Beyin Tümörü Belirtileri Çeşitleri Risk Grupları ve Tedavisi

Beyin tümörü, beyin hücrelerinin anormal bir biçimde büyümesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık beyin bölgesinde gelişebileceği gibi, vücuttaki diğer kanser hücrelerinin beyne kadar yayılması sonucunda da görülür.

Akciğer kanseri, kolon kanseri, meme kanseri, cilt kanseri gibi kanser türleri kan dolaşımı ile beyin hücrelerine ulaşır ve burada yeni tümörler oluşturur.

Beyin tümörü, iyi huylu ve kötü huylu olarak sınıflandırılır; 

İyi Huylu Tümörler: Çoğunlukla yavaş büyürler. Bu tümörler ameliyatla alındıktan sonra genellikle tekrar nüksetmez ve kemoterapiradyoterapi gibi tedavi süreçlerine gerek duyulmaz. 

Kötü Huylu Tümörler: Bu tip tümörler oldukça hızlı büyür ve yayılır. Cerrahi müdahaleden sonra kemoterapi ve radyo terapi gerektirir. Çünkü ameliyat sonrası tümörün tekrar nüksetme olasılığı çok yüksektir.  

Beyin Tümörünün Belirtileri 

Beyinde büyüyen tümör, kafatasının içinde büyük bir basınç yaratır. Bunun sonucunda da özellikle baş ağrısı, mide bulantısı, hastalık nöbetleri gibi belirtiler ortaya çıkar.

Ayrıca daha ileri safhada olan tümörler işitme ve koku kaybı, görme bozuklukları, bayılma, kısmi felç, algı zayıflaması, unutkanlık ve vücut kasılmaları gibi birçok belirtiyle birlikte ciddi hasarlara yol açabilmektedir.  

Risk Gurupları

Birçok kanser türünde olduğu gibi beyin tümöründe de en büyük risk gurubu, ileri yaşlarda olanlardır.

Fakat bazı türlerine genç yaşlarda ve hatta yeni doğanlarda da rastlanabilmektedir. Kimi bölgelerde ise çocukların lösemiden sonra en çok yakalandıkları hastalık beyin tümörüdür.

Aile geçmişinde tümör tanısı olanlar, aşırı radyasyona maruz kalanlar ve bağışıklık sistemi sorunlu olanlar da ciddi risk altındadır. 

Erken Teşhis Çok Önemli! 

Beyin tümörünün erken teşhisi hasta için hayati öneme sahiptir. Hasta kendinde olan değişimleri ve belirtileri fark ettiği an derhal bir uzmana görünmeli ve gerekli tedaviye, vakit kaybedilmeden başlanmalıdır. 

Beyin Tümörü Tanısı

Beyin tümörünün tanısı için çeşitli testler uygulanmaktadır. Bunlar; Tomografi, Biyopsi, Nörolojik Muayene, Anjiyogram, Omurilik sıvısının incelenmesi, Manyetik Rezonans Görüntüleme gibi testlerdir.

Bu testlerle, tedavi aşamasına geçmeden önce hastalıkla ilgili her türlü bilgi toplanır ve tanı konduktan sonra tedavi süreci başlar. 

Tedavi İçin Uygulanan Yöntemler 

Tümörün türü ne olursa olsun ilk olarak başvurulan yöntem, cerrahi müdahaledir. Bu şekilde beyin tümörden arındırılarak daha fazla ilerlemesinin önüne geçilir.

Yalnız, cerrahi müdahaleyle tümörün tamamen alınması tümörün çeşidine, hangi aşamada olduğuna ve tümörün bulunduğu yere bağlıdır.

Bazı tümör çeşitleri ileri safhada olup aynı zamanda beynin hassas kısımlarına yerleşmişse, ameliyat esnasında tümörün tamamen alınması sağlıklı dokulara zarar verebilir. Böyle bir durumda da ışın tedavisi uygulanmaktadır.

Kötü huylu tümörlerde, tümörün tamamen çıkarılması hastalığın tekrarlama riskini ortadan kaldırmaz. Bu nedenle, ameliyat sonrası, kemoterapi ve radyoterapi gibi ek tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulur. 

Alternatif Tedaviler 

Yapılan araştırmalar sonucu bazı bitkilerin tümör tedavisinde büyük öneme sahip olduğu kaydedilmiştir. En önemlileri ise şunlardır; 

–Sarımsak: Anti-kanser özelliğiyle birlikte birçok hastalık için kullanılan sarımsak, laboratuvar ortamında yapılan deneylerle de, özellikle beyin tümörü üzerinde ciddi etkiye sahip olduğu ve hatta tümörü yok ettiği gözlenmiştir. 

Zerdeçal: Yakın zamanda yapılan çalışmalarla zerdeçalın kanser hücrelerini yok edici özelliğe sahip olduğu açıklanmıştır. 

–Ökseotu: Beyin tümörü tedavisinde ökseotunun, kullanılabilecek mucizevi bir bitki olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir. 

Zencefil: Tümörün ameliyatla alınmasından sonra, kapsül şeklinde hastaya verilerek tümörün tekrarlanması engellenir. Ayrıca, kansere yakalanma riskini de ortadan kaldırmak için sıkça tüketilmesi önerilir. 

Bunların dışında; nar, greyfurt ve havuç suyu da anti-kanser özelliğe sahip en önemli besinlerdir.

2 Yorum

  1. Tümör dikkat edilmesi gereken ciddi bir sağlık problemi. bitkilerin beyin tümörü tedavisinde kullanıldığını bilmiyordum. bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu