Bebekler Neden Ağlar | Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur?

Bebekler neden ağlar? Ağlama bebeklerin iletişim kurma yöntemi, ihtiyaçlarını dile getirme yoludur. Bütün ihtiyaçlarını ağlayarak dile getiren bebekler, özellikle ilk günlerinde, tam bir muamma ve kargaşa sebebidir.

İlk günler aile için tam bir bulmacadır; alt koklanarak başlanan ağlama nedenini bulma çabası genelde her türlü ihtiyaç kontrol edildikten sonra kucakta pışpışlama ile sonlanır.

Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler birkaç nedenden dolayı ağlar, bunlar:

1- Bebekler Acıktığında Ağlar

İlk aylarda görülen ağlamalarda ilk sırayı alan ağlama nedenidir açlık. Bebek ağlamaya başladığı zaman ilk olarak onu beslemelisiniz. İlk aylarda, anne sütü alan bebekler için beslenme saati beklenmez. Çok sık aralıklarla beslenmeye ihtiyaç duyuyorsa, bebeğiniz gerektiği  kadar doymuyor demektir. Anne sütünün kalitesi değişkendir; yağ veya su oranına göre ya da geliş yoğunluğuna göre farklılık gösterirler.

Yağlı sütler doyurucu olduğu gibi, sulu sütler ise doyurucu değildir. Ayrıca, yoğunluğu az olan sütü emerken bebekler çok fazla efor sarf ettiğinden çabuk yorulur. Yeterince doymayan bebek çabuk acıkır, tekrar beslenmek ister.

Bebeğin tanınma süreci olan ilk günler, anne için de sütünü tanıyacağı günlerdir. Bu aşamada annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi sütün kalitesini de etkiler.

2. Gaz Sancısı Ağlama Sebeplerinden Biridir

Bebekler, ilk günlerde emmeyi öğrenirken bu esnada hava yutarlar. Yutulan bu hava ise onlara gaz olarak geri döner. Biberon ile  beslenen bebekler daha çok gaz sancısı çekse de,  anne sütü emen  bebeklerde de gaz sancıları  sıkça görülür. Annenin, aldığı gıdalara ve vücut sıcaklığına bağlı olarak anne sütü de gaz sancısının nedeni olabilir.

Anneler yediği yemeklere dikkat etmeli ayrıca soğuk algınlığından korunmalıdır. Baklagiller ve sebzeler, özellikle de lahana gibi aşırı gaz yapıcı yiyecekler tüketilmemeli ya da kontrollü tüketilmelidir. Bebeğin ağlama sebebinin gaz sancısı olup olmadığını vücut hareketlerinden anlayabilirsiniz; ayaklarını karnına çekerek ağlayan bebek yüksek ihtimalle gaz sancısı çekiyordur. Ayrıca ağlamalar ani ve şiddetli ise, bu da gaz sancısına işarettir.

Gaz sancısı çeken bebekleri rahatlatmak için:

İlk yapılması gereken beslenme aralarında ve bitiminde bebeğin gazını çıkartmaktır.  Sırt sıvazlamaları ve bacaklarıyla karna basınç uygulamak bebeğin gazını rahat çıkarmasına yardımcı olur. Annenin rahatlatıcı bitki çayları tüketmesi de bebeği rahatlatır.

Bebeğin devam eden gaz sancıları, doktora bildirilerek gerekli görülürse gaz için damla kullanılabilir.

Bebeğin vücut ısısını uygun dengeli tutmak da gaz oluşumunu engelleyen yöntemlerden biridir.

3- Altları Kirlendiğinde Ağlarlar

Çoğu bebek altını kirlettiğinde ıslaklık hissinden rahatsızlık duyar. Bebek cildi son derece hassas olduğundan pişik sorunu da yaşanabilmektedir. Bebeğin ağlama sebepleri kontrol edildiğinde, aç değil ve gaz sancısı da yoksa altını kontrol edin. Altını kirletmişse, temizliğini yaparak sakinleştirebilirsiniz.

4- Herhangi Bir Hastalık Ağlama Sebebi Olabilir

Bebekler neden ağlar? Bebeğinizin hastalanması onu huzursuz eder, bu durumda huzursuzluğunu ağlayarak size bildirir. Bebeğinizin ağlaması her zamankinden farklıysa bu hastalandığını gösteriyor olabilir. Böyle bir durum hissettiğinizde derhal doktorunu bilgilendirmek gerekir.

5- Uyku Zamanı Geldiğinde Ağlayabilir

Yorgun ve uykusunu alamayan bebekler rutinleri bozulduğundan ağlayabilirler.

Bu gibi durumlarda uykusunu düzene sokmak için hoşuna gidebilecek şeyleri yapın; bebek arabasıyla gezdirmek, kucağa alıp ninni söyleyerek rahatlatmak ya da banyo yaptırıp gevşemesini sağlamak gibi…

6- Annenin Ruh Hali Bebeği Huzursuz Ederek Ağlamasına Neden Olabilir

Bebek annenin ruh halinden oldukça etkilenir. Annenin yorgunluğunu, stresini, öfke ve hüznünü hisseder, bu da bebeğin huzursuz olmasına dolayısıyla da ağlama krizlerine yol açabilir. Bebeğe yaklaşırken mümkün olduğunca sakin davranmalı, stresi ona yansıtmamalısınız.

7- Kalabalık Ortamlar Bebeklerin Ağlama Nedenleri Arasındadır

Çoğu bebek kalabalıktan; aşırı ses ya da aşırı ilgiden hoşlanmaz ve böyle ortamlar bebeği tedirgin edebilir. Bu da ağlamasını kaçınılmaz kılar. Bebeğinizin bu yönlerini tanıyarak ona göre sakin bir ortam hazırlamayı da zamanla öğreneceksiniz.

8- Bebeğiniz Diş Çıkarmaya Başladığında Ağlayabilir

Çoğu bebeğin diş çıkarma süreci oldukça sancılıdır. Ateş, uykusuzluk, halsizlik, acıyla kıvranmalar ve ağlama krizleri bitmek bilmez. Bu durumda mutlaka doktoruyla görüşüp ağrısını azaltacak öneriler alınmalıdır.

…….Bazen de sadece daha fazla ilgi için ağlar bebekler. Kucağa alınmak; anneye temas etmek hoşlarına gider. Nihayetinde hala annelerinin bir uzvu oldukları iç güdüsüyle hareket etmeleri de gayet normal sanırım, öyle değil mi?

Bebekler Neden Ağlar | Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur? 1
Bebekler neden ağlar?  Ek olarak önerileriniz varsa lütfen yorum kısmından bildiriniz. Anne adaylarının ihtiyacı olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Kolik Nedir, Belirtileri Nelerdir? Bebeğinizin Ağlama Nedeni Kolik Olabilir!

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu