Beyin Yorgunluğu Nedir? Zihinsel Yorgunluktan Kurtulmak İçin 11 Basit Yol

Beyin yorgunluğu, tempolu ve sanayileşmiş yaşam tarzımızın istenmeyen bir yan etkisi haline geldi. Ne yazık ki, bugün, kullanışlı ama işlenmiş gıdalar, kalitesiz yaşam standartları ve bir çok olumsuz etken zihinsel tükenmişliğe yol açmaktadır.

Eğer siz de  “Stres altındayım, konsantre olmakta zorlanıyorum, düşüncelerimi toparlayamıyorum, sağlıklı kararlar alamıyorum, başarısızlığa sürükleniyorum, mutsuz ve yorgunum, sorumluluklar çok gelmeye başladı” diyorsanız yüksek ihtimalle beyin yorgunluğu yaşıyorsunuz.

Beyin Yorgunluğunun Nedenleri

Beyin yorgunluğu ve zihinsel tükenme yaygın bir durumdur ve beynin aşırı aşırı aktivitesi olarak ortaya çıkar. İş yerlerindeki görevler, çocuklara ve aile üyelerine karşı sorumluluklar, kendine vakit ayıramama ve bununla birlikte yoğun stres ve hayal kırıklığı sizi zihin yorgunluğuna itebilmektedir.

Bir görev üzerinde yoğun çaba harcadığınızda zihinsel olarak bitkin olursunuz. Başlangıçta yönetilebilir olmasına rağmen odağı koruyabilmeniz zamanla zorlaşır. Konsantrasyon yetersizliğiniz normalden daha fazla hata yapmanıza yol açar. Beyin yorgunluğu stresli, sinir bozucu ve hatta depresyon benzeri hisler yaratarak genel sağlığınızı ve çevrenizdekilerle olan ilişkilerinizi de etkileyebilecek aşağı doğru bir sarmal oluşturur.

Zihin yorgunluğu mutlaka yanlış giden bir şeylerin ve çok fazla birikimin sonucudur. Zihinsel yorgunluğunuz ne kadar çok olursa sağlıklı kararlar vermek, görevleri yerine getirmek ve sakin kalmak o kadar zorlaşmaktadır. Aynı zamanda duygularınızı düzenlemek de bir o kadar zorlaşabilir.

Ayrıca;

 • Kalabalık şehir hayatı
 • Elektromanyetik kirlilik
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Kalitesiz uyku
 • Anksiyete sorunları
 • Bazı ağır ilaçlar
 • Tiroidin düzgün çalışmaması
 • Vitamin eksikliği
 • ve Yanlış beslenme alışkanlıklara da beyin yorgunluğunun önemli sebeplerindendir.

Zamanla zihinsel tükenme tam tükenmişliğe, fiziksel sorunlara ve stresle ilişkili hastalıklara yol açabilir. Ancak neden bu kadar yorulduğunuzu anladığınızda enerjiniz geri yüklemek ve daha iyi hissetmek için adımlar atabilirsiniz.

Beyin Yorgunluğu Belirtileri

 • Odaklanmada zorluk 
 • Düşük enerji ve kronik yorgunluk 
 • Baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları 
 • Düşük motivasyon
 • Umutsuzluk ve depresiflik hissi 
 • Sinirlerini kontrol edememe 
 • Uyku problemleri 
 • Stres, çaresizlik duygusu, öz güven yitimi
 • Başarısız hissetme ve kötümser bakış açısı geliştirme 
 • Sabırsızlık 
 • Duygusallaşma 
 • Umutsuz ve endişeli hissetme 
 • İştah kaybı 
 • Sorumluluklardan kaçma 
 • Önemli şeyleri unutma 

Beyin yorgunluğu fiziksel ve zihinsel performansı bozar.

Zihinsel tükenme bir insanın hayatının neredeyse tümünü etkileyebilir; verimliliğin azalması nedeniyle düşük iş performansına sebep olur, sinirli ve kötü ruh haliniz çevrenizdekileri etkiler ve sevdiklerinizle çatışmalara yol açar.

Beyniniz basit görevleri, motivasyon eksikliğiniz nedeniyle zorlu ve yorucu olarak algıladığından, zihinsel bitkinlik seviyeniz tüm hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

Zihinsel Yorgunluğu Yenmek İçin 11 Basit Yöntem

Muhtemelen hayatınızda bitkin ve tükenmiş hissedeceğiniz bir an gelecektir. Neyse ki, bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek ve vücudunuzun daha fazla enerji üretmesine yardımcı olabilecek yöntemler mevcut.

Fazla enerji gerektirmeyen ve sizi zihinsel gençleşmeye doğru yönlendirebilecek aşağıdaki basit önerileri deneyerek işe başlayabilirsiniz.

1. Uyku Düzeni

Beyin yorgunluğundan Kurtulmak İçin İyi Bir Uyku
Beyin yorgunluğundan Kurtulmak İçin Uyku

Dinlenmek fiziksel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesi için ilk adımdır. Yeterli uyku motivasyon ve yüksek enerji depolamanızı sağlayarak üretkenliğinizin artmasını sağlar. İyi bir uyku düzeni, yoğun bir günün ardından tekrar şarj olmanız için gereklidir.

2. Sağlıklı Beslenmek

Uyku düzeniniz gayet iyiyse fakat yine de devam eden düşük motivasyon ve düşük enerji gibi beyin yorgunluğu belirtileriniz varsa, bu durum beslenme şeklinizden kaynaklı olabilir.

Şeker, karbonhidrat, aşırı alkol ve aşırı kafein beyin işlevini önemli ölçüde etkileyebilir. Zihin yorgunluğundan kurtulmak için doğru beslenmek önemlidir.

Özellikle fındık, badem, ceviz,böğürtle, sardalya ve somon balığı, kuru üzüm, elma, zeytinyağı, sıcak çikolata ve kepekli pirinç beyin yorgunluğuna oldukça iyi gelen gıdalardır. Ayrıca B, C ve E vitamini içeren besinleri de bol bol tüketmeye çalışın.

3. Beyin Yorgunluğu İçin Egzersiz

Bazı çalışmalar zihinsel odaklanma ve yoğunlaşmayı arttırmada egzersizin son derece etkili olduğunu göstermiştir. Yoğun egzersiz programları beyindeki kan akışını arttırarak ruh halini, hafızayı ve yaratıcılığı geliştirebilir. Beyin yorgunluğu için mutlaka düzenli egzersiz alışkanlığı edinin.

4. Derin Nefes Al

Beyin Yorgunluğu İçin Derin Nefes Al
Beyin Yorgunluğu İçin Derin Nefes Al

Kronik yorgunluk ve beyin yorgunluğu bazen kandaki oksijen yetersizliğinin sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Doğru nefes almak zihinsel yorgunluğu aşmaya gerçekten yardımcı olur. Temiz havada derin nefes alıp nefesinize odaklanın. Oksijenin kanınıza karıştığını hissetmeye çalışın.

Ayrıca doğru nefes alma teknikleri konusunda detaylı bilgi için şu yazıyı okuyabilirsiniz; Doğru Nefes Alma Teknikleri : Nasıl Nefes Aldığınızı Test Edin 

5. Stresini kontrol altına al!

Stres kaynaklı duygular enerjinizin çoğunu tüketir. Mümkün olduğunca hayatınızdaki stresli durumları değiştirmeye odaklanın. Meditasyon, yoga, masaj terapisi ve nefes egzersizleri uygulamak stresle baş etmek için oldukça etkili yöntemlerdir.

6. Dışarı Çık!

Her gün ortalama 30 dakika güneş ışığına maruz kalmak beynin seratonin (mutluluk hormonu) üretimini arttırır. Zihninizi ve bedeninizi canlandırmak için açık havada tempolu yürüyüşler beyin yorgunluğunuzu hafifletecektir.

7. Enerjiyi koklamayı dene!

Enerjiyi Kokla
Enerjiyi Kokla

Limon, portakal, biberiye ve nane gibi besinlerin kokuları duyuları canlandırarak odaklanmayı sağlar ve enerjinizi arttırır. Enerjinizin düşük olduğu zamanlar turunçgillerle karışık bir nane çayının kokusunu içinize çeke çeke yudumlamayı deneyin. Ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz. Ayrıca ferah kokular içeren tütsülerden de faydalanabilirsiniz.

8. Önceliklerini belirle

Yaşamınızın bazı önemsiz yönleri strese katkı sağlıyor olabilir. Sizin için neyin daha önemli ve öncelikli olduğunu belirleyin. Gözünüzü yoran ve hayatınızda gereksiz yer işgal eden yüklerinizi serbest bırakmak zihninizin iyileşmesi için mükemmel bir yol olabilir.

9. Duyusal Uyarımı Azalt

Yoğun ışık ve gürültüye maruz kalmak çoğu zaman strese yol açar. Zihninizi dinlendirmek için sessiz, loş bir ortam genellikle rahatlatıcı bir etki yaratır. Televizyon, akıllı telefon gibi elektronik cihazlar yaydıkları elektromanyetik dalgalarla beyin yorgunluğu yaratır; baş ağrıları hatta uyku problemlerine yol açabilir.

Bu tür duyusal uyaranlardan mümkün olduğunca uzak durup, en azından hafta sonları bol oksijenli ortamlarda bulunarak toprakla da temas halinde olmaya özen gösterin.

Özellikle çıplak ayakla toprağa basmak vücudunuzda biriken elektromanyetik yükten kurtulmanıza yardımcı olur.

10. Gülümse

Gülmek Beyni Tazeler- Beyin yorgunluğu yaşıyorsan gülümse!!!
Gülmek Beyni Tazeler- Beyin yorgunluğu yaşıyorsan gülümse!!!

Gülmek kalp atış hızını arttırıp kasları harekete geçirir. Bu durum daha az yorgun hissetmenizi sağlar. Bulunduğunuz ortam ne derece stresli bir ortam olursa olsun, kendinizi eğlendirecek yollar bulmaya çalışın.

Örneğin, sevdiğiniz bir mizah dergisine göz atın, bol mizah içerikli web sitelerini ziyaret edin ya da yüzünüzde her daim tebessüm oluşturmayı başaran bir dostunuzu arayın.

Bunlar gibi beyin yorgunluğundan kurtulmanıza yardımcı olabilecek çeşitli yöntemler var; biraz yaratıcı olmak işinizi kolaylaştıracaktır.

11. Kendine zaman ayır

Beyin yorgunluğundan kurtulmak ve zihni temizlemenin en etkili yolu kendine zaman ayırmaktır. Çalışma saatleriniz dışında işinizle ilgili düşüncelerden uzaklaşmak için çeşitli aktivitelerle, hobilerle ilgilenebilirsiniz.

Yazıyı Paylaşmayı Unutma!
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı