Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Çözüm Yolları

Bebeklerin yedikleri, içtikleri ve yaşına bağlı olarak dışkılama sıklığı değişmektedir. Bebeğiniz normalden daha seyrek kaka yapıyorsa ve bu esnada sürekli ağlıyorsa, kaka yaparken zorlanıyor, dışkı sert ve topak topaksa bebeğiniz kabızlık sorunu ile karşı karşıya demektir.

Anne sütü, bebeğin kolay sindirebileceği bir besin olması sebebiyle emzirilen bebeklerde kabızlık sorununa pek rastlanmaz. Bebeğin bağırsaklarında bulunan faydalı bakteriler, anne sütünün kolayca sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca anne sütünde bulunan motilin adlı hormon da bebeğin bağırsak hareketlerini düzenleyici etkiye sahiptir. Emzirilen bebeklerde kabızlık geliştiyse, muhtemelen bu annenin beslenme şeklinden kaynaklı bir durumdur. Formül süt ile beslenen bebeklerde ise kabızlık sorununa daha sık rastlanır çünkü formül sütün sindirimi bebek için daha zordur.

Ek Gıdalara Başlayınca Kabızlık Yaşanabilir! Kabızlık problemi esas olarak bebek için sindirimi anne sütüne göre çok daha zor olan katı gıdalara geçişle birlikte başlamaktadır. Bebeğiniz kabızlık sorunu yaşamaya başladıysa, beslenmesinde yapacağınız bazı düzenlemelerle bu soruna rahatlıkla çözüm üretebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Kabızlık Nasıl Geçer – Kabızlığı Ne Giderir? Doğal Tedaviler

Bebeklerde Kabızlık İçin Çözüm Yolları

  • Öncelikle bebeğinizi susuzluğa karşı korumalısınız çünkü bebeklerde kabızlığın nedeni çoğunlukla sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmamış olmasıdır. Bebeğinize gün içinde küçük ölçülerle su verin.
  • Beslenmesinde lifli sebze ve meyvelere ağırlık verin. Sulandırılmış erik ya da üzüm suyu, taze sıkılmış elma ya da armut suyu (günlük 60-120 ml) verebilirsiniz. Bunlar dışında bezelye, ıspanak, semiz otu, kabak, salatalık, brokoli, şeftali, kayısı, kavun gibi lifli sebze ve meyveleri püre haline getirerek bebeğinizin beslenmesine dahil edebilirsiniz.
  • Pirinç maması yerine yulaf ezmesi ya da arpa maması da bebekler için kabızlığa karşı önerilen besinlerdendir. Bebeğiniz kabızlık sorunu yaşıyorsa süt ürünleri, havuç, muz, patates ve pirinç önerilmez.
  • Beslenmede yapacağınız düzenlemeler dışında bebeğinizin dışkılamasını kolaylaştırmak için karnına sık sık masaj yapın. Bebek masajı için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi sırt üstü pozisyona alarak bacaklarını pedal çeviriyormuş gibi hareket ettirin. Bu yapacaklarınızla bebeğinizin bağırsak hareketlerini hızlandırmış olacaksınız.

Beslenmede yaptığınız değişikliklere rağmen kabızlık sorunu devam ediyorsa mutlaka doktorunuzla görüşün. Lavman ve fitil gibi kabızlığı giderici yöntemler ancak doktor onayı ve hastane koşullarında uygulanabilir. Doktorunuz önermedikçe evde denemeyin. Bebeklerde kabızlığın nedeni nadir olarak başka bir hastalığa bağlı da olabilir. Kabızlıkla birlikte kusma ve rektal kanama da varsa, vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruyla görüşün.

4 Yorum

  1. Bu konuda empati yapmak önemli. Bebekler derdini anlatamıyor ama ebeveynler bunu hemen anlamalı ve çözüm üretmelidir. Güzel çözüm önerileri için teşekkürler.

  2. Bebeklikte yaşanılan bu sorun hakkındaki çözümler uygulanabilir harika çözümler
    Editöre tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu