Bilim&TeknolojiWEB

Bu Parola Güvenliği İpuçları Hacker’lardan Korunmanızı sağlayacak 

Parola güvenliği hakkında daha önce de mutlaka pek çok şey duymuşsunuzdur ve muhtemelen bunu duymaktan sıkılmışsınızdır. Ancak yeterince vurgulanmamış olacak ki, zayıf parola kullanımından dolayı hala yüzlerce insan hacker saldırılarına maruz kalabiliyor.

Zayıf bir parola, tüm kapılarınızın kilidini açık bırakmak gibidir. Daha önce hiç soyulmamış olmanız, kapı kilitlerinizi açık tutarak her zaman güvende olacağınız anlamına gelmez, değil mi? Her şeyinizi (banka hesaplarınız, e-posta hesaplarınız, diğer kişisel ve değerli tüm hesaplarınız) kaybetmeniz bir anlık temkinsizlik ve dikkatsizliğinize bağlıdır.

Parola Güvenliği İçin İpuçları
Güçlü Parola Kullanarak Hesapları Güvene Almak

Hiç kimse 20 farklı hesap için 20 benzersiz şifreyi hatırlamaya çalışmak istemez ve bu yüzden çoğumuz aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanmaya meyilliyiz. Bu durum kolaylık sağlıyor gibi görünse de, günün birinde sert bir şekilde geri tepebilir.

Siber suçlular hesaplarınızdan birine eriştiğinde, otomatik olarak tüm hesaplarınıza erişebilir. Bu nedenle, siber suçların giderek yaygınlaşmasıyla, her hesap için farklı bir şifreye sahip olmak ciddiye alınması gereken bir konudur.Belki bir gün, hızla gelişen teknolojiyle, şifrelerin ve kullanıcı adlarının ötesine geçeceğiz, ancak şimdilik zayıf şifreleri güçlendirmek kesinlikle kritik bir öneme sahip.

Şifreleriniz için yapacağınız birkaç basit ayarlamayla, hesaplarınızı hackerlardan korumak için önlem alabilirsiniz.

En Çok Kullanılan En Kötü Şifreler

 • 123456
 • şifre
 • 12345678
 • qwerty
 • 12345
 • 123456789
 • futbol
 • 1234
 • 1234567
 • beyzbol
 • Password
 • 1234567890
 • abc123
 • 111111
 • 1qaz2wsx

Gördüğünüz gibi, bu şifreler gerçekten kötü ve rahatlıkla ele geçirilebilecek şifreler. Ayrıca, halihazırda kullandığınız şifreler bu listede yok diye hemen güvende olduğunuzu düşünmeyin. Yukarıdaki parolalar kötü çünkü kolayca kırılabilen parolalar genellikle aynı özelliklere sahiptir. Listede olmayan ancak özellik bakımından bu parolalara benzeyen bir şifreye sahip olup olmadığınızı anlamak için aşağıdaki ipuçlarını takip edin.
Yukarıdaki parolaları neyin kötü yaptığını ve tüm hesaplarınızın güvende olmasını sağlamak için neler yapılabileceğini gözden geçirelim.

1. Açık Şifre

Yukarıdaki listede yer alan en kötü suçlulardan yedisi, aynı temel şifrenin basit çeşitlemeleridir ( ardışık sayılar.) İnsanlar bu tür şifreleri, kolay ve akılda kalıcı olduğu için sıklıkla kullanır. Aslında birçok hacker, hesabınızı ele geçirmek için bu tür ortak ve benzer numaralardan oluşan şifreleri deneyen otomatik korsanlık programlarına sahiptir.

2. Varsayılan Şifre ya da “şifre”

“Şifre” kelimesi hayret verici bir sıklıkla kullanılan parolalardan biridir. Öte yandan, çoğu cihaz için varsayılan şifre olarak atanan şifrenin de, kullanıcı tarafından güvenli bir parola ile değiştirilmesi gerekir.

Ancak, pek çok insanın bu konuda tembellik yaptığını ya da değiştirmeyi unuttuğunu görüyoruz. Varsayılan şifreyi olduğu gibi bırakırsanız, bir hacker’ın hesabınıza girmesi ve istediği bilgiye ulaşması için hiç çaba harcamasına bile gerek kalmaz. Çünkü güvenli bir şifre oluşturmak için birkaç dakikanızı ayırmamanız, kendi ellerinizle hesaplarınızı teslim ettiğiniz anlamına gelir.

İşte size önerimiz: Eğer yeni bir cihaz veya hesap alırsanız ve varsayılan kullanıcı adı ve şifre verilirse kendinize bir iyilik yapın ve bunu hemen özel ve güçlü bir şifre ile değiştirin.

3. Kısa Şifre

Uzunluk, şifre güvenliği açısından oldukça önemlidir. Her ekstra karakter – bir harf, sayı veya sembol – olasılık alanını genişletir ve şifrenizi kırmak daha zor hale gelir. Bu nedenle, hiçbir şey kısa bir paroladan daha kötü değildir. Yani, şifrenizi daha uzun yapın! Evet, şu an sahip olduğunuzdan daha uzun!

4. Harf, Sayı ve Sembollerden oluşan Şifreler

Genel olarak, sadece harflerden oluşan daha uzun bir parola, harf, sembol ve sayılardan oluşan kısa bir paroladan daha iyidir. Bununla birlikte, harf, sayı ve sembol içeren uzun şifreler çok daha iyidir.

Bunun sebebi, şifrenizdeki her bir karakter için olası seçenek sayısını en üst düzeye çıkarmaktır. Eğer sadece harf kullanmışsanız, karakter başına 26 olası seçenek vardır; sayı, sembol ve harf kullanırsanız, karakter başına 46 olası seçim oluşur.


5. Kişisel Bilgilerden Oluşan Şifreler

Yeni bir parola oluşturmaya çalışıyorsanız, asla kişisel bilgilerinizi kullanmamanız gerektiğini de bilmenizde fayda var. Harika bir şifrenin sizinle hiçbir ilgisi olmamalı.

Örneğin, her ikisi de yukarıdaki listede görülebilen futbol ve beyzbol gibi şifreler bir çok insan tarafından kullanılıyor. Bu sporların büyük bir hayranı iseniz, şifrenizi tahmin etmek oldukça kolay olacaktır.

Günümüzde sosyal medya profilleri sayesinde kişisel detaylar bir tıklamayla elde edilebiliyor. Bu tarz bir erişim hackerların zayıf şifreleri tahmin etmesini çok daha kolay hale getiriyor.

6. Desen Şifresi

Birçok insan kas hafızalarını kullanarak parolalarını ezberlemeye eğilimlidir, bu yüzden yeni bir hesap için yeni bir parola bulmaya ihtiyaç duyduklarında, her zaman bir çeşit klavye modeli kullanmak cazip gelebilir. Elbette bunu doğru bir şekilde yaptığınız sürece yeterince güvenli olabilir ve gereksiz yere uzun şifreleri hatırlamak zorunda kalmazsınız. Ancak, hiçbir zaman 1qaz2wsx, qwerty veya qwertyuiop gibi basit modellere başvurmayın.

Peki, iyi bir şifre nasıl olmalıdır?

Şimdiye kadar iyi bir şifre oluşturan kriterler hakkında iyi bir fikre sahip olmuşsunuzdur mutlaka, ancak iyice emin olmak için aşağıdaki genel kriterleri de okumanızda fayda var.

 • Şifreniz en az 8 karakter uzunluğunda olmalı.
 • #, @, $,%, & ve / veya sayı gibi özel karakterler içermelidir.
 • Sözlükte bulunan kelimeleri içermemelidir.
 • Büyük ve küçük harflerin bir varyasyonu olmalıdır.
 • Doğum tarihi, telefon numarası, eşinizin adı, evcil hayvanınızın adı veya çocuğunuzun adı gibi kişisel bilgiler içermemelidir.

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Benzer Yayınlar

YORUM YAP!

Close
Close