Şifa Deposu Buğday Çimi Faydaları ve Diğer Detaylar

Bitkilerin can damarı olan %70 klorofilden oluşan buğday çimi, doğanın en iyi ilacıdır. Vücudun farklı organlara ve dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olabilir ve mükemmel temizleme özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle, buğday çimi toksinleri etkili bir şekilde ortadan kaldırarak genel sağlığı geliştirir. Buğday çimi faydaları ve buğday çimi suyu faydaları bu kadarla sınırlı değil…

Buğday çimi bazı etkileyici beslenme istatistiklerine sahiptir. Klorofil, A vitamini, C vitamini ve E vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve her şeyden önce buğday çimi, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyumun yanı sıra temel enzimler de dahil olmak üzere toprakta bulunan 102 elementin 98’ini içerir.

Buğday çimi tüketimi, 1930’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde “buğday çiminin babası” olarak tanınan Amerikalı tarım kimyacısı Charles Franklin Schnabel sayesinde başladı.

1930’larda Amerikalı tarım kimyacısı Dr. Charles Schnabel, buğday çimini ıspanak, brokoli ve yonca gibi diğer besleyici yoğun sebzelerle karşılaştırdı ve çiftlik hayvanlarının sağlığını iyileştirmede buğday çiminin önemli ölçüde etkili olduğunu buldu.

En ünlü çalışmalarından biri, 106 tavuk üzerinde yaptığı çalışmaydı. Schnabel tavukları aldığında hastaydılar ve ölüyorlardı. Schnabel, onları taze kesilmiş, genç buğday çimleri ve yeşilliklerden oluşan bir karışımla besleyerek iyileştirdi. 31 Temmuz 1930’da çabaları sonuç verdi – 106 tavuktan 126 yumurta aldı; Tavukların genellikle günde en fazla bir yumurta yumurtladığı düşünüldüğünde, dikkate değer bir başarı.

Bir yıl sonraki deneyde kimyager, buğday çimi ile takviye edilmiş gıda tüketen tavukların yumurta üretimini iki katına çıkardığını buldu. Schnabel, bulguları konusunda o kadar heyecanlıydı ki, arkadaşlarına ve ailelerine aktarmak üzere toz haline getirilmiş bir versiyon üretmek için buğday çimini kurutmaya başladı. 1940’lardan itibaren buğday çimi tozu birçok eczanede takviye olarak satışa başladı.

1950’lerde, Litvanyalı-Amerikalı beslenme uzmanı ve tam gıda savunucusu Ann Wigmore buğday çimi suyu sıkmaya başladı. Wigmore’un buğday çimi ile beslenen diyet protokolü sayesinde son yıllarında saçlarını koyu griden simsiyah renge çevirdiği söylenir; Hatta saç renginin tamamen doğal olduğunu gösteren bukleleri test edilmek üzere verdi.

Daha sonra Wigmore, Boston’daki Hipokrat Sağlık Enstitüsü’nü kuracak ve burada binlerce kişiyi buğday çimi ve bitki temelli yaşamın faydaları konusunda eğitecekti. 84 yaşında dumandan zehirlenerek öldü. Bugün birçok insan onun uzun ve sağlıklı yaşamının buğday çimi faydaları ile alakalı olabileceğini düşünüyor.

Buğday Çimi Faydaları (Buğday Çimi Suyu Faydaları)

Buğday Çimi Faydaları (Buğday Çimi Suyu Faydaları)

Kilo vermeye yardımcı olmaktan genel sağlığı, cildi ve saçı iyileştirmeye kadar, buğday çimi faydaları çok yönlüdür. İşte, her gün buğday çimi (suyu) tüketmek için bolca neden:

 • Buğday çimi protein açısından son derece zengindir ve proteinin yapı taşları olan 17 amino asit içerir.
 • Buğday çimi suyu etkili bir şifacıdır çünkü insanoğlunun bildiği tüm mineralleri ve ayrıca A, B Kompleks, C, E ve K vitaminlerini içerir.
 • Klorofil, olgun kırmızı kan hücrelerinde bulunan bakır içeren bir protein olan enzimler ve süper oksit dismutaz (SOD) içerir. Bu enzim vücuttaki süperoksit radikallerini daha yönetilebilir bir forma ayrıştırır ve böylece yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur.
 • Klorofil, güneş ışığının ilk ürünüdür ve bu nedenle diğer herhangi bir besin elementinden daha fazla ‘ışık enerjisi’ içerir. Buğday çimi suyu ham klorofil içerir ve ağızdan ve kolon implantı olarak yan etkisi olmadan alınabilir. Ek olarak, bilim adamları, hayvanlara veya insanlara verildiğinde hiçbir zaman buğday çiminin toksik olduğunu bulamadılar.
 • Bilim, klorofilin dost olmayan bakterilerin büyümesini ve gelişmesini durdurduğunu kanıtlamıştır.
 • Klorofil antibakteriyeldir ve vücudun içinde ve dışında doğal bir şifacı olarak kullanılabilir.
 • Klorofil birçok bitkiden elde edilebilir, ancak buğday çimi üstündür çünkü insanın ihtiyaç duyduğu 100’den fazla elemente sahip olduğu bulunmuştur.
 • Sıvı klorofil, dokuya girme yeteneğine sahiptir, burada onları gerçekten iyileştirebilir ve yenileyebilir.
 • Klorofil (buğday çimi) merhemlerinin yumuşak yatıştırıcı etkisi, derinin dış ve alt katmanlarını içeren çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde çok faydalıdır, bunlara şunlar dahildir: rektumun kaşınması ve yanması; sarmaşık zehirlenmesi; egzama ve hatta böcek ısırıkları veya enfeksiyonun neden olduğu durumlar.
 • Buğday çimi suyunun faydalarından bir diğeri vücuttaki ilaç kalıntılarını temizlemesidir.
 • Buğday çimi suyu karaciğeri arındırmaya yardımcı olur. Karaciğer dokusunu yenilediği, alkolün detoksifikasyon sürecini desteklediği ve alkolün neden olduğu zararlardan koruduğu bilinen buğday çimi gibi bitkilere ve yiyeceklere odaklanarak karaciğer sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.
 • Klorofil kan şekeri problemlerini iyileştirebilir.
 • Normal şampuanınıza bir çay kaşığı buğday çimi tozu eklemek saç hasarını tersine çevirebilir ve kökleri güçlendirebilir.
 • Topikal uygulama ile birlikte düzenli olarak buğday çimi tüketimi, kafa derisindeki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur ve saçların uzamasını destekler.
 • Saç derinize buğday çimi tozu uygulamak, düzenli buğday çimi suyu içmek saçların beyazlamasını önleyebilir ve hatta beyaz saçların rengini koyulaştırabilir!
 • Araştırma bilimcisi Dr. Birscher, klorofili “konsantre güneş gücü” olarak adlandırdı. Klorofil kalbin işlevini artırıyor, damar sistemini, bağırsakları, rahmi ve akciğerleri etkiliyor” dedi.
 • Buğday çimi suyu, asit gazlarının solunması nedeniyle akciğerlerde oluşan izleri çözebilir. Klorofil hemoglobin üretimini arttırdığı için karbon monoksitin etkisi minimuma iner.
 • Buğday çimi, klorofil içeren tüm yeşil bitkiler gibi oksijen bakımından yüksektir. Bu faydalıdır çünkü beyin ve tüm vücut dokuları yüksek oksijenli bir ortamda optimal seviyede çalışır.
 • Çim suyu, havuç suyu ve diğer meyve ve sebzelere kıyasla üstün bir detoksifikasyon ajanıdır.
 • Ortabatı’da kısır inekleri ve boğaları olan çiftçiler, doğurganlığı geri kazanmak için onları buğday çimine koyarlar. (Klorofildeki yüksek magnezyum içeriği, seks hormonlarını eski haline getiren enzimler oluşturur.)
 • Buğday çimi suyu vücutta deterjan görevi görür ve vücut deodorantı olarak kullanılabilir.
 • Buğday çimi suyu diş çürümesini önlemeye yardımcı olur.
 • Ağızda 5 dakika bekletilen buğday çimi suyu diş ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Boğaz ağrısı için buğday çimi suyuyla gargara yapabilirsiniz.
 • Buğday çimi suyu sindirimi iyileştirir.
 • Buğday çimi suyu mükemmel bir cilt temizleyicisidir.
 • Buğday çimi suyunun saça faydaları arasında kepek sorununu gidermek de vardır. Çim suyu ile saç derinize masaj yapmayı deneyin.
 • Buğday çimi suyu yüksek tansiyonu düşürür ve kılcal damarları iyileştirir.
 • Buğday çimi, tahıl oluşmadan önce kesildiği için glütensizdir.
 • Buğday çimi suyu vücuttaki ağır metalleri uzaklaştırabilir.
 • Buğday çimi suyu her türlü kan hastalığı için harikadır.
 • Buğday çiminin bir başka iyi yanı da, onu kendi evinizde, yaklaşık bir hafta içinde yetiştirebilmenizdir.
 • Buğday çiminin cilde faydaları da çok fazladır. Örneğin, sivilce, akne, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Henüz bunu destekleyecek hiçbir klinik çalışma yapılmamış olsa da, buğday çimi ile yapılan ev tedavilerinin birçok referansı bu iddiayı kanıtlıyor gibi görünüyor. Cildiniz için buğday çimi kullanmanın birkaç yolu vardır. Buz küpü haline getirip cildinizdeki ve ayrıca herhangi bir yara izi veya hasarlı bölge üzerindeki lekelere sürebilirsiniz. Alternatif olarak, ılık su içeren küvete bir bardak buğday çimi suyu veya tozu dökebilir ve en az 30 dakika suda bekleyebilirsiniz.
 • Buğday çimi, tiroid bezinin sağlıklı çalışması için çok önemli olan selenyum içerir. Klinik Endokrinolojide 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, diyetinize selenyum eklemek, otoimmün hastalıklar gibi diğer sorunlarla bağlantılı olsa bile düzensiz tiroid fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Buğday çimi o kadar çok besinle yüklüdür ki, vücudunuz herhangi bir vitamin veya mineral eksikliğini telafi etmek için diğer yiyeceklere istek duymaz. Böylece aşırı yemekten kaçınmış olursunuz. Bu, kilo problemi yaşayanlar için harika bir çözüm olabilir. Her sabah aç karnına bir buğday çimi takviyesi alabilir ya da buğday çimi suyu içerek gün boyunca aşırı yemeyi önleyebilirsiniz.
 • Buğday çimi son derece alkalidir ve besin maddelerinde yüksektir, bu da onu detoks için mükemmel bir araç haline getirir. Jüri, alkali diyetlerin kanınızın alkalinitesini veya asitliğini gerçekten değiştirip değiştiremeyeceği konusunda henüz kararsızken, beslenme uzmanları, alkali bir diyet yiyerek istemeden daha sağlıklı beslendiğimiz konusunda hemfikirdir.
 • Buğday çimi, kandaki oksijen miktarını artırma yeteneğine sahiptir ve bu da onu dolaşımı canlandırmak için harika bir çözüm haline getirir.
 • Buğday çimi faydalarından bir diğeri de vücudu iyileştiren ve yorgunluk semptomlarını azaltan hücre yenilenmesine katkıda bulunmasıdır. Çim suyu tükettikten sonra kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Özellikle kronik yorgunluk sorununuz varsa buğday çimi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
 • Buğday çimi, 1950’lerden beri doğal vücut kokusu azaltma özellikleri ile ilişkilendirilmiştir. Düzenli olarak buğday çimi tüketiminin veya uygulamasının vücut kokusunu azaltmaya yardımcı olabileceği söylenir.
 • 1945’te yapılan bir araştırmaya göre, buğday çimi yaraları tedavi edebildiği gibi, yanık cildin iyileşme sürecini de hızlandırabilir. Henüz yeni bir bilimsel çalışma yapılmamış olsa da, buğday çiminin bu kullanımını – kanıtlanmış anti-inflamatuar faydaları ile tamamlanan – çevreleyen çok sayıda anekdotsal kanıt, buğday çiminin faydalarının bu kadar genişlediğini ummaktadır.
 • Buğday çimi lipid seviyelerini iyileştirir, bu da yüksek kolesterolü yönetmek için harika bir araç olduğu anlamına gelir. Acta Poloniae Pharmaceutica’da 2011 yılında yapılan bir araştırma, buğday çiminin sıçanlarda hiperlipidemiyi azalttığını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek bir araç olabileceğini gösterdi.
 • Buğday çimi bağışıklığı desteklediğinden ve iltihabı azalttığından, tıkanıklığı azaltmak için de mükemmel bir araç olabilir. Bazıları, toksinleri çekerek ve mukusu parçalayarak sinüsleri temizlemek için buğday çimi suyunu burundan çekmenin faydalarından bahseder – ki bunu önermiyoruz. Neyse ki, buğday çimi içerek bu faydaları kolayca elde edebilirsiniz.
 • Buğday çiminin kansere karşı faydaları, kana oksijen verme yeteneğinden kaynaklanır; kanser düşük oksijenli bir ortamda gelişir, bu nedenle buğday çimi bu şekilde kanserin önlenmesine katkıda bulunabilir.
 • Buğday çimi ruh halinizi çeşitli şekillerde iyileştirebilir. Asya Farmasötik Teknoloji ve İnovasyon Dergisi’nde 2014 yılında yayınlanan bir literatür taramasına göre, K vitamini ve magnezyum içeriği sayesinde adrenal sistemi güçlendirerek vücudunuzun stresle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda demir açısından da zengindir. Mayo Clinic’e göre demir eksikliği, ruh halinizi kötüleştiren ve sizi bıkkın ve isteksiz hissettiren yorgunluğa neden olabilir.
 • Buğday çimindeki vitaminler, kaygının üstesinden gelmenize ve daha iyi bir zihinsel sağlık durumuna ulaşmanıza yardımcı olmada etkilidir ve adrenal sistemi güçlendirmedeki yararlılığı, stresi daha iyi yönetmenizi sağlar.
 • American Journal of Clinical Nutrition’da 1981 yılında yapılan bir araştırmaya göre, düzensiz ve ağrılı adet döngüleri yetersiz beslenmeye veya özellikle magnezyum ve niasin olmak üzere vitamin ve mineral eksikliklerine bağlanabilir.
 • Buğday çimi vitaminlerinin bolluğu, diyetinizdeki tüm boşlukları doldurmanıza yardımcı olarak adet dönemini daha kolay geçirmenize yardımcı olabilir.
 • Buğday çimindeki amino asit zincirleri ve antioksidanlar, 2006’da Fitoterapi Araştırması’nda yapılan bir araştırmaya göre, hasarlı DNA’yı onarmaya ve hücrelerimizin bu temel unsurlarına zarar veren serbest radikallerin etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Hasarlı DNA vücudunuzda hasara yol açarak kısırlığa, genetik anormalliklere ve anormal veya daha hızlı yaşlanmaya neden olabilir ve buğday çimi takviyesi bu ve diğer ilgili sorunları ortadan kaldırmanın harika bir yoludur.
 • Düzenli buğday çimi tüketimi, metabolizmayı hızlandıran , daha fazla enerji sağlayan ve kilo vermeye yardımcı olan tiroid bezini uyarmaya yardımcı olur .
 • Düzenli tüketim varis geliştirme riskini azaltabilir.
 • Buğday çiminin doğal yaşlanma karşıtı özellikleri, hücrelerin gençleşmesine, sarkmış cildin bakımına, cilt elastikiyetinin korunmasına ve daha genç görünmenize yardımcı olur.
 • Buğday çiminin temizleyici özellikleri kan dolaşımını, karaciğeri ve kolonu detoksifiye eder ve hücrelerin gücünü artırır!
 • Diyetinize buğday çimi gibi besin açısından yoğun gıdaları dahil etmek, sağlıksız, besleyici olarak yoksun gıdalardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Buğday çimi, vücudunuzun pH’ını dengeleyerek ve beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayarak sizi şeker, aşırı yağ ve koruyucularla dolu yiyeceklere olan istekten uzaklaştırır ve nihayetinde damak tadınızı daha sağlıklı aşermeye başlamak için eğitir.

Buğday Çimi Nerede Bulunur ve Nasıl Kullanılır?

Buğday çimini taze, tablet veya kapsül, dondurulmuş meyve suyu ve toz halinde aktarlarda, eczanelerde veya internette bulabilirsiniz. Mevcut sağlık durumunuz ne olursa olsun, günlük diyetinize buğday çimi – özellikle taze buğday çimi suyu – eklemekten faydalanabilirsiniz. 

Kendi buğday çiminizi yetiştirmek de hem kolay hem ekonomik hem de düzenli olarak taze buğday çimi elde etmenin en iyi yoludur. Buğday çimi yetiştirme işini başardığınızda, suyunuza smoothie’lere veya diğer tariflere günlük küçük bir miktar taze olarak ekleyebilirsiniz.

Kesilmiş buğday çimi hava geçirmez bir kaba yerleştirilebilir ve buzdolabında yaklaşık yedi ila sekiz gün saklanabilir. Maksimum sağlık yararı için içmeden hemen önce suyunu sıkın.

Kendi buğday çiminizi yetiştirmek istiyorsanız, buğday çimi başlangıç ​​kitleri internetten çok az maliyetle satın alınabilir. İhtiyaç duyacağınız bir dizi şeyi içeren bir buğday çimi seti satın almayı veya tohum ve buğday çimi sıkacağı gibi gerekli malzemeleri ayrı olarak satın almayı tercih edebilirsiniz.

Buğday çimi yetiştirdikten sonra, çimi taze bir şekilde sıvı forma sokmak için bir buğday çimi suyu sıkacağı (tercih edilen yöntem) veya yüksek hızlı bir karıştırıcı kullanmanız gerekir. Taze buğday çimi bulamıyorsanız, buğday çimi tozu iyi bir ikinci seçenek.

Besin açısından en yoğun buğday çimi çok sağlıklı topraklarda yetiştirilir, bu nedenle mümkün olduğunda daima organik toprak satın aldığınızdan emin olun. Bazen taze otlar veya filizlerde görülebilen bakteri üremesini önlemek için tüm ekipmanı iyice temizlemenin önemli olduğunu unutmayın.

Kendi buğday çiminizi yetiştirmeyi tercih etmiyorsanız, kurutulmuş buğday çimi ile hazırlanan yeşil toz karışımı da tercih edilebilir. Kullanımı kolaydır ve size çok zaman kazandırabilir.

Sadece 30 ml taze sıkılmış buğday çimi suyu içmek, besinsel olarak 1 kg yeşil yapraklı sebzeye eşdeğerdir. Bu süper besinle birlikte bol su da içmeyi ihmal etmeyin.

Buğday Çiminin Riskleri ve Yan Etkileri

Buğday çiminin faydalarını gösteren araştırmalar mevcut olsa da, buğday çiminin zararları ve olası etkileşimlerini gösteren veya bazı insanlarda alerjiyi tetikleyip tetikleyemeyeceği hakkında uzun vadeli yeterince çalışma henüz bulunmamaktadır. Diğer otlara alerjisi olan kişilerin buğday çimine de alerjisi olabilir. Çapraz bulaşma ve çapraz tozlaşmanın bir sonucu olarak, buğday çiminin diğer bitkilerin polenlerini içermesi mümkündür. Bitki alerjiniz varsa buğday çimi ürünlerini kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Buğday çimi faydalarına dair bilinenlerin çoğu, onu yıllardır kullanan ve olumlu etkilerini kanıtlayabilen insanların yorumlarına dayalıdır. Ancak, her iddia henüz iyi kontrol edilen bilimsel çalışmalarla desteklenemez. Genel olarak, buğday çimini bütün sebze veya meyvelerin yerine dengeli, sağlıklı bir diyetin parçası olarak kullanmak en iyisidir.

Buğday çiminin yan etkileri nelerdir? Bilinen buğday çimi yan etkileri (fazla alındığında) mide bulantısı, iştah kaybı ve/veya kabızlığı içerebilir (kynk)

Küçük çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar, diyetlerine buğday çimi eklemeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Buğday çimi çiğ bir besindir. Genellikle toprakta veya suda yetiştirilir ve pişirilmeden tüketilir. Bu, nadir durumlarda gıda kaynaklı bakteri veya küf ile kontamine olabileceği anlamına gelir. Diğer otlara, buğdaya veya takviyelerde yaygın olarak bulunan bileşenlere karşı bilinen bir alerjiniz varsa, buğday çimi kullanmadan önce daima doktorunuza danışın.

Buğday çimi, büyüyen bir buğday bitkisinden tohumsuz hasat edildiğinde glütensizdir. Bu durumda, çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olanlar için buğday çimi güvenli kabul edilir. Eğer glütene karşı hassasiyetiniz varsa, glütensiz buğday çimi faydalarından yararlanabilmeniz için yalnızca glütensiz sertifikalı buğday çimi ürünleri kullanmalısınız.

Başka potansiyel buğday çimi tehlikeleri var mı? Buğday çimi ayrıca kan şekeri düzeylerini düşürebilir, bu nedenle diyabet gibi sağlık sorunları olan kişiler kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca, planlanmış herhangi bir ameliyattan en az iki hafta önce buğday çimi alımı bırakılmalıdır.

Buğday Çimi ve Arpa Otu

Buğday çimi ve arpa otu, hem taze sıkılmış su olarak içilen hem de toz halinde alınan iki farklı genç tahıl otu türüdür. Arpa otu, arpa bitkisinin genç sürgünlerinden, buğday çimi ise buğday bitkisinin genç sürgünlerinden elde edilir.

Buğday çimi ve arpa otu, her ikisi de harika klorofil kaynaklarıdır. Her ikisi de vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve amino asitler dahil olmak üzere çok çeşitli besinler içerir. İnsanlar tipik olarak arpa otunun buğday çiminden daha hafif bir tada sahip olduğunu düşünürler.

Bu otlar genellikle benzer sağlık hedefleri göz önünde bulundurularak kullanılır. Örneğin, her ikisi de antioksidanlar yönünden yüksektir, bu da onları harika serbest radikal süpürücüler yapar.


Sık Sorulan Sorular

 1. Günde ne kadar buğday çimi suyu içilebilir?

  Uzmanlar, günde yaklaşık 30 ml buğday çimi suyu içmeye başlamanızı tavsiye ediyor. Birkaç hafta sonra buğday çimi suyunun seviyesini 60 ml’ye yükseltebilirsiniz. Sonraki zamanlarda yavaş yavaş artış sağlanabilir.

 2. Buğday çimi aç karna mı tok karna mı tüketilmeli?

  Aç karnına veya diğer meyve ve sebzelerle birlikte tüketilmelidir. Yemekten sonra tüketmek mide bulantısı yapabilir. Ayrıca aç karnına tüketmenin daha fazla fayda sağladığı düşünülüyor. Buğday çimi suyu içmek için en iyi zaman uyandıktan hemen sonra içmektir.

 3. Buğday çimi yetiştirirken küflenmeyi nasıl önleyebilirim?

  Küf, buğday çimi yetiştirirken en yaygın sorundur. Evde buğday çimi yetiştirmek istiyorsanız, küf oluşumunu önlemek için şunlara dikkat etmelisiniz: Buğday çimi tohumlarını 8 saatten fazla ıslatmayın; Suda beklettikten sonra tohumları süzün ve sonra ekin. Ortamın çok sıcak veya çok nemli olmasını engellemeye çalışın (30ºC civarında bir sıcaklık önerilir.)

 4. Buğday çimi böbrekler için faydalı mı?

  Buğday çimi, idrar akışını artıran, taşların daha kolay geçmesini sağlayan ve böbrek taşı geliştirme riskinizi azaltan bileşikler içerir.

 5. Buğday çimi hipotiroide iyi gelir mi?

  Tiroid için buğday çimi, hormonları sentezlemek için bezi uyardığı ve böylece vücut metabolizmasını düzenlediği için etkilidir.

 6. Buğday çimi yaşlanmayı geciktirir mi?

  20 amino asit, 100’ün üzerinde enzim ve onlarca mineral ve besin maddesi ile birlikte buğday çimi, sizi her yaşta daha sağlıklı kılan yaşlanma karşıtı faydalar sağlar

 7. Buğday çimi nedir?

  Buğday çimi, buğday tohumunun genç bitkisi veya filizidir. Buğday çimi, son derece besleyici özellikleri nedeniyle süper bir gıda olarak kabul edilir. 

 8. Buğday çiminin tadı nasıl?

  Kimine göre hafif tatlı, kimine göre acı bir tadı var. Yetiştiği ortam koşullarına göre tadı da farklılaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu