Beyin Fonksiyonlarını Geliştirmek İçin 8 İpucu

Hayatımıza bilgisayar, hesap makinesi gibi cihazlar girmeden önce de çeşitli karmaşık hesaplar yapmak, keşfetmek ve planlamak için çok güçlü bir aracımız vardı. O araç, vücudumuzun organik bilgisayarı olarak tanımlanan ve birçok önemli işlevden sorumlu olan beyindir. Çok fazla göreve sahip olan beyin zamanla yorulup zarar görebilir. Bunun olmasını önlemek ve beyni uzun yıllar keskin ve sağlıklı tutmak için bazı şeyler yapılması gerekir. İşte beyin fonksiyonlarını geliştirmek ve sağlıklı işlemesini sağlamak için uygulayabileceğiniz bazı ipuçları.

1. Bağırsak Florasına Dikkat!

Sindirim sistemi ve özellikle bağırsaklar  vücudun ikinci beyni olarak tanımlanır, çünkü beyne doğrudan vagus siniri ile bağlıdır. Bağırsaktaki bakterilerin bir denge içerisinde olması beyne doğru mesajların iletilmesi için çok önemlidir. Bu hassas dengeye bağırsak florası denir. Denge bozulup kötü bakterilerin çoğalmasıyla birlikte beyne zararlı maddeler yayılır. Bu da hasara neden olarak beyin fonksiyonunun zayıflamasına yol açar.

Böyle bir duruma maruz kalmamak için mutlaka dengeli ve sağlıklı beslenmek, mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan kaçınmak gerekir.

2. Aroma Terapi ile Beyin Fonksiyonlarını Geliştirmek

Hoş kokuların insana nasıl da iyi geldiğini hepimiz biliriz. Özellikle esansiyel yağların inanılmaz aromasının beyin fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olabileceği birçok araştırmayla ortaya çıkmıştır. Örneğin biberiye yağı, zihni gereksiz düşüncelerden arındırmaya yardımcı olur; nane ve fesleğen gibi diğer esansiyel yağlar da zihinsel yorgunluğu azaltır ve konsantrasyonu arttırır. Bu yağları hava spreyi olarak ya da seyreltip doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Hatta gece uyumadan önce yastığınıza bu hoş kokulardan sürerek daha rahat ve huzurlu uyuyabilirsiniz.

3. Navigasyon Kullanımını Sınırlayın!

Bir çok kişi gitmek istediği yeri daha rahat bulmak için navigasyon yazılımları kullanıyor. Bu durum hedefe daha hızlı ulaşıp zamandan kazanmaya yardımcı olsa da bunun beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilediği ve mekansal hafızaya zarar verdiğine dair bazı araştırmalar var.  Bu araştırmalara göre, navigasyon cihazları yerine harita kullanılması, beyninin mekansal hafızaya ilişkin kısmının işlevini arttırıyor ve hatta yapısını değiştiriyor. Bu nedenle navigasyon cihazlarını mümkün olduğunca sınırlamak beyin işlevlerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

4. Gün İçerisinde Kısa Molalar Vermeyi Unutmayın!

Gün boyunca beyne aşırı yüklenmek ona zarar verebilir ve işlevini yitirmesine neden olabilir. Hızlı ve telaşlı bir yaşam tarzı içerisinde bundan kaçınmak her ne kadar zor olsa da, beyin fonksiyonlarını geliştirmek ve sağlıklı tutmak için kısa molalar vermek gerekir. Böylece beynin daha fazla yorulması önler, dinlenmesine fırsat tanımış olursunuz. Bu da daha sonrasında daha zinde olmanıza yardımcı olur.

5. Beyin Sağlığı İçin Ağız Hijyenine Dikkat!

Düzeni ve doğru bir ağız bakımı sizi çürüklerden, diş eti iltihabından ve kötü kokan nefesten korumanın yanı sıra, beyin sağlığını da korur. Kötü bir ağız hijyeni dişlerde oluşan plak birikintileri nedeniyle, temel besin maddelerinin beyne ulaşmasını önler. Sonuç olarak, beyin ihtiyaç duyduğu gerekli takviyeleri alamaz ve bunun sonucunda da işlevi zayıflar. Bunun yanı sıra ağız içinde biriken zararlı maddeler kana karışır, kan yoluyla da beyne ulaşıp beyin sağlığına ciddi zararlar verebilir. Vücudunuzun en önemli organı olan beyni korumak için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamayı, diş ipi ve gargara kullanmayı ihmal etmeyin.

6. Yoga Yapın!

Yoganın faydaları ve ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkileri artık herkes tarafından biliniyor. Yoganın sağladığı en büyük faydalardan biri de beyin fonksiyonları üzerindeki önemli etkileridir. Yogada uygulanan hareketler beyne giden kan akışını düzenler, bu da daha çok oksijen ve daha keskin bir hafıza anlamına gelir. Beyin sağlığını desteklemek için yogayı hayatınıza sokmayı mutlaka düşünün.

7. Bol Bol Güneşlenin

Beynin sağlıklı çalışabilmesi için mutlaka D vitamini gereklidir. Vücutta D vitamini eksikliği söz konusuysa, bu durum zamanla beyin hasarına neden olabilir. En iyi D vitamini kaynağı güneştir, gün içerisinde 20 dakika kadar güneş banyosu yapmak bu ihtiyacımızı büyük ölçüde karşılar. Yeteri kadar D vitamini almak beyin aktivitesini iyileştirir ve yaşlanmasını geciktirir.

8. Olumlu Düşünün!

Bu biraz klişe gelebilir ama sağlıklı bir zihnin anahtarı olumlu düşünmektir. Olumlu düşünme sadece iyi hissetmeyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda beynin işlevini de arttırır. Olumsuz düşünce ise kendimizi daha kötü hissetmemize ve beyin hücrelerinin tahribatına neden olan kimyasalların salgılanmasına yol açar. Olumsuz duyguları kontrol ederek tersine çevirmeyi öğrenmek beynin yeniden güçlenmesini ve kontrolü ele almasını sağlar. Sağlıklı beyin için pozitif düşünce!

14 Yorum

 1. Bana göre en önemli madde olumlu düşünmektir. Çok kapsamlı bir yazı olmuş yine çok teşekkürler.

 2. Beyin fonksiyonlarının gelişimi için çok güzel bilgiler vermişsiniz. Olumlu düşünmeyi sağlıyorum günlük yaşamımda lakin navigasyonun zararlı olduğunu bilmiyordum öyle ki çok kullanıyorum. Teşekkür ederim faydalı bilgiler için.

  1. Navigasyon herkes tarafından çok kullanılıyor ama araştırmalar bunun beyin sağlığını ve özellikle de hafızayı olumsuz etkilediğini gösteriyor. Daha az kullanmaya dikkat etmek lazım. Bugün alzheimer ve demans gibi hastalıkların artış sebeplerinden biri de artık beynimizi pek zorlamamıza gerek kalmadan her şeyi makineler aracılığıyla yapmak. Kullanılmayan şey zamanla işlevini yitirir ve buna beyin de dahil. Bol bol beyin jimnastiği yapmak şart.
   Yorumunuz için ben teşekkür ederim 🙂

 3. Sadece navigasyon değil tabi beyni olumsuz etkileyen ama buda önemli bir etken beynimize sen çalışma senin yerine çalışan programlar uygulamalar var dedikçe tembelliğe itiyoruz. O yüzden arada zorlamak rutinin dışına çıkmak faydalı olacaktır . Pozitif düşünmek olumlu şeylere yönelmek bize çok şeyler kazandırır ve beyin fonksiyonlarımızı nasıl geliştiğini daha iyi anlarız.Ben kısa bir süre önce çok güneşlendim sanırım sürekli baş kısmımdan terliyorum sanırım fazla d vitaminlerini atıyor 🙂 emeğinize sağlık.

 4. Olumlu düşünmeye çalışıyorum mümkün oldukça. Gerçekten çok faydasını görüyorum. Olumlu düşünme mesajını alan beyin sanki hep olumlu şeyler sunmak için çalışıyor sonrasında.. Tabi zaman zaman mümkün olmayabiliyor olumlu düşünmek mevcut yaşam koşullarında.. Ama yine de ne kadar olumlu düşünürsek hayat da bize o kadar olumlu şeyler sunar diye düşünüyorum.

 5. Bağırsak florası ve beyin fonksiyonları arasındaki ilişki gerçekten çok ilginç. Birkaç sene bunu öğrenmiştim. O günden sonra daha doğal beslenmek ve probiyotik tüketmek gibi şeylere önem vermeye başladım. İnsan vücudu aslında kendisini yenileyebilir. Fakat biz o kadar zehirliyoruz ki onu ve o kadar yanlış yaşıyoruz ki vücut erkenden yaşlanıyor. Çok teşekkürler bu güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için.

  1. Çok haklısınız, vücudumuz kendini yenileme yeteneğine sahip ama müsaade etmiyoruz bir türlü. Katkınız için çok teşekkürler.

 6. Beyin çok çalışıyor ve dinlenmeyi hakediyor. Öncelikle dinlendirme, sonrasında da geliştirme hedefimiz olmalı. Aklıma Adalar’da fayton çeken atlar geldi. Atlar dinlenmeden yeni müşteri bindiriyorlar ve atların bayıldığına hatta çatlayıp öldüklerine bile şahit olduk. Kısaca dinlendirmek daha fazla verim için şart. Sonrasında ise bu 8 madde ile beyni geliştirmek gerek. Her madde birbirinden bağımsız ve çok hoşuma gitti. Aroma terapi ve ağız hijyeni ise çok ilgimi çekti. Teşekkür ediyorum, çok faydalı bir yazıydı benim için.

  1. Evet, belli aralıklarla beyni dinlendirmek çok önemli. Yorgun beyin, yorgun beden de demek aynı zamanda. Ah şu faytonlar! Zavallı atlar! Hiç faytona binmedim, binmeyeceğim de.. Sözde yasaklandı deniyor ama nerede… Yazıyı beğenmenize sevindim. Ben de katkınız için çok teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu