Böbrek Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Detay

Böbreklerin vücutta pek çok fonksiyonu vardır ve genel sağlık için hayati öneme sahiptir. Öncelikle kanı temizlemekten sorumlu olan böbrekler; aşırı sıvıları, zararlı kimyasalları ve diğer atıkları süzmek için durmaksızın çalışır. Kanı temizlemenin yanı sıra, kan basıncını düzenlemeye, vücuttaki D vitamini üretimini yönetmeye ve vücudun sıvı düzeyini dengelemeye yardımcı olur. Bu kadar önemli görevleri olan organımıza daha dikkat etmeli, böbrek sağlığı için yapılması gerekenleri ihmal etmemeliyiz.

Böbrek Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Yeterince Su İçin

Gün boyunca düzenli olarak su içmek, böbreklerinizin düzgün çalışmasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Böbrekler için en önemli şeylerden biri, işlevlerini yerine getirecek kadar su tüketmektir.. Yeterince su almazsak, toksinler kanımızda birikmeye başlar. Yeterince su içip içmediğinizi kontrol etmenin kolay yolu, idrarınızın açık renkte olup olmadığına dikkat etmektir. Koyuysa vücudunuzun susuz kaldığı anlamına gelir.

2. B6 Vitamini Eksikliğine Dikkat Edin

Böbreklerin sağlıklı işlevi, sağlıklı bir diyete de bağlıdır. Yapılan bir araştırmaya göre, B6 vitamini eksikliği böbrek taşı oluşumu riskini artırıyor. Bu vitamin için en iyi kaynaklar balık, sığır karaciğeri, havuç, karnıbahar, ıspanak, bezelye, tatlı patates, kabuklu kuru yemişler, süt ve süt ürünleri…

3. Magnezyum Eksikliğine Dikkat Edin

Magnezyumun bu kadar önemli olmasının ana nedeni; vücutta bulunan 300’den fazla enzimin çalışmasında kilit role sahip olmasıdır. Vücut, magnezyumu kendi başına üretemediği için besinler yoluyla alınması gerekir. Magnezyumun işlevlerinden biri, vücuttaki kalsiyum ve potasyumunun işlevini artırmaktır. Bu da böbrek taşı ve diğer böbrek rahatsızlıkları riskini azaltan önemli bir faktördür. Diyetinize yapraklı sebzeler, balık, tohumlar, badem, fındık, fasulye, tahıllar, avokado… Magnezyum eksikliği hakkında daha fazla bilge buradan erişebilirsiniz.

4. Sigaradan Uzak Durun

Sigara içmek böbrek hastalığı ve böbrek kanseri riskini arttırır. Bu nedenle sigara içiyorsanız mutlaka bırakmalı ve sigara içilen ortamlarda da bulunmamaya dikkat etmelisiniz.

5. Düzenli Egzersiz Yapın

Böbrek sağlığını korumanın bir diğer yolu egzersiz yapmaktır. 2013 yılında menopoz dönemindeki kadınlar üzerinde  yapılan bir çalışmada, düzenli olarak egzersiz yapanların % 31 daha az böbrek taşı geliştirme riskine sahip oldukları görülmüştür.

6. Sağlıklı Uyku Düzeniniz Olsun

Kronik uykusuzluk çeşitli böbrek hastalıklarına yol açabilir. Böbrek dokuları uyku esnasında yenilenir. Sürekli kesintili uyku ve diğer uyku bozuklukları yaşayanlarda böbrek hasarı görüme riski yüksektir.

7. Aşırı Tuzdan Kaçının

Tuz önemli bir besindir, ancak aşırı miktarda tüketildiğinde ciddi problemlere neden olabilir. Aşırı sodyum tüketimi kan basıncını artırarak böbreklere aşırı yük bindirir.

8. Protein Tüketimini Sınırlayın

Beslenmenizde aşırı dozda protein olması böbreklere zarar verebilir. Proteini sindirdiğimizde, vücudumuz amonyak üretir. Amonyak, böbreklerin nötralize etmesi gereken bir toksindir. Ne kadar çok protein tüketirsek, böbreklerimizin işini o kadar zorlaştırırız, bu da sonunda böbrek yetmezliğine yol açabilir.

9. Aşırı Alkol Tüketiminden Kaçının

Alkoldeki toksinler, sadece karaciğere zarar vermez, aynı zamanda böbrek sağlığı için de sorun yaratır. Bu nedenle alkol tüketimini sınırlamalı ve aşırı tüketimden mutlaka kaçınmalısınız.

10. Tansiyonunuzu ve Diyabetinizi İzleyin

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, böbrek sağlığı için önemli bir risk faktörüdür, çünkü böbrek ve çevresindeki kan damarlarına zarar verebilir. Sağlıklı bir seviyede olduğundan emin olmak için kan basıncınızı düzenli olarak test etmeniz faydalı olur.

Böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinde biri de diyabettir. Diyabet teşhisi konulduysa, durumunuzu nasıl yöneteceğiniz ve böbrek sağlığı için neler yapılması gerektiği konusunda sürekli doktorunuzla iletişim halinde olmanız yararlı olur. Diyabet ile ilgili daha fazla bilgi için ” Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri ve Türleri Nelerdir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Ayrıca okuyun⇓

2 Yorum

  1. Gerçekten çok önemli bir rahatsızlık, çok dikkat etmek gerekiyor, değerli bilgiler için teşekkürler 🙂

  2. En önemli tavsiyeyi en başa koymanız çok güzel olmuş özellikle bende bol bol su içmeye çalışıyorum sanırım biraz da tuzu azaltmam gerekli çünkü böbrek taşlar ve yaraları çok rahatsız edici her organımıza maximum önem gösterelim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu