Çıplak Uyumak ve Faydaları – Neden Çıplak Uyumalısın

Sağlıklı bir uyku hayatımız için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biridir ve bolca kaliteli uykuya ihtiyacımız vardır. Derin, dinlendirici bir uykunun eksikliği ciddi sağlık sorunlarına neden olur ve bu sorunlar oldukça yaygındır. Çıplak uyumak ek avantajlar sağlayıp uyku kalitenizi arttırabilir. Aşağıda çıplak uyumanın sağlayabileceği faydaları sıraladık.

Çıplak Uyumanın Faydaları

1- Daha Özgür ve Mutlu Hissettirir

Çıplak uyku özgür hissettirir
Çıplak uyku özgür hissettirir

Şu anda gözlerinizi kapatın ve çarşaflar arasında yumuşacık, hafif ve çıplak yattığınızı hayal edin. Gülümsüyorsunuz, değil mi?

Sadece düşünmek bile kendinizi iyi hissettiriyorsa, gerçekleştiğinde olacakları bir düşünün; bacaklarınızı saran pijamalar yok, omuzlarınızı kesen sütyen askıları yok.

Sadece yumuşak yatak ve çarşaflar arasında daha özgür ve rahatsınız. Herkes bu türden bir hisse sahip olmaktan hoşlanır ve bu sizi çok daha rahat ve mutlu hissettirir.

2- Kortizol Seviyelerini Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kortizol garip bir hormondur ve bir çok şey yapabilir, ancak bunların hepsi iyi değil. Çıplak uyku , vücut sıcaklığını daha optimum aralıklarla korur, böylece vücudunuz kortizolü daha iyi kullanabilir ve üretimini kontrol edebilir. İnsanlar sıcakta uyuduğunda uyandıktan sonra bile kortizol seviyeleri yüksek kalma eğilimi gösterebilir.

Daha yüksek kortizol seviyeleri, gereksiz yeme ihtiyacı, kilo artışı, kaygı düzeyinin artması ve diğer birçok olumsuzluğun ortaya çıkmasına neden olabilir. Çıplak uyuyarak bu komplikasyonların azalmasını sağlayabilirsiniz.

3- Partnerinizle İlişkinize Yardımcı Olabilir

Çıplak uyumak ”aşk hormonu”nu serbest bırakır
Çıplak uyumak ”aşk hormonu”nu serbest bırakır

Eğer sizin için önemli biriyle yaşıyorsanız ya da evliyseniz, partnerinizle çıplak olarak uyumak, tenlerinizin birbirine temasını sağlar.

Çiftler çıplak uykudayken cilt teması, beyinde oksitosini yani ”aşk hormonu”nu serbest bırakır. Bu durum duygusal bağları güçlendirir ve ilişkide güven arttırır.

Ne Kadar az kıyafet, o kadar iyi ilişki!

4- Cildiniz Nefes Alır

Çıplak uyku vücudunuzun nefes almasına izin verir! Gün boyu örtülmüş ve daraltılmış ayaklarınız, koltuk altlarınız ve özel bölgeleriniz nihayet havalandırılacak, nemden arınacak ve nefes alacak! Bu, cilt hastalıkları ve vajinal enfeksiyonlar riskinin de azalacağı anlamına gelir.

5- Melatonin ve Büyüme Hormonlarını Dengeler

Çıplak Uyumanın Faydaları
Çıplak Uyumanın Faydaları

Uyku ortamınızı geceleri 70 derecenin altında tutmak, vücudunuzun melatonin ve büyüme hormonu gibi önemli hormonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

Bunlar, yaşlanmayı önleyen, daha iyi uyumanıza yardımcı olan ve sağlığınız için gerekli olan hayati hormonlardır.

Pijamalarla uyumak vücudunuzu sıcak tutar ve bu hormonların etkili olmasını engeller.

6- Çıplak Uyku Fazla Kilolardan Kurtarır

Çıplak uyumak, vücudunuzun sıcaklığını düşürür, bu da gece uykunuzun bölünmesine engel olur. Gece vücut sıcaklığının düşürülmesi uyurken kalori yakarak kilo vermenize yardımcı olur.

7- Daha Genç Görünürsün

Çıplak uyku gençleştirir
Çıplak uyku gençleştirir

… ya da en azından, daha iyi-güzel yaşlanırsın. Yağ yakmaya yardımcı olan büyüme hormonu vücudunuzun yaşlanmayı önleme ajanı olarak da bilinir. Hücreleri onararak ciltteki lezyonları, lekeleri ve hatta kırışıklıkları giderir.

8- Kadın ve Erkek için!

Çıplak uyumak , kadınlarda maya enfeksiyonları gibi bakteriyel enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur, vajinal sağlığı geliştirir. Erkeklerde ise, Skrotumu (testisleri) belirli bir sıcaklıkta tutarak sperm üretimini ve kalitesini arttırır.

9- Çıplak Uyumak Özgüven Yaratır

Çıplak uyumak özgüvenini arttırır
Çıplak uyumak özgüvenini arttırır

Vücut imajınızla ilgili sorunlarınız varsa, çıplak uyku, kendinizi kabul etmeyi öğrenmenize ve kendinizi olduğunuz gibi sevmenize yardımcı olabilir.

Yatmadan önce her gece aynadan çıplak görüntünüze bakın. Belki ilk bakışta hoşunuza gitmeyecek, ancak kısa bir süre sonra, kıyafetler olmadan neye benzediğinize daha çok alışacak, bedeninizle barışık olmayı öğreneceksiniz.

Deneyin!

Kaliteli uyku genel sağlık için oldukça önemlidir. Çıplak uyku tüm uyku bozukluklarını tedavi etmez elbette, ancak daha iyi dinlenmenize yardımcı olur. Ayrıca birçok anlamda eğlencelidir ve daha özgür hissettirir. Bu gece çıplak uyumayı deneyin ve farkı hissedin.

Çıplak uyumak gece uykunuzda devrim yaratabilir!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

8 Yorum

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı