Beyni Genç ve Dinç Tutmanın 7 Etkili Yolu

İnsan beyni 3 kiloluk bir bilgisayar gibidir – hayatımızı yöneten komuta ve kontrol merkezidir. Bu nedenle onu korumak ve geliştirmek hayati öneme sahiptir.

Beyin düşüncelerimizi, hislerimizi, iletişim biçimimizi ve hatta ne tür bir insan olacağımızı belirleyen, yaşamımızı şekillendiren en önemli organımızdır. İnsanlarla ilişkilerimizi, yeteneklerimizi, genel sağlığımızı ve çok daha fazlasını geliştirmek, en üst düzeye çıkarmak için beynin işlevlerini ve beyin gücünü optimize etmek önemlidir.

Aşağıdaki stratejileri uygulamak, beyin gücünü arttırmak için doyurucu bir destek verebilir ve zihinsel olarak sağlıklı kalmanıza  yardımcı olabilir. Bu yöntemleri rutininize dahil ederek beyin sağlığınıza iyi bir yatırım yapabilirsiniz. İşte beynin işlevini sürdürmesine yardımcı olabilecek etkili yollar.

1. Beyin Fonksiyonlarını Egzersizle Arttırabilirsiniz!

Egzersiz, sinir hücrelerinin ara bağlantılarını güçlendirerek hasarlardan korur ve beynin optimum kapasitede çalışmasına yardımcı olur. Egzersiz beyinde bulunan ve sinirsel sağlığı destekleyen birçok kimyasal maddenin tetiklenmesini sağlayarak, öğrenme de dahil, bilişsel işlevlere doğrudan  fayda sağlar.

Egzersiz aynı zamanda kan basıncını düşürür, inme riskini azaltır, kalp sağlığını geliştirir, kolesterolün ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur, stresi azaltır ve tüm bunlar beyin sağlığı ile birlikte vücudun diğer işlevlerinin daha verimli çalışmasını sağlar.

2. Beyin Gelişimi İçin Beslenme Şeklinizi Düzenleyin

Doğru bir beslenme modeli, vücudumuz için olduğu kadar beynimiz için de çok önemlidir. Örneğin, meyve, sebze ve bitkisel protein kaynaklarını içeren Akdeniz tarzı bir beslenme tarzını seçenlerde, kognitif bozukluk ve demans riski diğerlerinden daha azdır.

Ayrıca ceviz, keten tohumu ve özellikle yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri, beyne oksijen sağlayan dolaşım sisteminin işleyişini geliştirmekle birlikte, beyin hücrelerini çevreleyen zarların da işlevini arttırır.

Öte yandan, beyni güçlendirmek için kötü yağlardan da kaçınmak gerekiyor. Çoğunlukla hayvansal besinlerde bulunan doymamış yağlar, hafıza ve öğrenme becerileri dahil tüm zihinsel işlevlerde azalmaya sebep olur. Bu zararlı yağlar, beyne giden kan akışının yavaşlamasına neden olurken, sinirlere oksijen taşınmasını da zorlaştırmaktadır.

Bitki bazlı olan tekli doymamış yağlar, vücut için oldukça sağlıklıdır ve bunlar beyin fonksiyonlarını da destekler. Balık yağı, zeytinyağı, fındık yağı, avokado yağı gibi yağlar tüketmeye özen gösterin. Ayrıca D vitamini ve B vitamini içeren gıdalar ya da takviyeler de beyni dinç tutmak ve ilerleyen yaşlarda oluşabilecek alzheimer riskini azaltmak için önemlidir.

3. Sağlıklı Beyin İçin Yeterli Uyku Şart!

Bir yetişkin için önerilen uyku süresi 7-8 saattir. Uyku, sağlığımız için ve hatta beynin düzgün çalışması için hayati önem taşır. Uyku sırasında, gün içinde beyinde biriken serbest radikaller özel enzimler tarafından temizlenir ve sinir hücreleri yeniden toplanır.

( Yeterli uyku konusunda daha önce yazdığımız “Kaliteli Uyku ve Biyolojik Saat-Uyku Kalitesini Arttırmanın Yolları” başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.)

4. Müzik dinleyin

Müzik dinlemenin beyin gücünüzü artırabileceği teorisi uzun süredir tartışılmaktadır. Muhtemelen daha önce “Mozart Etkisi” kavramını duymuşsunuzdur. Yıllar önce, ABD Wisconsin Üniversitesi’nde psikolog olan Frances Rauscher ve meslektaşları inanılmaz bir keşif yaptılar ve Mozart dinlemenin dinleyicilerde bilişsel gelişmeye yardımcı olduğunu fark ettiler.

Klasik müzik sözel akıcılık ve bilişsel yeteneği arttırırken, daha iyi odaklanmaya da yardımcı olur. Tabii sadece mozart değil, müzik, genel olarak sağlığımız için iyidir. Her fırsatta sevdiğiniz müzikleri dinleyin, beyin gücünü arttırmak için bu gerçekten çok önemli.

5. Yeni Şeyler Öğren-Yap!

Beyin fonksiyonlarını güçlendirmenin en basit yöntemlerinden biri, öğrenmeye devam etmektir. Nöronların büyüklüğü ve yapısı ve aralarındaki bağlantılar aslında öğrendikçe değişir ve gelişir.

Seyahat etme, herhangi bir müzik aleti çalma, sosyal etkinliklere katılma, yeni bir dil öğrenme gibi çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.

Ayrıca yeni kelimeler öğrenmek zihinsel uyarımı arttırır. Yani kelimeler ve zeka arasında güçlü bir bağlantı vardır ve beyin aktivitesinin artması için özellikle önemlidir. Öte yandan, yeni tatlar ve kokular deneyebilir, işe-okula gitmek için farklı bir rota çizebilirsiniz. Kısacası, rutinin dışına çıkın ve yeni şeyler yapmaya odaklanın.

6. Hafızanızı Zorlayın!

Eski bir fotoğraf albümünüz varsa bir kaç dakika inceleyin ve anılarınızla biraz vakit geçirin. Fotoğraflara göz atarken, insanların isimlerini, onlarla paylaştığınız deneyimleri ve onlara karşı ne tür hisler beslediğinizi hatırlamaya çalışın. Bu durum hafızanızı güçlendirirken aynı zamanda beyin fonksiyonlarının da artmasını sağlar.

7. Beyin Jimnastiği

Zihin eğitimi egzersizleri beyninizi yaşlandıkça formda tutabilir. Yapılan araştırmalara göre, zihinsel aktiviteler sinir hücreleri arasındaki bağlantıları uyarıyor ve hatta beynin yeni hücreler üretmesine ve gelecekte oluşabilecek hücre kaybına karşı bir koruma sağlıyor.

Kitap okuma, bulmaca çözme, resim ve diğer el sanatları ile ilgilenme, matematik problemleri çözme ve satranç gibi zeka oyunları beyin gücünü ve aktivitesini arttırmak için oldukça etkilidir.

Ayrıca bazı araştırmalar, internette gezinmenin, beyindeki karar verme ve karmaşık akıl yürütmeyle ilgili bölgeleri aktive ettiğini de göstermiştir. TV’yi pasif bir şekilde izlemenin aksine, Internet’i kullanmak beyninizin gücünü artırmaya yardımcı olabilir. Fakat bunu doğru ve aşırıya kaçmadan yapmak gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Sonuç olarak, beyin gücünü arttırmanın yolu, onu sık sık kullanmak ve aktif tutmaktır…

5 Yorum

  1. Kırmızı lahana da beyin hücrelerini destekleyen bir besin diye biliyorum. Faydalı bir yazı. Tebrikler

    1. Lahana özellikle diyabet için oldukça faydalı bir besindir. Diyabet beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyen bir hastalık olduğundan, evet, lahana diyabete, dolayısıyla beyne fayda sağlar. Ayrıca alzheimer gibi ilerleyen yaşlarda görülebilen rahatsızlıkların riskini de azaltmaya yardımcı olur. Katkınız için teşekkürler. Takipte kalmanız dileğiyle 🙂

    1. Evet ve evet 😉 İnsanoğlunun beyni hızla küçülmeye başlamış, uzmanlar öyle diyor. Bunda internetin ve özellikle de sosyal medyanın etkisi büyük…

  2. Beynimizi daha sağlıklı hale getirmek ve beynimizin işlevselliğini artırmak için verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Bende Yeni şeyler öğrenmek ve öğrendiklerimizi uygulamak beynin gelişmesinde önemli bir faktör diye düşünüyorum. Bunun yanında beyin jimnastiği de yapmak önemli tabi ki…
    Galiba müzik tercihlerimi değişitrmeliyim 🙂 tekrar teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu