Beyaz Sirke Temizlik Yaparken Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Beyaz sirke ile ev temizliği yaparak daha sağlıklı ve daha hijyenik bir ortam sağlanabilir. İnsan sağlığı için zararlı kimyasal maddeler içeren deterjanlar yerine beyaz sirke gibi doğal ürünler tercih edebilirsiniz. Sirkenin mikrop kırma ve bakteri önleme özelliği sayesinde temizlikte kullanılması, hijyenik bir ortam sağlamada büyük destek sunar. Peki temizlik yaparken beyaz sirke nasıl kullanılır?

İşte beyaz sirke ile temizlik yaparken nelere dikkat edilmesi ve nerelerde kullanılabileceği ile ilgili detaylar:

1. Sirkenin ev temizliğinde en sık kullanıldığı yer genellikle mutfaktır. Özellikle fırın içinde oluşan ve çıkarılması zor kirleri beyaz sirke yardımıyla daha zahmetsiz bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bu lekelerin çıkarılması için 1 su bardağı su ve yarım çay bardağı sirkeyi ısıya dayanıklı cam bir kaba koyun ve kabı fırına yerleştirip fırını yüksek derecede çalıştırın. Isınan sirke yavaş yavaş buharlaşmaya başlayacak ve bu buhar da lekelerin yumuşatıp kolayca temizlenmesine yardımcı olacaktır.

2. Bulaşık makineleri de düzenli olarak temizliği yapılması gereken mutfak araçlarındandır. Bu konuda kimyasal deterjanlar yerine doğal malzemelerden yararlanmak daha sağlıklıdır. Bunun için bir su bardağı su ile karıştırılmış sirke bulaşık makinesinin içine konulur ve deterjansız olarak makine çalıştırılır. Bu sayede hem biriken kirler temizlenir hem de kötü koku giderilir.

3. Beyaz sirke bulaşıkları parlatmada da oldukça etkilidir. Bunun için bulaşık makinesinin parlatıcı kısmına bir miktar sirke koyarak bulaşıkları yıkamak yeterli olacaktır.

4. Banyo seramiklerinin arasında biriken kirlerin temizlenmesi için 4 litre su içerisine yarım bardak beyaz sirke, yarım bardak amonyak ve bir miktar boraks konularak yumuşak bir bez ile silme yöntemi uygulanabilir.

5. Küvetler zaman içinde kir tutar. Bu kirlerin temizlenmesi için de beyaz sirkeden yararlanılabilir. Bunun için küveti sıcak su ile doldurun ve içine 3 su bardağı sirke ekleyin. 3-4 saat kadar bu şekilde bekletin ve daha sonra küveti boşaltıp temiz suyla durulayın. Bu şekilde küvetinizin temizlendiğini göreceksiniz.

6. Klozetlerde biriken kirlerin temizlenmesi için 2 su bardağı sirke klozet kenarlarına dökülür ve 1 gece bekletilir. Sifonun çekilmesinin ardından klozetin temizliği sağlanacaktır.

7. Kıyafetler ya da her hangi bir kumaş üzerinde oluşan lekelerin çıkarılması için su ile karıştırılan sirke leke üzerine dökülür ve sonrasında normal yıkama yapılır. Bu yöntem ile en zor lekelerin bile çıkarılması mümkün.

8. Çamaşır makinelerinin rutin temizliği için 2 su bardağı sirke makineye konulup içinde çamaşır olmadan kısa programda yıkanabilir.

9. Evin bütün odalarında bulunan parkelerin ve fayansların temizliği için de sirke kullanabilirsiniz. Bunun için 4 litre suyun içine 1 kahve fincanı sirke eklenip bu su ile zemin temizliği yapabilirsiniz.

10. Bir litre suyun içine 2 su bardağı sirke koyarak camlarınızı silerseniz çok daha parlak olmalarını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Elma Sirkesinin Faydaları ve 24 Kullanım Alanı

4 Yorum

  1. Beyaz sirke ile temizlik gerçekten de çok etkili oluyor. Ben hemen hemen hiç kimyasal madde kullanmıyorum evde. Beyaz sirkeyi karbonatla karıştırıp her yeri silebiliyorum. Sonuç pırıl pırıl bir temizlik. Çok güzle bilgiler vermişsiniz cidden. Bu insanların kimyasal merakını anlamak mümkün değil. Elimizin altındaki malzemelerle mucizeler yaratabilirken kimyasallara o kadar para verip üstüne zehirleniyorlar. Umarım bu tür yayınları okuya okuya daha bilinçli bir toplum olabiliriz. Teşekkürler.

    1. Harika mesajlar verdiniz, tamamen katılıyorum size. Katma değer yorumunuz için biz teşekkür ederiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu