Buğday Yağının İnanılmaz Sağlık Faydaları

Buğday oldukça faydalı gıdalardan biridir. Buğdayın özünde bulunan ve kişisel bakım ürünlerinde, salata ve yemeklerde sıklıkla kullanılan buğday yağı B vitamini, omega 3, magnezyum, fosfor, potasyum, antioksidanlar gibi bir dizi temel besin maddesini içeren oldukça zengin bir kaynaktır ve beslenmenize sağlıklı bir katkı sağlar.

Bu kaynağın ne gibi faydalar sağlayacağını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Buğday Yağı Faydaları Nelerdir?

Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve hastalıklara karşı direnç sağlar. Kansere karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Kötü kolesterol seviyesini düşürerek kan akışını hızlandırır.

Kan dolaşımının düzenli olması ise kalp sağlığını korur. Ayrıca sağlıklı kan dolaşımı cilt ve saçların daha canlı olmasına yardımcı olur.

Enerjinizi Arttırır

Buğday tohumu yağı oktacosanol adı verilen ve kas enerjisinin artmasını sağlayan uzun zincirli, doymuş birincil alkol yönünden zengindir. Bu sebeple, özellikle sporculara buğday yağı kullanmaları şiddetle tavsiye edilir.

Yaşlanma Belirtilerini Hafifletir

Buğday yağının içeriğinde, cilt için faydalı olduğu bilinen E vitamini bulunur. Bu sayede cildi yumuşatırken, cilt kusurlarını onarma özelliğine sahiptir.

Ayrıca, birçok cilt problemini önlemekle birlikte, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltır ve erken yaşlanmayı önler.

İlginizi çekebilr: Yaşlanmayı Geciktiren Besinler Nelerdir?

Cildi En İyi Şekilde Temizler

Bu yağ, etkili bir şekilde cildi temizleyen doğal bir yağdır. Cilt tarafından kolayca emilebildiği için cildinizin kaybettiği yağı geri kazanmasına yardımcı olur ve akne, sivilce gibi cilt sorunlarına yol açan aşırı sebumdan kurtarır.

Ayrıca,buğday tohumu yağı, cilt hasarını azaltmaya, serbest radikallerle savaşmaya, sağlıklı kollajen oluşumunu desteklemeye ve hatta cilt tonunu korumaya yardımcı olan zengin bir E vitamini kaynağıdır.

Birkaç damla buğday yağını masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Kesinlikle gözeneklerin tıkanmasına yol açmaz. Yağlı bir cilde sahipseniz, bu yağı kullanmadan önce bir cilt bakım uzmanına görünmenizde fayda var.

Buğday Tohumu Yağı Fazla Kilolarla Savaşır

Düzenli olarak kullanıldığı takdirde vücuttaki fazla yağdan, dolayısıyla istenmeyen kilolardan kurtarır. Yağ yakma konusunda oldukça etkili olan bu besini, kilo problemi olan kişilerin diyetlerine dahil etmesi, çok daha hızlı ve etkili sonuçlar almalarına yardımcı olacaktır.

[Oku: Hızla Kilo Verdiren Oolong Çayı]

Kan Şekerini Dengeler

Magnezyum açısından zengin olan buğday yağı, düzenli olarak tüketildiğinde, kan şekerinin sağlıklı bir şekilde kontrolünü sağlar. Özellikle diyabetik hastalar için oldukça faydalıdır ve şeker seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Vücuttaki Çatlak ve Selülitleri Giderir

Yara ve yanıklar için oldukça etkili olan buğday yağı aynı zamanda en iyi selülit giderici yağlardan biridir. İçeriğinde bulunan L-Carnitine aminoasitleriyle yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Haftanın 4-5 günü uygulanabilen bu kür ile selülitli bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Buğday yağını banyo sonrasında zeytinyağı ile karıştırıp vücudunuza sürerek doğal bir nemlendirme sağlayabilirsiniz. Buğday yağı kadınların hamilelik dönemlerinde karın veya diğer bölgelerde oluşan çatlaklara karşı en etkili doğal çözümdür. Aralıklarla yapılan masaj ve cilt terapisi uygulamalarında mevcut çatlak bölgelerinin buğday yağıyla kapatılarak çatlakların tekrar oluşumu önlenebilir.

Buğday yağını cilde doğrudan uygulamanın yanı sıra, yemeklere, salatalara, ekmeğe, çorbalara, yoğurda ve diğer tahıllara katarak tüketebilirsiniz. Ancak kızartma amaçlı kullanmayınız.

Not: Gluten intoleransı veya gluten alerjisi olanlar buğday yağından kaçınmalıdır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı