Buğday Yağının Mucizevi Sağlık Faydaları

Buğday tohumu yağı E vitamini açısından çok zengin olan en faydalı bitkisel yağlardan biridir. Kişisel bakım ürünlerinde; saç, cilt ve vücut bakımı için sıklıkla kullanılan buğday yağı B vitamini, omega 3, magnezyum, fosfor, potasyum, antioksidanlar gibi bir dizi önemli madde içeren oldukça zengin bir kaynaktır. Bu yazıda, buğday yağının faydaları ve kullanımı ile ilgili merak edilenleri yazdık..

Bu kaynağın ne gibi faydalar sağlayacağını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Buğday Yağı Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklığı Güçlendirir- Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve hastalıklara karşı direnç sağlar. Kansere karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Kötü kolesterol seviyesini düşürerek kan akışını hızlandırır. Kan dolaşımının düzenli olması ise kalp sağlığını korur. Ayrıca sağlıklı kan dolaşımı cilt ve saçların daha canlı olmasına yardımcı olur.
  • Enerjinizi Arttırır- Buğday tohumu yağı oktacosanol adı verilen ve kas enerjisinin artmasını sağlayan uzun zincirli, doymuş birincil alkol yönünden zengindir. Bu sebeple, özellikle sporculara buğday yağı kullanmaları şiddetle tavsiye edilir.
  • Yaşlanma Belirtilerini Hafifletir- Buğday yağının içeriğinde, cilt için faydalı olduğu bilinen E vitamini bulunur. Bu sayede cildi yumuşatırken, cilt kusurlarını onarma özelliğine sahiptir. Ayrıca, birçok cilt problemini önlemekle birlikte, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltır ve erken yaşlanmayı önler.

İlginizi çekebilr: Yaşlanmayı Geciktiren Besinler Nelerdir?

Birkaç damla buğday özü yağını masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Kesinlikle gözeneklerin tıkanmasına yol açmaz. Yağlı bir cilde sahipseniz, bu yağı kullanmadan önce bir cilt bakım uzmanına görünmenizde fayda var.

  • Buğday Tohumu Yağı Fazla Kilolarla Savaşır- Düzenli olarak kullanıldığı takdirde vücuttaki fazla yağdan, dolayısıyla istenmeyen kilolardan kurtarır. Yağ yakma konusunda oldukça etkili olan bu besini, kilo problemi olan kişilerin diyetlerine dahil etmesi, çok daha hızlı ve etkili sonuçlar almalarına yardımcı olacaktır.
  • Kan Şekerini Dengeler- Magnezyum açısından zengin olan buğday özü yağı, düzenli olarak tüketildiğinde, kan şekerinin sağlıklı bir şekilde kontrolünü sağlar. Özellikle diyabetik hastalar için oldukça faydalıdır ve şeker seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur.
  • Vücuttaki Çatlak ve Selülitleri Giderir- Yara ve yanıklar için oldukça etkili olan buğday tohumu yağı aynı zamanda en iyi selülit giderici yağlardan biridir. İçeriğinde bulunan L-Carnitine aminoasitleriyle yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Haftanın 4-5 günü uygulanabilen bu kür ile selülitli bölgelere masaj yapabilirsiniz.
  • Buğday özü yağının saça faydaları- Saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir, saçları kökten uca besler ve güçlendirir, saç kırılmalarını önler kırıkları onarır.
  • Buğday yağının cilde faydaları- Bu yağ, etkili bir şekilde cildi temizleyen doğal bir yağdır. Cilt tarafından kolayca emilebildiği için cildinizin kaybettiği yağı geri kazanmasına yardımcı olur ve akne, sivilce gibi cilt sorunlarına yol açan aşırı sebumdan kurtarır. Ayrıca,buğday tohumu yağı, cilt hasarını azaltmaya, serbest radikallerle savaşmaya, sağlıklı kollajen oluşumunu desteklemeye ve cilt tonunu korumaya yardımcı olan zengin bir E vitamini kaynağıdır.
  • Hamilelikte buğday yağının faydaları- Buğday yağını banyo sonrasında zeytinyağı ile karıştırıp vücudunuza sürerek doğal bir nemlendirme sağlayabilirsiniz. Buğday tohumu yağı kadınların hamilelik dönemlerinde karın veya diğer bölgelerde oluşan çatlaklara karşı en etkili doğal çözümdür. Aralıklarla yapılan masaj ve cilt terapisi uygulamalarında mevcuttaki çatlak bölgelerinin buğday yağıyla kapatılarak çatlakların tekrar oluşumu önlenebilir.

Ayrıca okuyun- Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir? Oluşan Çatlaklar Nasıl Geçer?

Buğday yağını cilde doğrudan uygulamanın yanı sıra, yemeklere, salatalara, ekmeğe, çorbalara, yoğurda ve diğer tahıllara katarak tüketebilirsiniz. Ancak kızartma amaçlı kullanmayınız.

Not: Gluten intoleransı veya gluten alerjisi olanlar buğday yağından kaçınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu