Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) ile İlgili Tüm Detaylar

Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı ,burun görünümünü en ideal forma sokup, hem burnun görünümünü düzeltir hem de solunum problemlerini ortadan kaldırarak daha sağlıklı olmanızı sağlar.

Burun yüzün merkezinde yer aldığından dolayı en dikkat çeken ve görünümde kritik role sahip olan bir organdır. Burun ucu düşüklüğü, aşırı kalın ya da aşırı ince, kemerli, eğri, fazla büyük ya da fazla küçük burunlar genellikle yüzde hoş görünmeyen orantısız bir görünüme sebep olur ve bu durum bazen özgüven eksikliğine, asosyalliğe ve depresyona yol açabilir.

Bu sebeple rinoplasti olarak adlandırılan burun ameliyatı, burun estetiği ameliyatı genellikle kesin çözüm olarak başvurulan bir yöntem olarak bilinmekte ve uygulanmaktadır.

1. Rinoplasti ile neler yapılır?
2. Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
3. Burun ameliyatı öncesi neler yapılır?
4. Burun ameliyatı sonrası yapılması gerekenler
5. Burun ameliyatının olası yan etkileri
6. Burun estetiği erkek ve kadınlarda farklılık gösterir mi?
7. Rinoplasti kimler yaptıramaz?
8. Burun ameliyatı için yaş sınırı var mı?
9. Rinoplasti ağrılı mıdır?
10. Burun estetiği fiyatları

Rinoplasti ile neler yapılır

Rinoplasti -burun ameliyatı- ile burun kemiği eğriliği düzeltilebilir, burun ucu düşüklüğü kaldırılabilir, burun küçültülebilir ve küçük burunlar büyütülebilir, aşırı kalkık burun ucu düzeltilebilir, aşırı geniş ve asimetrik burun delikleri düzeltilebilir.

Bazı durumlarda buruna kıkırdak takviyesi yapılabilir, uzun burunlar kısaltılabilir gibi burun estetiği ile ilgili tüm problemler rinoplasti ile çözülebilir.

Estetik burun ameliyatı yapılırken burnun esas fonksiyonu göz önünde bulundurulmalı ve solunumu olumsuz etkilemeyecek bir biçimde ameliyat planlanmalıdır. Hasta nefes alıp vermede sorun yaşıyorsa burun estetik ameliyatı ile birlikte nefes almayı engelleyen problemler de düzeltilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

Burun estetiği “Açık ve Kapalı” olarak yapılabilir.

Açık Rinoplasti: Burun estetiği ameliyatı tekniklerinden biri olan açık rinoplasti işleminde, burun deliklerinin ortasındaki bölmeye ters “v” şeklinde kesi atılarak cilt ve cilt altı dokuları kaldırılır ve kemiklere, kıkırdaklara şekil verilir.

Kapalı Rinoplasti: Bu teknik ile tüm işlemler burun içinden yapılır ve dış kısma kesi atılmaz. Kesiler burun deliklerinden iç kısma atılır ve ameliyat iç kesiler yoluyla gerçekleşir. Kapalı burun estetiği ameliyatı açık ameliyata göre daha çabuk iyileşme sağlar.

Burun Ameliyatı Öncesi Neler Yapılır/ Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rinoplasti cerrahi bir operasyondur ve genel anestezi altında yapılır. Hasta burun ameliyatına karar verdikten sonra ilk olarak muayene edilir. Muayene esnasında hastanın istekleri, beklenti ve şikayetleri dinlenir. Nefes alma sorunu, burun düzeltme, burun küçültme-büyütme, eğri burun ve kemerli burun gibi problemler tespit edildikten sonra, istenilen ve yüze en uygun olan burun şekli planlanır. Herhangi bir sağlık problemi varsa ameliyat esnasında bu problemler de çözülmek üzere hasta ameliyata hazırlanır.

Hazırlık süreci şu şekildedir:

— Öncelikle ameliyata karar verildiyse, ameliyattan bir kaç hafta önce sigara kullanımı durdurulmalıdır. Bu tür ürünler hem ameliyatı hem de iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

— Ameliyatın yapılacağı gün hastanın pozitif olması için psikolojik destek sağlanır, doktor rahatlaması için telkinlerde bulunur.

— Ameliyat günü rahat giyilip çıkarılabilecek kıyafetler getirilmeli, makyaj ve diğer kozmetik ürünleri kullanılmamalı, takı takılmamalıdır.

— Hastaya kan tahlili yapılır, anestezi konsültasyonundan sonra hastaya damar yolu açılır ve sakinleştirici iğne yapılır.

— Burun ameliyatı genellikle tamamen uyutularak yani genel anestezi uygulanarak yapılır. Ancak bazı ufak müdahaleler için lokal anestezi de yapılabilir.

— Ameliyat aşamasına geçilir ve cerrah ve hastanın önceden planladıkları gibi burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilir. Yapılacak işleme göre ameliyat ortalama 1-2 saat sürer.

— Ameliyat bittikten sonra burun deliklerine rahat nefes almaya yardımcı olan delikli slikon tampon, burun sırtına da atel konulur ve böylece ameliyat sonlanır.

Rinoplasti Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler

Burun estetiği sürecinin en önemli aşaması aslında ameliyat sonrası süreçtir. Bu süreçte ilk ay burnun iyileşme ve oturması açısından oldukça iyi korunması gerekir.

Ameliyat sonrası mutlaka doktor tavsiyelerine harfiyen uyulmalı, verilen ağrı kesici ve antibiyotikler düzenli kullanılmalıdır.

Burun ameliyatından sonra burnun kesinlikle darbe almaması gerekir. Duş alırken ılık su kullanılmalı ve yüz üstü yatılmamalıdır. Bu hususlar burnun yeni halinin iyi oturması ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için oldukça önemlidir.

— İlk 1 hafta başınızı 45 derece yüksekte duracak şekilde iki yastık kullanarak uyuyun.

— Yine ilk 1 hafta burundan hafif kanlı sızıntılar olabilir, bu sızıntıları hafifçe gazlı bez yardımıyla silebilirsiniz.

— Genellikle ameliyat sonrası boğazda kuruluk olur, bu sebeple bol bol sıvı tüketin.

Hapşırmanız gerektiğinde ağzınızı kapatmadan bunu yapmalısınız.

— Birkaç gün burundaki alçının ıslanmamasına dikkat edin.

— Burun deliklerinde oluşan kabuklanmaları kulak çubuğu ve krem ile temizleyin.

Ameliyat sonrası ilk 3 ay ağır sporlardan kaçınmalısınız.

— 3 ay boyunca gözlük kullanmamalısınız.

— Burundaki atel ve tamponlar ameliyattan 1 hafta sonra çıkarılır ve çıkarıldıktan sonra yine burnunuza darbe almayacak bir şekilde denize girebilirsiniz.

— Dişlerinizi fazla zorlamadan yumuşak bir diş fırçası ile fırçalayın.

— 3 ay boyunca dışarı çıkmanız gerektiğinde mutlaka en az 50 faktörlük güneş kremi sürün.

— Çalışıyorsanız 1 haftalık izin kullanmanız gerekecek.

Burun Ameliyatının Olası Yan Etkileri

Ameliyat sonrası nadiren bazı yan etkiler görülebilir

 • Enfeksiyon
 • Burun kemiğinde delinme
 • Burun sırtında çökme
 • Kanama
 • Burun kuruluğu
 • Burun kanatlarının çökmesi
 • Sonuçlardan hoşnut olmama

Burun Estetiği Erkek ve Kadınlarda Farklılık Gösterir mi?

Burun estetiği ölçüleri erkek ve kadınlarda bir takım farklılıklar gösterir. Erkekler için burun planlanırken, yandan görünüşünde burun ucu ve burun sırtı aynı hizada olmalıdır.

Burun sırtının geride olması erkeğe kadınsı bir görünüm katacağından, özellikle böyle bir görüntü istenmiyorsa mutlaka erkek burun estetiği ameliyatında dediğimiz gibi burun sırtıyla burun ucunun aynı hizada olmasına dikkat edilmelidir.Yine aynı şekilde burun ve dudak açısı mesafesi de önemlidir; erkeklerde ideal burun-dudak açısı 90 derece, kadınlarda ise bu açı 100-105 derecedir.

Rinoplasti – Burun Estetiği Ameliyatını Kimler Yaptıramaz

 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Gelişimini tamamlamamış çocuklar-gençler
 • Şeker hastalığı gibi kan pıhtılaşması sorunu olan hastalar
 • Düzenli ilaç tedavisi görenler için rinoplasti sakıncalıdır.

Burun ameliyatı için yaş sınırı var mı?

Herhangi bir sağlık sorununun dışında yapılacak estetik burun ameliyatı için, gelişim hızı dikkate alınarak erkeklerde 17-18, kadınlarda ise 15-16 yaşı sınır olarak kabul edilir. Estetik burun ameliyatı için belli bir üst sınır yoktur.

Rinoplasti ameliyatı ağrılı mıdır?

Burun ameliyatı genel anestezi altında yapıldığından hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Ameliyat sonrasında ise ağrı kesicilerle dindirilebilecek hafif ağrılar olabilir.

Bu ameliyatı olanlar genelde düşündükleri kadar ağrı ve acı hissetmediklerini ve gereksiz yere endişelendiklerini söylerler. Burun estetiği ameliyatından sonra burun ve göz çevresinde şişlikler ve morluklar oluşabilir ancak bunlar ortalama 10 gün içinde tamamen iyileşir.

Burun Estetiği Fiyatları

İlk kez yapılacak burun estetiği ameliyat fiyatları revizyon fiyatlarından daha uygundur. Revizyon rinoplasti ücretlerinin daha yüksek olma sebebi, önceki burun ameliyatı sonucunun kötü olması ve bu kötü sonucu düzeltmek için daha fazla zaman ve emek harcanmasıdır. Yani revizyon ameliyatı daha zor bir ameliyattır.

Estetik burun ameliyatı fiyatları birçok faktöre bağlı olarak farklılıklar gösterir; ameliyatın zorluğu ve burun üzerinde yapılacak işlemler, operasyon yapılacak bölge sayısı, cerrahın ne kadar nitelikli olduğu, ameliyatın yapılacağı hastane, şehir, semt ve diğer bazı faktörler fiyatları doğrudan etkilemektedir.

Burun estetiği ameliyatı fiyatları İzmir , İstanbul , Ankara ‘da diğer diğer şehirlere oranla daha yüksektir. İzmir’de burun estetiği fiyatları minimum 6-7 bin liradan 15 bin ve üstünde de olabilmektedir. Devlet hastaneleri ve SGK kapsamında olan kurumlarda burun estetiği fiyatları daha uygundur. Ankara burun estetiği fiyatları da yine bazı faktörlere bağlı olarak 5-12 bin arasında değişebilmektedir.

İstanbul burun estetiği fiyatları konusunda İzmir ve Ankara fiyatlarından oldukça yüksektir; fiyatlar ameliyatın yapılacağı semte, ameliyatı yapacak doktora ve ameliyatın yapılacağı hastanenin fiyat politikalarına göre 30 bine kadar çıkmaktadır. SGK anlaşmalı kurumlarda estetik ameliyat fiyatları diğerlerine göre daha ucuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu