daha önceden hiç duymamıştım. Ben yine de giyinik uyumayı tercih ederim. Ne olur ne olmaz dünyanın bin bir türlü hali vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu