Böbrek Yetmezliği Nedir? Böbrek Yetmezliğinin 10 Belirtisi

Böbrek yetmezliği, böbreklerinizin çalışma düzeninde ortaya çıkan problemlerden kaynaklanır. Böbrek yetmezliğinin bazı açık belirtileri vardır. Bu belirtilerin neler olduğunu bilirseniz erken müdahaleyle böbrek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Aşağıda böbreklerinizin düzgün çalışıp çalışmadığını ve böbrek yetmezliği belirtileri olabilecek bir işaretler listesi bulunuyor. Bu listeyi okuyun ve vücudunuzun gönderdiği sinyallere dikkat edin!

Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri

 • İdrarda değişiklikler

Böbrekler idrar üretmekten ve vücudu atıklardan arındırmaktan sorumludur. Böbrek yetmezliğinin en yaygın belirtilerinin başında idrar değişiklikleri gelmektedir. Bu durum, vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğini gösterir.

İdrardaki renk, koku ve diğer olağan dışı değişiklikler göz ardı edilmemelidir. Yaygın belirtiler arasında sık idrara çıkma, idrarda kan, kötü koku ve köpüklü idrar sayılabilir.

 • Yüksek tansiyon

Böbrekler ve dolaşım sistemi birbirine bağlıdır. Kan damarları hasar görürse, kanınızı filtreleyen nefronlar yeterli oksijen ve besin alamazlar.

Bu yüzden yüksek tansiyon problemi yaşayabilirsiniz. Yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinin en önemli belirtilerindendir.

 • Uyku bozukluğu

Böbrekler düzgün çalışmadığında, vücuttaki toksin seviyesi artar ve bu durum uyku problemlerine yol açar. Kronik Böbrek Hastalığı olan kişiler genelde uyku apnesinden muzdariptir.

Uyku apnesi, uyurken nefes alış verişin durmasına neden olan bir bozukluktur. Bu duraklamalar birkaç saniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Her duraklamadan sonra, normal solunum sesi yüksek bir snort ile geri döner. Sürekli devam eden şiddetli horlama, doktora gitmenizi gerektiren açık bir işarettir.

Ayrıca okuyun- Horlama İçin Alternatif Çözüm Önerileri

 • Baş ağrısı ve yorgunluk

Sağlıklı çalışan bir karaciğer, eritropotein denen bir hormon salgılar. Bu hormon kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir role sahiptir.

Böbrek yetmezliği eritropoteinin daha az salgılanmasına ve sonuçta kırmızı kan hücrelerinin azalmasıyla birlikte, beyin ve kaslarınızın daha çabuk yorulmasına yol açar. Bu durum böbrek yetmezliğinden kaynaklı bir anemi probleminin işaretidir.

Kronik Böbrek Hastalığı olan kişilerin anemi olması yaygındır. Çok fazla dinlenme ihtiyacı hissediyorsanız, uyuduğunuz halde hala yorgun ve uykusuz hissediyorsanız, şu durumda doktorunuzu gecikmeden ziyaret etmeniz yararınıza olacaktır.

 • Kuru ve kaşıntılı cilt

Sağlıklı böbrekler, kandaki atıkları ve fazla sıvıları vücudunuzdan uzaklaştıran, kanınızda uygun miktarda mineral bulundurmaya yardımcı olan pek çok iş yapar.

Kaşıntılı ve kuru ciltler, böbreklerin doğru mineral ve besin dengesini sağlamadaki başarısızlığını gösterir. Bu durum böbrek yetersizliğinin bir işareti olabilir.

Kaşıntılı ve kuru bir cildiniz varsa, daha fazla nemlendirmeye özen gösterin. Kaşıntı için herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bazı ilaçlar, böbreklere daha fazla zarar verebilecek bileşenler içerir.

 • Kötü nefes ve ağızda metalik tat

Börek yetmezliği söz konusu olduğunda, kanınızda biriken toksinler yiyeceğin tadını değiştirir ve ağzınızda metalik bir tat bırakır. Kötü kokan nefes de kanda çok fazla toksin olduğunun bir başka işaretidir. Bu durum iştahsızlığa ve kilo kaybına neden olabilir.

Ayrıca okuyun- Kötü Kokan Nefes İçin Ev Yapımı 4 Doğal Gargara Tarifi

 • Nefes darlığı

Böbrek hastalığından kaynaklanan nefes darlığının iki sebebi vardır. Birincisi, vücutta biriken sıvıların akciğere sızması, ikincisi ise böbrek yetmezliği anemisinin vücuttaki oksijeni tüketerek nefes darlığına yol açmasıdır.

Böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, astım ve akciğer kanseri gibi bazı nefes darlığı nedenleri vardır. Çok az hareketten sonra bile  sürekli nefes nefese kaldığınızı fark ederseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

 • Ayakların ve ellerin şişmesi

Düzgün performans gösteremeyen böbrekler vücuttaki fazla sıvıyı atamazlar. Bu, ayak bileklerinizde, ayaklarınızda ve ellerinizde şişmeye neden olan sodyumun vücutta birikmesinden kaynaklanır. Ayrıca, vücudunuzun alt kısımlarının şişmesi, kalp ve karaciğer hastalıklarını da işaret edebilir.

 • Sırt Ağrısı

Böbrek yetmezliği genellikle sırtınızın yan taraflarında ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar kasık ve kalça bölgesinde de hissedilebilir. Sırt ve bacak ağrısına böbrek kistleri neden olabilir. Böbrek yetmezliğinin neden olduğu sırt ağrısına kusma, sık idrara çıkma ve yüksek vücut ısısı eşlik eder.

Böbrek ile korelasyon göstermeyen normal bel ağrısı farklı şekilde davranır; Ağrı daha lokalize olur ve aniden belirir, ayrıca ateş yoktur. Bu nedenle, eğer sırt ağrısı yaşamaya devam ederseniz ve ağrı kesici ilaçlar da etki etmezse mutlaka bir uzmanı ziyaret etmelisiniz.

 • Göz çevresinde şişme

Bu durum böbreklerin filtre sisteminin zarar gördüğünün erken belirtilerindendir. Yeteri kadar dinlendiğinizden ve yeterince protein aldığınızdan eminseniz, ancak buna rağmen göz çevrenizde şişlik fark ederseniz, vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşün.

Böbrek Yetmezliğinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Böbrek yetmezliği genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi yaşam tarzıyla da ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı bir beslenme biçimi, düzenli spor ve stresten uzak bir yaşam biçimi bu riski en aza indirmeye yardımcı olabilir.

 • Düzenli spor yapın (sadece günlük yürüyüşler bile sağlığınızı optimize etmeye büyük katkı sağlar.)
 • Çok sık kırmızı et tüketmemeye çalışın.
 • Sigaradan uzak durun.
 • Alkol, kahve ve asitli içecek tüketiminizi sınırlayın.
 • Bol bol su için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu