Beyne Zarar Veren Besinler- Bu 5 Besinden Uzak Durun!

Beyin, vücudumuzun en önemli parçasıdır ve tüm işlevlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmek için uygun yakıta ihtiyaç duyar. Gün içerisinde yediklerimiz ve içtiklerimiz ise o yakıtı beyne sağlar. Peki bu yakıtın kalitesini bozan besinler var mı? Aslında evet, o kadar çok sağlıksız gıda tüketiyoruz ki, bu gıdalar uzun vadede bilişsel işlevlere ciddi hasar veriyor. İşte beyne zarar veren besinler arasında en çok tükettiklerimiz ve en zararlı olanlar…

Beyne Zarar Veren Besinler Listesi

Vücuttaki tüm organların sağlıklı işleyişi için öncelikle beyin sağlığına dikkat etmek gerekir. Bazı yiyeceklerin beyin sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu bir çok araştırma ile sabittir. Özellikle hafıza üzerindeki olumsuz etkileri son yıllarda çok fazla artmış, hatta uzman görüşlerine göre, önümüzdeki 10 yıl içinde alzheimer ve demans gibi hastalıklar dünya genelinde 60 milyondan fazla insanı etkileyecek.

Doğru besinleri tüketmek daha iyi hissetmenize, hatta demans ve alzheimer ile savaşmanıza yardımcı olurken, yanlış besinler bilişsel yeteneklerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Beyin sağlığını geliştirmek ve uzun, sağlıklı bir yaşam sürmek için aşağıdaki gıdalardan uzak durmanız gerekir. İşte beyne zarar veren besinler;

Beyne Zararlı Yiyecekler
Beyne Zarar Veren Besinler

1. Yüksek Glisemik İndeksli Gıdalar

Tüm işlenmiş gıdalar, beyaz şeker, makarna, beyaz un, beyaz pirinç, patates ve mısır gibi yiyecekler yüksek glisemik indeksli besinlerdendir. Bu besinler vücut tarafından hızla sindirilir ve insülin-kan şekeri seviyelerinde ani bir yükselmeye neden olur. Bu tür gıdalar tükettikten sonra yorgunluk, uyku bastırması gibi durumlar hissedersiniz. Ayrıca yüksek glisemik indeksli gıdalar çok daha hızlı acıkmanıza ve gereğinden fazla yemenize neden olur. Bu tür gıdaların aşırı tüketimi, uzun vadede hafıza kaybı ve zayıf hafıza gibi beyin fonksiyonlarında hasara neden olan çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza yol açar.

2. Şeker ve Şekerli Gıdalar

Özellikle rafine şeker, birçok açıdan sağlığınıza zarar verir; kalp hastalıkları, tip 2 diyabet ve obezite riskini artırır. Bununla birlikte Demans ve Alzheimer hastalığının gelişiminde de büyük etkisi vardır. Yüksek oranda şeker tüketimi hafıza ve bilişsel işlevlerde azalmaya neden olabilir, beyinde insülin direnci oluşturabilir ve beyin nöronlarının gelişimini engelleyebilir. Yani beyne zararlı besinler listesindeki en zararlılardan biridir şeker (kynk)

Enerji içecekleri, hazır meyve suları, kola gibi içecekler tehlikeli oranda şeker içerir. Bunların tüketiminden mutlaka kaçınılmalıdır.

ilgili- Şeker ve Depresyon İlişkisi: Aşırı Şeker Tüketimi Depresyonu mu Tetikliyor?

3. İşlenmiş Gıdalar

Cipsler, kızartmalar, hazır çorbalar, paket soslar ve diğer hazır işlenmiş gıdalar şeker, zararlı yağlar ve diğer katkı maddeleri içerir. Bu gıdalar beslenmenizin büyük bir bölümünü kaplıyorsa beyin sağlığınız büyük bir tehlike altında demektir.

Beyne zararlı bu yiyecekler, kilo alımına ve vücutta aşırı yağ birikmesine neden olur. Bu yağlar aynı zamanda beyin çevresinde de birikerek beyin dokularında dejenerasyona neden olabilir. Böylece öğrenme ve muhakeme yeteneklerinde hızlı bir düşüş olur. Aynı şekilde, salam, sosis, pastırma gibi işlenmiş etler de alzheimer’a yol açan ve kanserojen olan nitrozamin içerir.

4. Alkol

Beyne zarar veren besinler arasında bulunan alkolün, uzun süreli ve aşırı tüketimi karaciğerinize de kalıcı hasarlar verir. Ancak en büyük hasar beyin üzerindeki etkileridir. Bu etkiler genelikle beyin hacminde azalma, uyku bozuklukları, metabolik bozukluklar, hafıza kaybı vb. etkilerdir. Aşırı alkol kullanımı ayrıca ciddi beyin hasarı ve kalıcı hafıza kaybına yol açabilecek B1 vitamini eksikliğine de neden olabilir (kynk)

5. Trans Yağlar

Trans yağlar beyne zarar verebilen bir doymamış yağ türüdür. Et ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünler doğal trans yağlar içerir, ancak aşırı tüketilmedikleri sürece pek tehlikeli sayılmazlar. Bununla birlikte,  endüstriyel trans yağlar beyne ciddi şekilde zararlar verebilir. Margarinler, hazır gıdalar (kekler, kurabiyeler, krakerler vs.) trans yağlarla yapılır. Araştırmalar, yüksek miktarda trans yağ tüketenlerde daha zayıf hafıza, bilişsel işlevlerinde ve beyin hacminde azalma ve alzheimer gibi hastalıkların riskinde artış olduğunu göstermiştir.

Sonuç

Beslenme şekli ile beyin sağlığı doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle beyin sağlığınız için yapacağınız en iyi şeylerden biri, beyne zarar veren besinler (işlenmiş gıdalar, alkol, trans yağ, şeker vs.)den uzak durup sağlıklı, taze besinlere (yeşil yapraklı sebzeler, yağsız protein, taze meyveler, omega 3 yönünden zengin besinler vs.) yönelmek olacaktır. Beyne zararlı yiyecekler yerine sağlıklı yiyecekler tükettiğinizde, bunun faydalarını bir ömür hissedeceksiniz…

Ayrıca okuyun⇓

15 Yorum

  1. Beyne zarar veren yiyecekler ve içecekleri okuduğum da eski beslenme tarzımla beiynime ne kadar zarar verdiğimi fark ettim ama Allah’a şükür son 10 senedir kola ve benzeri içecekler tüketmiyorum şekeri epeyce azalttım işlenmiş gıdalardan mümkün mertebe uzak duruyorum.fakat yazınız da bilgi dağarcığımıza epey bilgi kattı bu güzel makale için teşekkürler.

  2. Beyne zarar veren yiyecekler ve içecekler yazısını okuduğumda adeta sistematik bir şekilde beynimize zarar vermek için çaba sarf ettiğimizi düşündüm. Çünkü yapılmaması gereken ne varsa günümüzde onları yapıyoruz. Bundan böyle yazınızdaki tavsiyelere uymaya çalışacağım. Sosyal sorumluluk kapsamında çok faydalar barındıran bu güzel yazınız için çok çok teşekkürler ederim Deniz Hanım, sevgilerle.

    1. Yazıyı beğenmenize memnun oldum 🙂 Evet, ne yazık ki, asla yapmamamız gerekenleri yapıyor, tüketmememiz gerekenleri tüketiyoruz ya da tüketmek zorunda bırakılıyoruz.. Oysaki tüm bunlar beyin sağlığımız için ve dolayısıyla genel sağlığımız için çok önemli. Mümkün olduğunca dikkat etmek zorundayız.
      Yorumunuz için çok teşekkürler. Sevgiyle kalın 🙂

  3. Ne kadar çok zararlı yiyecek varsa hepsi günlük hayatta hep etrafimizda değil mi..Uzun zamandır şekerden , işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışıyorum. Yine de her zaman kaçamıyoruz bu zararlı şeylerden galiba.
    Çok yararlı bir paylaşım oldu benim için teşekkür ederim:)

  4. Beslenme şeklimiz sağlığımızı direkt etkiliyor özellikle de beyin sağlığını. Beyne zarar veren bu 5 besin türüne mesafeliyim ama trans yağların, şekerli ve işlenmiş gıdaların lezzetine bazen hayır diyemiyoruz. Bu hataları daha az yaparız umarım. Yazının sonuç bölümünde yazılan sağlıklı besinlere yönelmek en doğrusu. Teşekkürler bu değerli bilgiler için.

    1. Değerli yorumun için ben teşekkür ederim. O leziz ama sağlıksız şeylerin cazibesine kapılmayalım mümkün olduğunca 🙂

  5. Son bir kaç yılda isim unutma illetine mağruz kalıyorum. Çok sevdiğim bir dostumun – ki çok sık görüşürüz – oğlunun adını unuttuğum gün birşeylerin ters gittiğini anladım. Unlu mamullere olan düşkünlüğüm ortaya çıktı.Acilen takviye vitaminler aldım, ekmekten uzak durmaya gayret ettim.
    Yazınızda çok kıymetli tespitlere denk geldim. 5 zararlı besine ilave olarak insanın ruh halinin de beyinde hasarlar açtığına inanıyorum.

    1. Ruh sağlığı tüm hücrelerimize etki ediyor; en iyi besinleri de tüketsek, en konforlusundan bir yaşama da sahip olsak, ruhumuz ve zihnimiz yorgunsa (hastaysa), tümü yetersiz kalacaktır…
      Vakit ayırıp yorumladığınız için teşekkür ederim.
      Saygılarımla.

  6. Alzheimer durumu gerçekten çok kötü bir hastalık, beyne zarar veren besinlere baktığımda gerçekten vazgeçmenin zor olduğu gıdalar yer alıyor. Lakin bu iki durumu bir tartıya koyup değerlendirmek gerekiyor. Vazgeçemediğimiz şeylerin esiri olmak istediğimi sanmıyorum. Teşekkürler.

    1. Söz konusu sağlığımız, bu yüzden vazgeçmek gerekiyorsa vazgeçilmeli. Dediğiniz gibi “esir” olmak istemeyiz.
      Vakit ayırıp yorumladığınız için teşekkürler 🙂

  7. Glisemik indeksli gıdalar ve şeker konusunda dikkatli olmak gerekiyor.. Alkol ile hiç aramız olmadı ama diğerleri de alkol gibi bağımlılık yapabiliyor..

  8. Beyne zarar veren yiyeceklerin başında da yine şeker ve işlenmiş ürünler var demek. Yani her taşın altından bunlar çıkıyor. Artık gerçekten de bunları bırakmak en iyisi. Alkolün abartılı kullanımı da dehşet saçıyor tabii. Teşekkürler yine güzel bilgiler aldık sizden. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu