Bitter Çikolatanın Faydaları: Bitter Çikolata Tüketmeniz İçin 10 Neden

Kakao ağacının tohumlarından elde edilen bitter çikolata (acı çikolata), dünyadaki en iyi antioksidan kaynaklarından biridir ve sağlıklı-güzel kalmanıza yardımcı olan çeşitli temel besinler içerir. Peki bitter çikolatanın faydaları nelerdir?

Bitter Çikolatanın Faydaları

1. Besleyici Özelliklere Sahiptir: 

Bitter çikolata satın alırken %70 ve üzeri kakao içerdiğinden emin olun. Kakao miktarı ambalajın üzerinde bulunur. Kaliteli bitter çikolata içeriği lif, demir, magnezyum, bakır, potasyum, manganez ve diğer birkaç mineral bakımından zengindir.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: 

Bitter çikolatanın faydaları arasında en etkileyici özelliği, yüksek oranda antioksidan içerdiğinden, vücudu serbest radikal hasarlarına karşı koruması ve bağışıklığı güçlendirmesidir.

3. Kanseri Önleyebilir: 

Severek tükettiğimiz bitter çikolatanın faydalarından biri de kansere karşı koruyucu etkiye sahip olmasıdır. Bu konuda henüz yeterli çalışma bulunmasa da, şimdiye kadar yapılan çalışmalar bunu destekler niteliktedir.

4. Bitter Çikolata Cilt Sağlığını Korur:

Bitter çikolata, cildinizin sağlıklı, ışıltılı ve kusursuz kalmasına yardımcı olan bileşenler içerir. Mükemmel güneş koruma özelliği sayesinde cildinizi zararlı UV ışınlarından korur ve böylece güneş yanığı ve cilt kanseri riskinin azalmasına yardımcı olur.  Ayrıca, düzenli olarak bitter çikolata tüketimi cildinizin nemini koruyarak pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

5. Saç Sağlığını Korur: 

Bitter çikolata saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak sağlıklı ve ışıltılı saçlara sahip olmanızı sağlar. Ayrıca saç dökülmesini durdurmak, saçın daha hacimli olmasını sağlamak ve saç derisi enfeksiyonlarını önlemek de bitter çikolatanın faydaları arasındadır.

6. Kan Şekerini Dengeler: 

Şeker açısından zengin bir maddenin kan şekeri seviyelerini dengeleyebileceğine inanmak belki zor gelebilir, ama bu doğru! Bitter çikolatadaki şeker miktarı, glisemik indeksi düşük olduğundan vücudunuzu etkilemez. İçeriğindeki flavonoidler, insülin duyarlılığını kontrol etmeye yardımcı olur.

7. Kan akışını ve basıncını düzenler:

Bitter çikolatadaki antioksidanlar atardamarları uyararak gevşemelerine neden olur. Bu da kan akışını kolaylaştırır. Aynı antioksidanlar kan basıncını da düşürerek zamanla kalp sağlığınız için büyük avantaj sağlar. Düzenli olarak acı çikolata tüketimi, kalp hastalığı riskinizi en aza indirir.

8. İyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolü düşürür:

Bitter çikolatadaki bileşenler, kötü kolesterolün (LDL) oksidasyonuna karşı oldukça koruyucudur.

9. Anemi İçin Bitter Çikolata Faydaları:

Bitter çikolatadaki flavonoidler aneminin iyileşmesine yardımcı olur ve aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan besinleri sağlar.

10. Beyni Güçlendirir:

Bitter çikolatanın faydaları arasında beyni destekleyerek bilişsel işlevi arttırması da bulunmaktadır. Siyah çikolatanın antioksidan içeriği ile birlikte kafein gibi uyarıcı maddeler içermesi, beyin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.

11. Stresi azaltır:

Bitter çikolata diğer çikolatalardan çok daha fazla yararlıdır. Acı çikolata, beyin hücreleri tarafından üretilen ve ruh halini iyileştirdiği bilinen endorfinlerin salınımına yardımcı olur ve stres hormonu seviyelerini azaltır.

Bitter çikolatanın faydaları arasında şunlarda bulunur; Göz sağlığını geliştirmesi, vücudun protein ihtiyacını karşılaması, enerji ve dayanıklılık kazandırması.

Umarım bitter çikolatanın sağlığa yararları hakkındaki bu yazıyı faydalı bulmuşsunuzdur. Aşağıdaki yorum bölümünden, bitter çikolatanın faydaları hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

13 Yorum

 1. Ben yiyince çok mutlu hissediyorum kendimi, stres azalttığı bir gerçek yani…Paylaşım için teşekkür ederim…Selam ve Dua ile…

 2. Tek başına değil de, kahvenin, nescafenin falan yanında daha güzel gidiyor. Görseldeki tablet çikolata da çok iyi ama:)

 3. Faydalarını okuduktan sonra ön yargım ortadan kalktı.
  Artık gönül rahatlığı ile tüketebilirim.
  Çok yararlı yazılarınız bize rehber oluyor.
  Teşekküler xhayat..

 4. Bitter çikolata dediğiniz gibi katkı maddesiz ve gerçek kakao çekirdeklerinden elde edilmiş ise faydalı olabilir. Ben günümüzde paketlenmiş olan hiçbir ürüne güvenmiyorum. Yıllardır şekeri ve tatlı olan her şeyi tamamen bıraktım. Bu nedenle ön yargılı bakıyorum bu tür şeylere. Açıkçası bu kadar faydasının olduğunu da bilmiyordum bitter çikolatanın. Teşekkürler bilgiler için.

  1. İçerik etiketlerini okuma alışkanlığımız maalesef yok. Bu alışkanlığı edinmek katkı maddeleri içeren ürünlerden tamamen olma sa da büyük ölçüde kaçınmamıza yardımcı olur. Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Sevgiler.

 5. bitter çikolotanın bilmediğimiz ne çok faydası varmış . Şahsen ben bir çikolota canavarı olarak sadece yeme kısmıyla ilgileniyordum:))) teşekkürler bu güzel paylaşım için ..

 6. Bitter çikolatanın bu kadar faydalı olmasına sevindim. Çok severim çünkü 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu