Brusella Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hayvanlardan insanlara bulaşan ve Brusella adı verilen mikroptan kaynaklanan Brusella hastalığı insan,koyun,keçi, domuz,sığır ve köpek gibi canlılarda kısırlık, meme hastalıkları, genital bölge enfeksiyonları gibi belirtilerle kendini gösterir. İyi huylu bir enfeksiyon olmasına rağmen tanısı oldukça zor konan sinsi bir hastalıktır.

Brusella Mikrobu Nasıl Bulaşır?

Brusella hastalığına sebep olan Brusella mikrobu hasta hayvanların dışkısı, sütü ve atık yavru zarlarıyla çevreye yayılarak insan ve hayvanlara bulaşır.

Ahırlarda yaşayan ve burada beslenen hayvanlar ağız, deri, çiftleşme veya sağım esnasında çevreye yayılmış olan ya da hastalığın mikrobunu bünyesinde taşıyan hayvanlardan mikrobu kaparlar. Aynı şekilde mikrop bulaşan hayvanların yavrulama esnasında etrafa yayılan kan ve sıvılarıyla Brusella mikrobu etrafa saçılmış olur.

Mikrobu taşıyan hasta hayvanlar, yavruladıktan sonra uzun bir süre boyunca mikroplu süt verirler. Brusella mikrobunu taşıyan hasta hayvanların tedavisi uzmanlarca pek uygun görülmez ve bu hastalar hayvanlar mezbahaya gönderilir.

Brusella İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Brusella hastalığı hayvanların etrafa saçtığı sıvılar, sağılan süt ya da hayvanın etiyle beslenme sonucunda insanlara bulaşır. Ancak etten ziyade süt ile çok daha hızlı yayıldığını söylemekte fayda var.

Sütün özellikle de keçi sütünün kaynatılmadan tüketilmesi Brusella hastalığına davetiye çıkarmaktır. Bu sebeple süt tüketilmeden önce mutlaka kaynatılarak arındırılmalıdır.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en önemli belirtileri yüksek ateş ve sıtmadır. Bunun dışında halsizlik, iştahsızlık, çabuk yorulma, aşırı terleme gibi belirtilerine de sıkça rastlanmaktadır. Uzmanlar, özellikle baharda üretilen taze peynirlerin tüketimi konusunda çok titiz davranılmasını gerektiğini ısrarla vurgular.

Bu sebeple satın aldığınız ya da kendi üretiminiz olan süt ve süt ürünlerinin çok iyi kaynatılıp pastörize edildiğinden emin olun. Ayrıca etleri pişirirken de doğru pişirme yöntemiyle iyice piştiğinden de emin olmak gerekir.

Brusella Hastalığı ve Tedavisi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hastalığın belirtileri yüksek ateş, aşırı terleme, iştahsızlık, eklem ağrıları gibi gribe benzer belirtilerle kısa sürede kendini göstermeye başlar. Özellikle hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde görülme oranı diğer yerlere göre çok daha yüksektir.

Brusella hastalığının teşhisi sadece laboratuvar ortamında yapılacak tahlil ve testlerle belirlenebilir. Hastalığın tedavisi mümkün olup tedavi süreci haftalar hatta aylarca sürebilir.

Tedavi süreci genellikle antibiyotik ile devam eder. Ancak tedavi aksatılırsa ya da aynı ortam ve şartlarda hiç bir önlem alınmadan rutin yaşamına devam eden hastanın, Brusella Hastalığına tekrar yakalanma riski yüksek orandadır.

5 Yorum

  1. Merhaba, sizin gibi kaliteli içerik üreten bir yazarı blog yazarlarının sosyal paylaşım ve buluşma noktasında görmek isteriz. Böylelikle içeriklerinizi diğer blog yazarlarına tanıtabilir ve diğer blog yazarlarıyla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Blogcular Club’da paylaşılan içerikler editör onayından geçtikten ve yazarın onayı alındıktan sonra dergimizde yayınlanacaktır. İyi çalışmalar.

  2. Brusella hastalığını duymuştum. Çocukluğumun büyük bir kısmı köyde geçti. Hayvan hastalığına yakalanmış artık hayvanlara bakamayacakmış derlerdi. hep merak ederdim nasıl olur diye . sayenizde öğrenmiş oldum. teşekkür ederim.

  3. Bu konu gerçekten de çok önemli bir konu. Sağlıklı beslenebilmek için her insanın bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Emeğinize sağlık, sevgilerle:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu