Bipolar Bozukluk Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hepimiz zaman zaman inişli ve çıkışlı ruh halleri yaşarız, ancak bipolar bozukluk söz konusu olduğunda bu inişler ve çıkışlar çok daha şiddetlidir. Bipolar bozukluğun belirtileri işinizi, okul performansınızı ve sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkileyebilir.

Tedavisi mümkün olmasına rağmen, birçok kişi bu hastalığın işaretlerini tanımadığından tedavi için erken harekete geçemiyor Problemi tanımak, daha iyi hissetmenizin ve hayatınızı yeniden düzene sokmanızın ilk adımıdır.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Manik-depresif bozukluk olarak da adlandırılan bipolar, ruh hali, düşünceler, davranışlar ve enerjide kaymalara neden olur ve bu durumları uç noktalarda yaşatır. Kısa ve olağan iyi ya da kötü ruh halinden öte, bipolar bozukluk döngüleri günler, haftalar hatta aylar sürebilir.

Sıradan ruh hali değişimlerinden farklı olarak, duygudurum değişiklikleri o kadar yoğundur ki, her şeyiniz bundan etkilenir; aniden işten ayrılma, gereğinden fazla harcama yapma, yerinde duramama, ani kararlar verme veya günde 2 saatlik bir uykuyla bile enerjik hissetme mani döneminde olabileceklerden bazılarıdır.

Depresif dönemde ise, sürekli bir yorgunluk hali, yataktan çıkmayı istememe, mutsuzluk, umutsuzluk, kendinden nefret etme vs. gibi durumlar hat safhada yaşanır.

Bipolar Bozukluğun Nedenleri

Bipolar bozukluğun nedenleri henüz tam olarak bilinmese de genellikle kalıtsal olduğu görülmektedir. Bazı çalışmalar ise bipolar bozukluğu olan insanların beyinlerinde fiziksel değişikliklerle birlikte nörotransmiter dengesizliklere, anormal tiroid fonksiyonuna, sirkadiyen ritim bozukluklarına ve yüksek kortizol seviyelerine işaret etmektedir.

Çevresel faktörler ve psikolojik faktörlerin de bipolar bozukluğun gelişiminde rol oynadığına inanılmaktadır. Bu faktörlere tetikleyiciler denir. Tetikleyiciler yeni mani veya depresyon dönemleri başlatabilir veya mevcut belirtilerin daha fazla kötüleşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, bazı bipolar atakları herhangi bir tetikleyici olmadan da ortaya çıkabilir. Genel olarak bazı bipolar tetikleyicileri şunlardır:

 • Stres
 • Madde Bağımlılığı
 • Bazı İlaçlar
 • Mevsimsel Değişimler
 • Uykusuzluk

Bipolar bozukluğun ilk manik veya depresif belirtileri genellikle genç yaşta görülür. İlk belirtiler kafa karıştırıcı olabilir ve yanlış teşhis konabilir. Ancak düzenli kontrollerle doğru tanı konabilir ve uygun tedavi ve destekle kişi normal bir hayat sürebilir.

Bipolar bozukluk enerji seviyenizi, karar verme yetinizi, hafızanızı, konsantrasyonunuzu, iştahınızı, uyku düzeninizi, cinsel dürtünüzü ve benlik saygınızı etkileyebilir. Ek olarak anksiyete, diyabet, kalp hastalığı, migren ve yüksek tansiyon gibi sağlık problemlerine de neden olabilir.

Bipolar bozuklukla yaşamak zordur, ancak doğru tedavi yöntemleriyle semptomlar yönetilebilir. Bipolar bozukluğu olan birçok insanın başarılı kariyerleri, mutlu aile yaşamları ve tatmin edici ilişkileri vardır.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozukluk, her insanda farklı etkiler yaratabilir. Bazı insanlar maniye bazılarıysa depresyona yatkındır. Kimileri ise her iki durumu da eşit oranda yaşar. Bipolar bozuklukta dört tip duygudurum epizodu vardır: mani, hipomani, depresyon ve karma epizodlar. Her birinin kendine özgü belirtileri vardır.

— Mani belirtileri

 • Normalin dışında aşırı iyimser veya öfkeli hissetme
 • Az uyuyarak çok enerjik hissetme
 • Konsantrasyonda zorlanma
 • Çok fazla ve hızlı konuşma
 • Ani karar değişiklikleri
 • Sonuçları düşünmeden hareket etme
 • Ağır vakalarda halüsinasyonlar görülür.

— Hipomani belirtileri

Hipomani daha az şiddetli bir mani tipidir. Hipomanik bir durumda, genellikle aşırı enerjik ve üretken hissedilir, bu işlerinizi yapmanıza engel olmaz. Diğer insanlara göre, alışılmadık derecede iyi bir ruh hali içinde görünebilirsiniz.

Ancak, hipomani ilişkilerinizi ve kariyerinizi etkileyecek kötü kararlar vermenize de neden olabilir. Hipomani genellikle maniye, ardından ağır bir depresyona dönüşebilir.

— Bipolar depresyon belirtileri

Bipolar depresyonu olan birçok kişiye antidepresanlar yardımcı olmaz. Aslında, antidepresanların bipolar bozukluğunu daha kötü hale getirme riski vardır; mani veya hipomaniyi tetikleme gibi. Bipolar depresyonun sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Umutsuzluk ve her şeyin anlamsız olduğunu düşünme
 • Yorgun hissetme
 • Fiziksel ve zihinsel durgunluk
 • İştah veya kilo değişimleri
 • Uyku problemleri
 • Konsantrasyon ve hafıza problemleri
 • Değersizlik veya suçluluk duygusu
 • Ölüm veya intihar düşünceleri

— Karma bipolar belirtileri

Karma bipolar bozukluk, hem mani hem hipomani hem de depresyon belirtileri gösterir. Bu bipolar bozukluk türünde intihar eğilimi oldukça yüksektir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tedavi edilebilir bir problem olduğundan, tam bir teşhisten sonra tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak komplikasyonların önlenmesine yardımcı olur.

Bipolar bozukluğun belirtilerini fark ettiğinizde (kendinizde veya başkasında) mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşün. Bu sorunu dikkate almamak daha da kötüleşmesine yol açar. Tedavi edilmeyen bipolar bozuklukla yaşamak, kariyerinizden beden ve ruh sağlığınıza kadar çeşitli daha büyük sorunlara yol açar.

Genellikle ilaç tedavisi bipolar bozukluk tedavisinin temelini oluştururken, terapi ve kendi kendine yardım stratejileri de önemli rol oynamaktadır. Düzenli egzersiz yaparak, yeterince uyuyarak, doğru beslenerek, stresi minimumda tutarak ve olumlu insanlarla yakınlık kurarak belirtileri kontrol etmeniz mümkün.

Bipolar bozukluk uzun vadeli bir tedavi gerektirir. Kronik bir hastalık olduğundan, kendinizi iyi hissettiğinizde bile tedaviye devam etmeniz önemlidir. Bipolar bozukluğun semptomlarını tamamen kontrol altına almak için tek başına ilaç tedavisi genellikle yeterli olmaz.

İlaçlı tedavi ile birlikte yaşam tarzı değişiklikleri ve sosyal desteğin bir kombinasyonu gerekir. Yaşam tarzınız ve günlük alışkanlıklarınız ruh haliniz üzerinde önemli etkiler yaratabilir ve hatta ilaç ihtiyacınızı bile azaltabilir.

5 Yorum

 1. Bipolar bozukluk yaygın anksiyete bozuklugu ve depresyondan ileri gelen bir hastalık olduğu söylenir paylaşım için teşekkürler

 2. Bipolar bozukluk oldukça ciddi bir rahatsızlık. Yakın bir aile dostumuzda birebir gördük, yaşadık. Hastayı çok yoran, hırpalayan ve önlem alınmazsa vahimleşen bir yönü var. En kritik nokta, hastanın tedaviye ikna edilmesi. Çünkü hasta rahatsızlığını inkar konumunda olabiliyor. Ama tedavide doğru uzmana gidildiğinde de çaresi olan ve büyük ölçüde kontrol altına alınabilen bir bozukluk. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu