Biyo-Bireysellik Nedir ve Sağlığı Nasıl Etkiler?

Mükemmel bir diyet veya mükemmel bir egzersiz rutini yoktur; sağlıklı yaşam, yeterli motivasyona sahip olmak veya belirli yiyecekleri diyete ekleyip çıkarmakla ilgili değildir. Her insan vücudu benzersizdir ve başkası için işe yarayan bir şeyi kopyalamak yerine bireysel ihtiyaçlarımıza bakmaya başlamalıyız. İşte burada biyo-bireysellik devreye giriyor. Peki biyobireysellik nedir ve sağlığa etkileri nelerdir?

Bir kişinin glütensiz, keto veya paleo yaşam tarzında başarılı olması, herkes için işe yarayacağı anlamına gelmez.  Optimum beslenme, zindelik ve yaşam tarzı ihtiyaçları kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir.

Bunun iki yaygın örneği beslenme ve uykudur:

 • Birinin yemeği diğerinin zehri olabilir. Örneğin, merada yetiştirilen yumurtalar birçokları için süper bir besindir, ancak diğerleri için bir alerjendir.
 • Aynı zamanda farklı uyku ihtiyaçlarımız var: Bir kişi 6 saatlik uykuyla tamamen dinlenmiş hissedebilirken, bir başkasının aynı hissetmesi için 9 saate ihtiyacı olabilir.

Sağlık ihtiyaçlarımıza yönelik bu kadar çok nüans varken, hangi sağlıklı yaşam tavsiyesinin “herkes için iyi” bir şekilde uygulanabilir olduğunu ve hangisinin her bireye daha özel olduğunu anlamak önemlidir.

Bir Adamın Çöpü Başka Bir Adamın Hazinesidir

Biyo-Bireysellik Nedir?

Biyo-bireysellik , bireyin beslenme, fiziksel aktivite ve genel sağlık ihtiyaçlarının, genetik, yaşam tarzı ve hatta dünyanın neresinde yaşadıkları gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterdiği bir kavram, sağlıklı yaşam konusunda herkese uyan tek bir yaklaşımın olmadığı fikridir. Her insanın kendine özgü beslenme ve sağlık ihtiyaçlarının yanı sıra kendileri için işe yarayan rutinleri, uygulamaları ve tercihleri ​​vardır.

Onlarca yıldır işlenmiş gıdalar, yanlış bilgiler ve gıda devlerinin pazarlama bombardımanı altındayız. Bu durum vücudumuzun neye ihtiyacı olduğu ve iyi hissetmenin gerçekte nasıl bir şey olduğu ile bağlantımızı kaybetmemize neden oldu.

Ancak, vücudumuz ve sağlığımız için gerçekten neyin işe yaradığını bilmenin en iyi kaynağı kendi benliğimizdir. Vücudumuzun bize gönderdiği mesajlara güvenmek biyo-bireyselliğin büyük bir parçasıdır. 

Biyobireyselliği Anlamak

Her birimiz biyobireyselliğimizi oluşturan ve sağlıklı ve mutlu kalmak için kişisel olarak ihtiyaç duyduğumuz belirli yiyecekleri ve sağlık uygulamalarını yöneten benzersiz bir genetik, yaşam tarzı ve çevre kombinasyonuna sahibiz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak, kendi biyo-bireyselliğinizi ve bunun sağlıklı yaşam seçimlerinizi nasıl etkilediğini anlamayı içerir. Biyo-bireysel profilinizi birçok faktör etkileyebilir. İşte en büyük etkiye sahip olabileceklerden bazıları:

 • Genetik

Atalarımız ve atalarımızın gıda geçmişi, sağlık ihtiyaçlarımızı ve bunların yarattığı sonuçları etkiler. Basitçe söylemek gerekirse, dünyanın farklı bölgelerindeki popülasyonlar farklı şeyler yemek üzere evrimleşmiştir – bu, farklı coğrafi bölgelerde farklı türde yiyeceklere erişimimiz olduğu için oldukça mantıklıdır.

Örneğin, ataları bin yıldır süt üreten evcil hayvanları yetiştiren kuzey Avrupa mirasına sahip insanlar tipik olarak enzimi yetişkinlikte laktozu sindirmek için sürdürürken, diğer popülasyonların çoğu bu enzimi yaklaşık beş yaşından sonra kaybeder ve laktoz intoleransına neden olur. Bu nedenle, süt ürünleri bazı insanlar için sağlıklı olabilirken, diğerleri için çok iyi olmayabilir.

 • Yaş

Fiziksel ve zihinsel esenlik ihtiyaçlarımız (beslenme, fiziksel aktivite, uyku vb.) yaşamımız boyunca önemli ölçüde farklılık gösterir. İki yaşındaki sağlık ihtiyaçlarınız 14 yaşındaki ihtiyaçlarınızdan farklıdır. Yetişkinlikteki ihtiyaçlarınız 14 yaşınızdakilerden çok çok farklı olabilir.

Yaşın sağlığınız için en iyisinin ne olduğu konusunda bir rol oynadığını anlamak, yaşamınız boyunca ayarlamalar yapmanıza yardımcı olabilir.

 • Cinsiyet

Erkekler ve kadınlar arasındaki doğuştan gelen biyolojik farklılıklar, sağlık ihtiyaçlarını da etkiler. Bir örnek, adet gören kadınlarda daha fazla demir ihtiyacı olmasıdır. Bunun için multivitaminler ve daha fazla demir içeren besinler tüketmeleri gerekir. Bununla birlikte, bir erkek için aynı miktarda demir gereksiz (ve hatta sağlıksız) olacaktır.

 • Coğrafya

Sağlık ve zindelik ihtiyaçlarımız yaşadığımız yerden de etkilenir. Örneğin, daha yüksek enlemlerde yaşayan insanlar , ekvatora daha yakın olduğu için yıl boyunca güneş ışığından kolayca elde edilemediğinden, D vitamini için daha fazla besin takviyesine ihtiyaç duyma eğilimindedirler.

 • Yaşam Tarzı

Durumsal bağlam kesinlikle genel sağlık ihtiyaçlarımızı da etkiler. Örneğin, profesyonel bir sporcunun kalori ve besin ihtiyaçları, hareketsiz bir ofis çalışanından oldukça farklıdır – her biri için aynı diyeti önermek, birinin aşırı diğerinin yetersiz beslenmesine neden olabilir. Bu nedenle, bizim için beslenme veya sağlık açısından neyin en iyi olduğunu anlamak için nasıl yaşadığımızı göz önünde bulundurmak her zaman önemlidir.

 • Yaşam Deneyimi

Bedenlerimiz, yaşam deneyimlerimizden etkilenir. Örneğin, çocukken birden fazla antibiyotik tedavisi gören kişilerin bağırsak florası ve sindirimi, aynı bölgede büyüyen ve aynı diyeti yiyip antibiyotik almayanlardan farklı olabilir. Bu kişilerin her biri daha sonra aynı bağışıklık tetikleyicisine karşı (soğuk algınlığına maruz kalmak ya da özellikle stresli bir süre yaşamak) belirgin şekilde farklı tepkiler verebilir.

 • Kan Grubu

Her kan grubu diyet, kültür ve sosyal koşullarda belirgin farklılıklar ile insanlık tarihinin belirli bir dönemine kadar izlenebilir. Ek olarak, her kan grubunun belirli güçlü yönleri ve sınırlamaları vardır. Onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, biyokimyasal bireysellik ve beslenme söz konusu olduğunda içgörüleri ortaya çıkarmanıza ve daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olabilir.

 • Bağırsak Sağlığı

Hem kısa hem de uzun vadeli beslenme alışkanlıkları bağırsağınızın durumunu değiştirebileceğinden, diyetiniz bağırsak mikrobiyomunuz üzerindeki en önemli etkilerden biridir.

 • Metabolizma

Metabolizma biyo-bireyselliğin bir başka önemli yönüdür. Bunu bilmek, sindirim sisteminizin işleyebileceği yiyecek miktarını ölçerken yardımcı olabilir.

Kişisel zevklerimiz ve eğilimlerimiz, doğal şekil ve boyutlarımız, kan gruplarımız, metabolik hızlarımız ve genetik geçmişimiz, hangi yiyeceklerin bizi besleyip besleyemeyeceğini etkiler…


Biyo-Bireysel Yaklaşımın Faydaları

Biyo-bireysel beslenme değişikliklerinin kilo kaybı, akne, anksiyete, beyin sisi, otoimmün, iltihaplanma, kalp hastalığı, diyabet, alerji ve yaşam tarzıyla ilgili birçok hastalığa yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

 • Restoratif uykunun miktarını ve kalitesini iyileştirir
 • Performansı ve hareketliliği artırır
 • Kendinizle olan ilişkinizi geliştirir
 • Konsantrasyonu geliştirir
 • Tüm metabolik fonksiyonları iyileştirir
 • Detoksifikasyon kanallarını açar
 • İyileşmeyi destekler
 • Bağırsak hareketlerini düzenler
 • Bağırsakları iyileştirir

Biyobireysellik zamanla değişir mi? Fizyolojik ihtiyaçlar zamanla değişebilir. Vücudunuzun bugün ihtiyaç duyduğu şeye, az ya da çok aktif olduğunuz bir zamanda ihtiyaç duymayabilir. Vücut farklı mevsimlerde, farklı yaşlarda vs. farklı yiyecekler ister ya da farklı duygu anlarında farklı ihtiyaçlar oluşur. Sürekli olarak işaretleri takip etmek ve bu sinyalleri destekleyen değişiklikler yapmak önemlidir.


Sağlık alanında sonsuz diyetler, binlerce kendi kendine yardım kitabı, egzersiz rutinleri ve abartılı iddialara sahip bir konular var. Vejetaryen mi yoksa paleo mu yersiniz? Kardiyo egzersizleri veya güç kaldırma? Protein tozları mı yoksa bütün gıdalar mı? Kimi dinleyeceğinize nasıl karar veriyorsunuz? Cevap nihayetinde kendinizi dinlemektir.

Artık sağlıklı olmak için kendi bedeninize uyum sağlamanız ve bireysel ihtiyaçlarınız için kendinizi dinlemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Farklı genlere ve atalardan kalma geçmişlere, farklı tercihlere ve metabolizmalara sahibiz, farklı yaşam tarzları yaşıyoruz ve farklı aktivite seviyelerine sahibiz. Biyo-bireysellik olarak adlandırılan bu ilke, üzerinde hala çalışmalar yapılıyor olsa da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu nedenle, sağlıklı yaşam ipuçlarını kendi sağlıklı yaşam tarzınıza uygularken biyo-bireyselliğinizi hesaba katın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu