Boğaz Ağrısı İçin Bitkisel-Doğal Çözümler

Boğaz ağrısı genellikle çok ciddi bir problemden kaynaklanmaz, ancak, özellikle bir şeyler yiyip içerken veya konuşurken zorlanmanıza neden olur. Özellikle kış mevsiminde görülen soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonlar boğaz ağrısının nedenleri arasındadır ve genellikle boğazın iç kısmının tahriş olması sonucunda ortaya çıkar.

Neyse ki, günlerce boğaz ağrısı çekmek zorunda değilsiniz, çünkü iyileşme sürecini hızlandıran ve rahatsızlığı azaltan bir çok etkili doğal ilaç var.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

İşte boğaz ağrısını kısa sürede geçiren doğal çözümler:

1. Bal: Eski çağlardan beri boğaz ağrısı da dahil çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan bal, boğazdaki tahrişi hafifletmeye ve boğaz ağrısına neden olan enfeksiyonları hızla iyileştirmeye yardımcı olan anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

2. Tuzlu Su: Tuzlu su ile yapacağınız gargara, boğaz ağrısına neden olan bakterileri yok eder, ayrıca anti-enflamatuar etkisiyle boğaz ağrısını azaltabilir.

3. Karbonat: Karbonat da tıpkı tuzlu su gibi ağzınızda ve boğazınızda bulunan bakterilerle savaşır, aynı zamanda pH dengeleme özelliğine sahiptir. Karbonat ve tuzu karıştırıp yapacağınız gargaranın etkisi çok daha fazladır, bu şekilde  doğal bir boğaz ağrısı ilacına sahip olabilirsiniz.

4. Elma sirkesi: Elma Sirkesi, yüzyıllarca kullanılmış, geleneksel bir şifa kaynağıdır. Elma sirkesi her ne kadar asidik görünse de, tüketildiğinde bir alkali bileşen görevi görür. Alkali bileşenler bakterileri öldürür ve büyümelerini önler. Bu sayede boğaz ağrısından daha hızlı kurtulmanızı sağlar. Ancak sirkeyi direkt içmek yerine ılık suya karıştırıp biraz da bal ekleyerek tüketin.

5. Nane Yağı: Nane yağı genellikle burun tıkanıklığını açmak için kullanılır, ancak aynı zamanda boğaz ağrıları için de son derece etkilidir. Nane yağı tahrişi ve öksürüğü hafifletir, ayrıca mukus birikmesini önleyebilir.

6. Limonlu su: Mucize besinlerden biri olan limon, özellikle boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı için birebirdir. Limon suyu, C vitamini ve antioksidanlar yönünden zengindir. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırır. Aynı zamanda nemlendirici özelliği olan limon, boğazın kuruyup tahriş olmasını engeller. Bu durum ağrının azalmasına da yardımcı olur.

7. Meyankökü: Boğaz ağrısını hafifletmek için kullanılan ve oldukça etkili olan meyankökü, iltihabı ve mukusun neden olduğu tıkanıklığı giderir. Meyan kökünü hem çay olarak tüketebilir hem de gargara olarak kullanabilirsiniz.

8. Tarçın: Boğaz ağrısından kurtulmak için tarçın çayı içebilir ya da normal çayınıza biraz tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Tarçın iyileşme sürecini hızlandıran anti-oksidanlar içerir ve anti-bakteriyel etkiye sahiptir.

9. Papatya Çayı: Hastayken dinlenmek ve iyi uyumak daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Papatya çayı vücudu rahatlatarak daha huzurlu uyumanızı sağlar. Ayrıca, yakın zamanda papatya çayının anti-mikrobiyal ve analjezik yani ağrı kesici etkiye sahip olduğu keşfedildi.

10. Zerdeçal: Alternatif tıpta doğal bir antibiyotik olarak bilinen zerdeçal, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, öksürük ve daha bir çok sorunla, etkili bir şekilde mücadele etme yeteneğine sahiptir.

Tüm bu doğal kaynaklar boğaz ağrısının geçmesine veya hafiflemesine yardımcı olabilir. Ancak iyileşmenin daha hızlı olması için kaçınmanız gereken bazı şeyler de var. Özellikle yutulması zor olan yiyeceklerden kaçınmalısınız. Ayrıca peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinden de bir süre uzak durmalısınız.

Yukarıdaki yöntemleri denediğiniz halde herhangi bir iyileşme hissetmediyseniz ve boğaz ağrısıyla birlikte ateş, yutkunma zorluğu, üşüme ve sıvı tüketmede güçlük gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız, bu durum ciddi bir hastalığı işaret ediyor olabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktora görünmeniz gerekebilir.

4 Yorum

  1. Boğaz ağrısı çok kötü bir his. Dediğiniz gibi doğal ürünler çok faydalı oluyor. Özellikle zencefil ve bal gibi şeyler birebir geliyor. Ben hatta hasta olmadan da içerim böyle şeyleri. Metabolizmayı güçlendiriyor. Teşekkürler tavsiyeler için. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu