Bunyon İçin Doğal Çözümler

Başlangıçta ciddi bir rahatsızlık hissedilmese de, bunyon tedavisi için erken harekete geçilmediğinde, ilerleyen zamanlarda yaşam kalitesini büyük oranda etkileyen şiddetli ağrılar yaşanabilir. Ne kadar erken müdahale, o kadar hızlı çözüm! Üstelik, gerekli tedbirler alınırsa ameliyatsız da bunyon probleminin şiddetlenmesi durdurulabilir.

Bunyon Nedir?

Bunyon (halluks valgus olarak da adlandırılır), ayak başparmağını ayağa bağlayan eklemden çıkan kemikli bir yumrudur.

Ayak başparmağının tabanındaki metatarsofalangeal (MTF) eklem kaymaya başladığında bir bunyon oluşur. Bu, ayak başparmağının içe doğru kıvrılmasına ve MTF ekleminin, ayağınızın iç kenarında çıkıntı yapan sertleşmiş, kemikli bir yumru oluşmasına neden olur. Üst kısım diğer ayak parmaklarına doğru hareket ederken kemiğin alt kısmı dışarıya doğru hareket eder. Bir süre sonra da ayağa kalkarken, ayakkabı giyerken ve egzersiz yaparken çok fazla ağrı hissettirir.

Semptomlar arasında kızarıklık, bursit, kabarma, nasır oluşumu, uyuşma ve keskin ağrı içerebilen sinir hasarı yer alır. Tedavi edilmezse ağrı yakındaki eklemlere de yayılabilir.

Bunyon genellikle ayak parmaklarının anormal konumlanmasından, ayak başparmağı ekleminin iltihaplanmasından veya ayak başparmağındaki kemik anormalliğinden kaynaklanır.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda bunyon gelişebilir, ancak kadınlarda bunyon daha sık görülür. Bunun en muhtemel nedeni rahatsız ayakkabılar giymeleridir. Örneğin yüksek topuklu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırabilir, kan akışını kısıtlayabilir ve ayak başparmağının normal hareket açıklığını kesebilir.

Bununla birlikte, bunyonun diğer nedenleri arasında genetik faktörler, artrit, osteoartrit, egzersiz yaparken kötü form, ayak bileklerinde aşırı pronasyon (içe doğru dönme) ve hatta hamilelik (hamilelik sırasında kadın hormonları değişir, eklemler daha gevşer, ayak kemeri düzleşir ve bebek yumruları ağırlık merkezini parmak uçlarına doğru kaydırır).

Bir bunyondan tamamen kurtulmak için ameliyat gereklidir, ancak bunyon semptomlarını yönetmek ve bunyon oluşumunun daha da kötüye gitmesini önlemek için ameliyat dışında yapabileceğiniz başka şeyler de var.

Bunyon Ameliyatı Her Zaman Tek Seçenek Olmayabilir!

Bunyon ameliyatı genellikle yalnızca bunyon şiddetli ağrıya veya kişinin günlük hayatını etkileyecek kadar önemli sorunlara neden olduğunda düşünülür. Yani bunyon ameliyatına çok nadiren ihtiyaç duyulur ve bir son çare seçeneği olarak değerlendirilir.

Cerrahiye başvurmak zorunda kalmadan önemli ölçüde rahatlama sağlayabilecek önlemler genellikle ek seçenekler olarak kabul edilir. Bu seçenekler işe yaramadığı takdirde ameliyat son çözüm haline gelir. Ancak iyi haber şu ki, alternatif seçenekler genellikle işe yarıyor.

Peki ameliyat olmadan bunyonu yönetilebilir hale getirebilecek diğer tedavi seçenekleri nelerdir?

Bunyon İçin Doğal Çözüm Yolları

Aslında, bunyonlar daha sorunlu hale gelmeden ele alınarak, gelecekteki komplikasyonlar azaltılabilir ve hatta tamamen önlenebilir. Bunyon tedavisinin en iyi yolu, mümkünse bunyona neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır!

1. Rahat Ayakkabılar Giyin- İdeal ayakkabılar ayak parmağı bölgesinden geniştir ve bunyonunuz için yeterince yer sağlar. Parmak arası terlik ve stiletto giymekten kaçının. Uygun kemer desteğine sahip ve ayak başparmağı eklemine uygulanan baskıyı azaltan ayakkabılar giyin. İyi oturmasını sağlamak için ayakkabı satın alırken satış elemanından ayağınızın uzunluğunu ve genişliğini ölçmesini isteyin. Uzmanlara göre, ayak yapısına uygun rahat ayakkabılar giymeye başlayanda bunyon problemi yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor.

İlgili- Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Geren 10 Detay

2. Atel- Bunyon ağrısını ve baskıyı hafifletmek için atel kullanmak da iyi bir çözüm olabilir. Doktorunuz size küçük bir atel önerebilir veya ayak parmaklarınızı daha iyi hizada tutmak ve düz durmaları için eğitmeye yardımcı olmak için bir bantlama tekniği gösterebilir. Bu yöntem bunyonunuzu tamamen iyileştirmese de ilerlemesini önler.

3. Buz uygulayın- Bunyonunuzda ağrı hissediyorsanız, bu muhtemelen iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Buz uygulamak, şişmeyi doğal olarak azaltmada oldukça etkilidir. Bununla birlikte, epsom tuzu eklediğiniz ılık suda bekletmek de ayaklarınızın rahatlamasına yardımcı olur. Ağrı kötüleştiğinde, her seferinde 20 dakika süreyle günde birkaç kez buz uygulayabilirsiniz. Şişmeyi azaltmak için ayağınızı yüksekte tutabilir ve uçucu yağlarla masaj da yapabilirsiniz.

4. Germe egzersizleri yapın- Ayak parmaklarınızı çeşitli şekillerde esnetmek ayak ağrısını hafifletebilir ve hatta eklemleri güçlendirerek bunyonun ilerlemesini yavaşlatabilir. Direnç egzersizleri, esnetme, germe ve hatta ayağınızın altında bir tenis topu yuvarlamayı rutininize dahil edebilirsiniz.

5. Parmaklarınızı esnetin- Ayak parmaklarınızı hareket ettirmek bunyondaki sertliği azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir. Zaman zaman ayakkabılarınızı çıkarın ve ayak parmaklarınızı sallayın. Özellikle günün büyük bir bölümünde ayakta duruyorsanız, ayaklarınızı dinlendirmek için sık sık ara verin.

6. Kilo Yönetimi- Fazla kilo, ayağın ön tarafına ek bir kuvvet uygulayarak bunyon sorununu şiddetlendirebilir. Bu nedenle fazla kilolarınızdan kurtulmak için gerekirse bir diyetisyenle görüşün.

7. Zeytinyağı- Biraz zeytinyağı ısıtın ve bunyona, ayak parmaklarına ve ayağa günde iki kez yaklaşık 15 dakika masaj yapın. Masaj, sinovyal sıvının kemiklerin etrafında hareket etmesini teşvik ederken, dolaşımı iyileştirmeye ve ayak ve ayak parmaklarına kan akışını artırmaya yardımcı olacaktır. Bu sıvının hareketi eklemleri kayganlaştırıp beslerken bunyonun fazla kalsiyumunu çözerek iyileşmesine yardımcı olur.

Bunyon İstatistikleri

  • Bazı araştırmalar, yetişkin nüfusun neredeyse yarısının bir tür bunyona sahip olduğunu bulmuştur. (1) Diğer çalışmalar, ayaklarda bunyon deformitelerinin tahmini prevalansının yüzde 23 ila yüzde 35 olduğunu göstermektedir. Çoğu yetişkin için bunyonlar önemsizdir ve fazla ağrıya neden olmaz.
  • Bunyon sorunu erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür.
  • Bunyon, 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerde diğer yaş gruplarından daha yaygındır.
  • Bunyon nadiren gençlerde de görülür. Bunlara adolesan bunyonları denir ve en çok 10 ila 15 yaş arasındaki kızlarda görülür. Ergen bunyonları genellikle genetiktir.
  • Bunyon teknik olarak, ayak başparmağı 15 dereceden fazla açıyla döndüğünde teşhis edilir.
  • Bunyon için nadiren ameliyata gerek duyulur ve bazı araştırmalara göre, ameliyat olanların yaklaşık %35’i ameliyat sonucundan memnun kalmıyor.

Bunyon tedavisi sabırlı olmayı gerektirir. Bunyonunuzun gelişmesi muhtemelen onlarca yıl sürdü ve bu değişiklik bir gecede düzelmeyecektir. Yukarıdaki önerileri uygulayanların kimi hızla olumlu sonuç alabilirken kimi için de bu süre haftalar hatta aylar sürebilir. Bu nedenle ayak sağlığınızı korumak ve ayaklarınızı mümkün olduğunca rahat ettirmek için çok özenli hareket etmeniz gerekir…

Benzer konular:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu