Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Koku Giderici 6 Doğal Çözüm

Zaman zaman buzdolabından yayılan nahoş kokuları muhtemelen çoğunuz hissetmiş ve bunun için buzdolabı kokusu neden olur ve buzdolabı kokusu nasıl giderilir diye merak etmişsinizdir. Düzenli dolap temizliği yapılsa bile üzeri açık bırakılan yemekler, uygun olarak yerleştirilmeyen gıdalar, uzun süre bekletildiği için çürüyen ancak farkına varılmayan sebze ve meyveler bu kokulara neden olabilir.

Buzdolabında oluşan kötü kokuların giderilmesinden önce bu kokuların kaynağının ortadan kaldırılması elbette çok daha sağlıklı olacaktır.

Bu konuda bazı basit detaylara dikkat ederseniz, buzdolabı kokusu oluşumunu büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Mesela, artan yemekleri kapaklı saklama kaplarına aktararak dolaba koyabilir, sebzeleri raflarda değil de sebzelikte muhafaza edebilirsiniz.

Ayrıca, sebze ve meyveleri düzenli olarak kontrol edip çürüyenleri ayıklamanız da koku oluşumunu önlemek için oldukça önemli. Bu gibi durumlara dikkat ettiğiniz halde hala buzdolabında kötü koku oluşuyorsa, aşağıdaki öneriler işinizi görecektir.

Buzdolabındaki Kokular İçin Çözüm Yolları

Buzdolabındaki kötü kokuları önlemek, kokuyu ortadan kaldırmaktan çok daha kolaydır. Bunun için haftada bir kez buzdolabı temizliği yapmanız bu tür kokuların oluşmasını önler. Buzdolabı kokusunu gideren yöntemlere geçmeden önce, buzdolabı nasıl temizlenir sorusunu yanıtlamakla işe başlayalım.

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?
Buzdolabı Nasıl Temizlenir?
 • Buzdolabını temizlemeye başlamadan önce fişini çekin yada varsa güç düğmesini kapatın.
 • Buzdolabındaki tüm gıdaları çıkarın. Çürümüş olanları hemen çöpe atın. Çabuk bozulma riski olanları buzluğa koyabilirsiniz. Fişi çekilmiş dahi olsa buzluk kısmı, kapağı kapalı olursa, uzun bir süre soğutmaya devam edecektir.
 • Gıdaları çıkardıktan sonra buzdolabının içindeki çıkarılabilecek tüm parçaları çıkarın (raflar, çekmeceler vs.) ve hepsini karbonatlı suyla iyice yıkayıp kurulayın.
 • Dolabın tavanını, tabanını ve duvarlarını karbonatlı suyla iyice silin ve ardından temiz bir bezle kurulayın.
 • Aynı işlemi daha sonra buzluk kısmına da uygulayın. Temizleme işlemi için yumuşak bir bez veya sünger kullanılmalı, bulaşık teli gibi çizme riski olan malzemeler tercih edilmemelidir.

Buzdolabı temizliği bittiğine göre artık raf ve çekmeceleri yerleştirebilirsiniz. Gıdaları da uygun bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Şimdi gelelim buzdolabındaki koku nasıl giderilir sorusuna. Aşağıdaki yöntemlerle bu işi kolayca halledebilirsiniz.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Geçer?

1. Karbonat

Karbonat herhangi bir kokuya sahip olmasa da, diğer kokuları nötrleştirme konusunda harikalar yaratır. Buzdolabı kokusundan kurtulmak için bir paket karbonatı küçük bir kaseye koyun ve buzdolabının üst rafına yerleştirin. Bu, hoş olmayan kokuların birkaç saat içinde yok olmasını sağlayacaktır. Bir süre sonra tekrar koku almaya başlarsanız, dolaptaki karbonatı çıkarıp çöpe dökün ve yeni bir kase karbonat yerleştirin.

2. Elma sirkesi

Küçük bir tencereye 1 su bardağı su ve yarım su bardağı elma sirkesi koyup kaynatın. Kaynayan karışımı ısıya dayanıklı cam veya metal bir kaseye aktarıp kaseyi dondurucuya yerleştirin.

Sıcak sirkeli su buzluktaki tüm kötü kokuyu giderecektir. 6 saat sonra sirkeli suyu buzluktan çıkarabilirsiniz. Isıtma işlemi buzluk içindi, soğutucu kısmı için ise yine sirkeli su kullanın ama bu kez kaynatmanız gerekmez.

3. Çay 

Buzdolabı kokusu için çayı posasıyla birlikte derin bir kaba alın ve içine bir iki dilim limon da ekleyip buzdolabının bir köşesine yerleştirin. Ertesi gün kötü kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

4. Kedi Kumu

Evci kediniz varsa, mutlaka kedi kumunuz da vardır ama yoksa bir evcil hayvan dükkanından ya da büyük marketlerden satın alabilirsiniz. Yapmanız gereken ise çok basit, 2-3 tane sığ kaba kedi kumu koyun ve kapları buzdolabının farklı raflarına yerleştirin. Bu şekilde 3 dolapta tutun ve üçüncü günün sonunda kum kaplarını çıkarın. Bu esnada dolap kokusu da tamamen geçmiş olur.

5. Süt

Dolaptaki kokuyu gidermenin bir diğer yolu da süt kullanmaktır. Dolabınızın bir köşesine ağzı açık bir kap içerisinde süt yerleştirin. Süt, tatsız kokuları emme konusunda oldukça etkilidir.

6. Aktif kömür

Rahatsız edici kokulardan kurtulmak için iyi bir buzdolabı koku emici görevi gören aktif kömürü deneyebilirsiniz.  Birkaç tane küçük bez torbaya aktif kömür doldurun ve dolabın her bir rafına birer tane torba yerleştirip dolabın ısısını düşürün. Birkaç gün boyunca dolabın kapısını mümkün olduğunca açık tutmamaya çalışın. 3 gün sonra kötü kokular kaybolacaktır.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir Sorusu İçin Birkaç Tavsiye Daha⇓

 • Kötü kokulardan kurtulmak için dolabınıza çiğ yulaf da koyabilirsiniz.
 • Buzdolabında kötü koku birikmesini önlemek için yiyecekleri haftada bir kez kontrol edip, bozulanları dolaptan çıkarıp atın.
 • Taze yiyecekleri mümkün olduğunca göz önünde tutun, böylece bozulmaya başlayanları zamanında fark edebilirsiniz.
 • Buzdolabının ısısını mutlaka önerilen dereceye ayarlayın ve ayarıyla sürekli oynamayın. Belli bir ısının altında olması bakterilerin kolayca üremesine yol açar.
 • Artan yemeklerinizi mutlaka kapaklı ve hava geçirmez saklama kaplarına koyarak dolaba atın.
 • Bozulmuş et kokusu keskin olduğundan çıkması biraz daha zordur ama bir kaç temizlemeyle ve yukarıdaki yöntemlerle 2-3 gün içinde tamamen kokudan kurtulabilirsiniz.
 • Yukarıdaki yöntemlerden hangisini seçerseniz seçin, mümkünse koku tamamen yok olana kadar dolaba yiyecek koymayın. Bu şart değil ama koymamanız daha hızlı sonuç almanızı sağlar.
 • Buzdolabını temizlerken aşındırıcı temizlik malzemeleri kullanmaktan kaçının.

Buzdolabı kokusu nasıl geçer sorusuna çeşitli çözüm önerileri sunduk. Yazıyı faydalı bulduysanız dostlarınızla paylaşmayı unutmayın 🙂 Peki sizin bu konuda önerebileceğiniz denenmiş yöntemleriniz var mı?

Yorumlar

 1. Buzdolabı kokusu için karbonat ve elma sirkesi çok iyi geliyor. Hatta bu ikiliyi evde yeni yeni temizlikte kullanmaya başladım. Gerçekten tertemiz bembeyaz yapıyor her yeri. Kimyasal temizlik maddelerine para verip üstüne zehirleniyoruz. Bu şekilde temizlik çok daha kolay. Özellikle annelerin denemesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuk olan evler zehirsiz ve hijyenik olabilir bu sayede. Bilgiler için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu