Korunmasız Cinsel İlişki İle Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, doğmamış çocuğunuzu, doğurganlığınızı ve hatta yaşamınızı tehdit edebilir. Cinsel ilişki esnasında, her defasında prezervatif gibi koruyucu bir koruma kullanarak STD (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) riskini azaltabilirsiniz. Prezervatif, genital ya da anal seks sırasında penise geçirilen veya oral seks yapılırken kullanılan bir lateks ya da plastik kılıftır. Korunmasız cinsel ilişki bir çok tehlikeli hastalığa yol açabilir.

Korunmasız Cinsel İlişki Bulaşan Hastalıklar

HIV-AİDS

İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü veya HIV , seks sırasında sperma, vajinal sekresyon, rektal sıvı veya kan ile temas yoluyla yayılabilir. Enfeksiyon,  immün yetmezlik sendromuna veya AIDS ‘e yol açar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, HIV taşıyan birçok kişinin semptom göstermediğini ve enfekte olduklarının farkında olmayabileceğini belirtti.

HIV veya AIDS için tedavi yoktur, ancak ilaçlar hastalığın semptomlarını azaltabilir ve ömrün uzamasına yardımcı olabilir. İlaç kullanıyor olsalar bile, HIV’li insanların enfeksiyonu bir başkasına bulaştırma riski vardır.

HPV-İnsan Papilloma Virüsü

Cinsel açıdan aktif neredeyse herkes HPV riski taşır. Zührevi hastalıkların en yaygın olanıdır. Birçok çeşidi vardır. Çoğunlukla serviks, vajina, vulva, penis, boğazın bölgelerini hedef alırken büyük bir bölümü de genital siğillere neden olur. Genç insanlara cinsel olarak aktif olmadan önce ve aşı olmamış 20’li yaşlardaki insanlar için bir HPV aşısı mevcuttur ve mutlaka önerilir. Çoğu HPV, siğiller veya kansere ilerlemeden giderilebilir ancak şanslı kişilerden olup olmayacağınızı anlamak ne yazık ki mümkün değil.

Klamidya

Hem kadın hem de erkeklerde görülen korunmasız cinsel ilişki ile bulaşan bir virüstür. İdrar yaparken ağrı, cinsel ilişki sonrası kanama, testis ağrısı ve şişmesi gibi belirtiler gösterir. Bununla birlikte, çoğu insanda hiçbir belirti yoktur. Chlamydia (klamidya) antibiyotiklerle iyileştirilebilir. Tedavi edilmediğinde, kısırlığa neden olabilir.

Trikomonas

Trikomoniasis’e tek hücreli bir parazit neden olur. Belirtiler, kaşıntı, şişme ve ağrılı idrara çıkan kadınlarda köpüklü sarımtrak-yeşil veya grimsi akıntı içerir. Erkeklerin yüzde 44’ünde semptomlar görülmez. Trikomoniasis antibiyotiklerle iyileştirilebilir ancak eşlerin birlikte tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon tekrarlayabilir.

Frengi ve Gonore

Korunmasız cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan olan frengi ve gonore, bakteriyel enfeksiyonlardır. Sağlık Uzmanlarına göre, frenginin ilk işareti, maruz kalımdan 3-4 hafta sonra özellikle kasık bölgesinde olmakla birlikte vücudun çeşitli yerlerinde ağrısız yaralar belirir. Tedavi edilmediğinde, enfeksiyon vücudun her tarafına yayılabilir ve yıllarca kalabilir.

Bel soğukluğu (gonore) vajinal veya penis akıntısına, idrara esnasında ağrı ve erkeklerde testis ağrısına neden olabilir. Tedavi edilmediğinde, daha ciddi enfeksiyon ve infertilite ortaya çıkabilir. Gonore ve frengiler antibiyotiklerle iyileştirilebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı