Ciltteki Değişimler ve Dikkat Edilmesi Gereken 6 Uyarı İşareti

Ciltte kızarıklık, renk değişimi, döküntü ve sivilce gibi bazı problemler içeride bir şeylerin yolunda gitmediğine dair uyarı işaretleri olabilir. 

Konu cilt sağlığı olunca çoğumuzun düzenli olarak uyguladığı bir bakım rutini vardır; açık havaya çıkmadan cilde güneş kremi sürmek, UV ışınlarına maruz kalmaktan mümkün olduğunca kaçınmak, tüm vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde tüketmeye dikkat etmek, düzenli nemlendirici kullanmak vb. gibi. Tüm bu önlemlere karşın bazen cildimizde olağan dışı değişimler fark edebiliriz. Peki cildimizde görülen bu değişimlerin genel sağlığımız hakkında birer uyarı işareti olabileceğini biliyor muydunuz?

Evet, derimiz diğer organlarımızın sağlığı hakkında bize bazı ipuçları verebilir, çünkü tüm organlarımızın işleyişi bir örümcek ağı gibi birbiriyle bağlantılıdır. Dolayısıyla diğer organlarımızda olup biten her şey cildimizi de etkiler. İşte, ciltteki değişimler ve bağlı olabileceği hastalıklar:

1. Cilt Renginde Değişim

Cildin belli bölümlerinde görülen renk değişimleri (koyu renk) özellikle tip 2 diyabet için erken bir uyarı işareti olabilir (kan dolaşımdaki aşırı insülin, cilt hücrelerinde anormal büyümeyi tetikleyebilir.) Derinin sararması karaciğer yetmezliğine, deri kıvrımlarında-dirsek ve diz gibi eklemlerde oluşan koyu-kabarık renk değişimleri ise adrenal bezleri etkileyen Addison hastalığı gibi hormonal bir hastalığın işareti olabilir.

2. Benlerde Anormallik

Eğer asimetrik bir şekle bürünen, rengi değişen veya ani bir şekilde büyüyen bir ben fark ederseniz zaman kaybetmeden bir doktora görünmenizde fayda var. Normalde benler çok nadir olarak kanserleşme gösterirler ama hayati risk taşıyan melanom, dikkat edilmediği takdirde benlerle kolaylıkla karıştırılabilir.

3. Akne sorunu özellikle kadınlarda yaş ilerledikçe kötüleşebilir

Menopoz başlangıcında testosteron seviyesi sabit kalırken östrojen seviyesi düşer. Vücutta yaşanan bu dengesizlik yağ bezlerinin normalden çok daha yüksek bir şekilde uyarılmasına sebep olur ve bunun sonucunda akne problemi yaşanabilir.

4. Kırışıklıklar

Yapılan araştırmalara göre, yüz ve boyundaki derin kırışıklıklar, kemik kırıklarının yaşanma riskini arttırdığının işareti olabilir. Bunun sebebi, bu tür kırışıklıkları olan kadınların kalça, omurga ve topuk gibi alanlarda daha düşük kemik yoğunluğuna sahip olmalarıdır. Daha derin ve daha fazla kötüleşen kırışıklıklar vücudun daha az kollajen ürettiğinin bir işaretidir; bu, genellikle kemik yoğunluğunun azaldığı anlamına gelir. Kırışıklıklar ne kadar kötü olursa kemik yoğunluğu da o kadar az olur.

Eğer osteoporoz riski altındaysanız, kemik kaybını önlemek için mutlaka egzersiz yapın ve doktorunuz tarafından önerildiyse kalsiyum ve D vitamini takviyeleri kullanın.

5. Tiroidinizin doğru çalışmadığını gösteren cilt işaretleri

Boynun hemen altında köprücük kemiğinin üstünde bulunan tiroid bezi, diğer fonksiyonların yanı sıra vücut ısısını, metabolizmayı, sinir sistemini, ayrıca cilt, saç ve tırnak sağlığını düzenleyen hormonlardan sorumludur.

Düzgün performans göstermeyen tiroid özelikle üst kol ve parmak aralarında döküntüler ve kabarcıklar şeklinde kendini gösterebilir. İlerleyen aşamalarda ise kafa derisi, bacaklar ve boyun kısmında da benzer belirtiler oluşur. Bunun sonucunda saç dökülmeleri, tırnaklarda kırılma, ciltte kuruluk ve çeşitli cilt problemleri görülebilir. Bu tür sorunlar fark ettiyseniz, mutlaka doktorunuzla görüşüp tiroid testleri talep edin.

6. Omega-3 eksikliğinin ciltteki belirtileri

Omega 3 yağ asitleri somon, sardalya ve ton balığı gibi yağlı balıklarda bol miktarda bulunur ve bu yağ asitleri beyin fonksiyonlarını destekler, vücuttaki iltihabı azaltır, aynı zamanda kalp hastalığı, kanser ve artrit riskini azaltmaya yardımcı olur. Ek olarak, omega-3’ler cilt hücrelerini güçlendiren ve hidrasyona yardımcı olan hayati bir rol oynar. Soluk ve kuru cilt, kepek problemi ve ciltte döküntü gibi problemler omega-3 eksikliğine işaret edebilir.

Takviyeler, omega-3 ihtiyacını karşılamak için bir seçenek, ancak bu eksikliği karşılamanın en iyi yolu diyetinizi düzenlemektir. Bunun için haftada en az iki kez yağlı balık yemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca keten tohumu, ceviz ve soya fasulyesi de omega-3 seviyelerinin korunmasına katkı sağlayacaktır.

Cilt sağlığı her ne kadar genellikle güzellik konularıyla ilişkilendirilse de, aslında genel olarak sağlıklı olup olmadığımız veya vücudumuzda nelerin değiştiği hakkında bizi bilgilendirir. Bu nedenle dengeli beslenme, doğru cilt bakımı, egzersiz yapmak ve periyodik sağlık kontrolleri cilt sağlığını korumak ve olası cilt problemlerini önlemek için faydalı olacaktır.

6 Yorum

  1. Gerçekten kaliteli bir makale olmuş. Vücut çok akıllı bir yapıda. İçerde bir sorun olduğunda bir şekilde aslında dışarıya uyarı veriyor. Önemli olan bu uyarıyı anlamak ve önlem almak.

    1. Kesinlikle öyle. Küçük değişimler bile ciddi problemler için bir uyarı levhası olabilir. Görmezden gelmemek oldukça önemli.
      Destekleyici yorumunuz için teşekkürler 🙂

  2. Çok istifade ettim, bazılarını biliyordum ama yeni bilgiler de edindim. Ciltteki her değişim aslında “SOS” işareti, hemen önlem almak gerek.

    1. Küçük gibi görünen ama bazen çok ciddi bir hastalığın erken işareti olabilen değişimlere dikkat etmek gerek. Yazıyı biraz kısa tuttum, ancak ilerleyen zamanlarda daha geniş bir şekilde ele alacağım. Çünkü bu konu oldukça önemli ve saç telinden ayak tırnağına kadar neredeyse her değişim aslında bir sağlık problemini işaret ediyor olabilir. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sağlıkla kalın..

  3. Bu konuya değinmeniz gerçekten çok iyi olmuş. İnsanlar ciltlerinde ufak bir kusur gördüğünde hemen şu ürün bu krem deyip para saçıyor. Ama aslında o sorunların vücudun içinden gelen bir nedeni var. Ve onlara doktor kontrollerini aksatma, sağlıklı beslen, spor yap dediğinde burun kıvırıyorlar. Umarım okuyanlar bu konuda daha farklı davranmayı başarırlar. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu