En İyi 8 Bitkisel Protein Kaynağı

Araştırmalar , kırmızı et yerine bitki bazlı protein tüketmenin özellikle kalp sağlığını koruduğunu göstermektedir. 30 yıllık gözlemlere dayanan çalışmalar, kırmızı etin fasulye, kuruyemiş veya soya gibi yüksek kaliteli bitkisel protein içeren besinlerle değiştirilmesinin koroner kalp hastalığı riskini % 17 azaltabileceğini söylüyor…

Protein vücudun gelişmesi ve onarımı için son derece önemlidir, ayrıca tüm gün formda, enerjik ve tok hissetmenize yardımcı olur. Uzmanlara göre erkekler günlük 56-91 gram protein tüketmeli, kadınlar ise her gün 46-75 gram arasında protein tüketmeli.

Oldukça besleyici bol miktarda bitki bazlı protein içeren gıda mevcut olduğundan, son zamanlarda bir çok insan protein gereksinimini karşılamak için et ürünlerinden ziyade bitki bazlı proteinlere yönelmeye başladı.

Peki, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm proteini gerçekten sadece bitkisel besinlerle karşılayabilir miyiz? Bunun yanıtı “Evet.” Doğru bitki bazlı proteinler ile bunu yapmak mümkün!

Bu yazıda, beslenmenize ekleyebileceğiniz en iyi bitkisel protein kaynaklarından bazılarını listeledik…

Bitkisel Protein Kaynakları

1. Chia Tohumu- Ortalama iki yemek kaşığı chia tohumu yaklaşık 3.5 gram protein içerir. Bu tohumlar, lif ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin, düşük kalorili gıdalardır. Ayrıca demir, kalsiyum, selenyum ve magnezyum içerir.

Bitkisel Protein-Chia Tohumu

2. Soya ürünleri- En zengin bitkisel protein kaynakları olarak kabul edilir. Örneğin Tofu, porsiyon başına yaklaşık 15 gram protein içerir (pişmiş). Soya fasulyesi ise yarım fincan başına 8,5 gram protein içerir.

Soya sütü inek sütüne en iyi alternatiftir. Yüksek oranda protein içerir ve kalorisi inek sütüne oranla daha düşüktür. Bu nedenle gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Soya ürünleri aynı zamanda iyi miktarda kalsiyum ve demir içerir. Bu nedenle süt ürünleri yerine de rahatlıkla tüketilebilir.

Soya Ürünleri

3. Kenevir Tohumları- Tam bir protein kaynağı bitkisel besindir ve 1 yemek kaşığı başına 5 gram protein sunar. Ayrıca bol miktarda magnezyum, demir, kalsiyum, çinko ve selenyum içerir. Dahası, sağlam bir omega-3 ve omega-6 yağ asitleri kaynağıdır.

4. Baklagiller- Sadece iyi birer bitkisel protein kaynağı değil, aynı zamanda sağlıklı ölçüde lif içeriğine sahiptirler. Fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller yarım fincan başına 7-9 gram kadar protein ve yine 7 gram kadar lif sağlar.

Yanı sıra, folat, manganez ve demir açısından da oldukça zengindirler. Günlük öğünlerinize ekleyebileceğiniz en iyi bitki bazlı protein kaynaklarıdır.

5. Kinoa- Bu yüksek proteinli tahıl, pişirildiğinde fincan başına 8 gram protein sunar. Ayrıca magnezyum, demir, lif ve manganez gibi besinler açısından da zengindir. Kinoa çok yönlüdür ve gerçekten harika bir bitkisel protein seçeneğidir. (Ayrıca bakınız- Kinoa Faydaları ve Kinoa Salatası Tarifi)

Bitkisel protein: Baklagiller

6. Bezelye- Bitki bazlı en iyi protein kaynaklarından bir diğeridir . Yanı sıra, önemli vitamin ve mineral içerir. Pişmiş bezelye fincan başına 9 gram protein sağlar. Ayrıca günlük A, B, C, K, manganez, folat ve lif ihtiyacınızın neredeyse % 25’ini karşılayabilir.

Bitkisel proteinler: Bezelye

7. Kuruyemiş- Beslenmenizdeki protein miktarını artırmanın en kolay yollarından biri, farklı kuruyemişler tüketmektir. Badem, ceviz, kaju, fındık ve çam fıstığı gibi kuruyemişler lezzetli, protein açısından zengin atıştırmalıklardır ve yemeklere de mükemmel bir katkı sağlayabilirler.

8. Yabani Pirinç- Protein bakımından normal pirince göre daha yüksektir. Pişmiş olarak 1 fincan yaban pirinci, lif, magnezyum, bakır, manganez, fosfor ve B vitaminlerinin yanı sıra 7 gram protein sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde, tip 2 diyabet riskini azaltırken kalp sağlığını da iyileştirir.

Bitkisel Protein: Yabani Pirinç

Ayrıca okuyun- Besinlerin Protein Değerleri ve Günlük Protein İhtiyacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu