Balık Yağı : Balık Yağının Kanıtlanmış Mucizevi Faydaları

Balık yağı tüm dünyada oldukça popülerdir ve en çok tüketilen besin takviyeleri arasındadır. Sağlık için çok önemli olan balık yağı Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Yeterli miktarda balık tüketmiyorsanız ya da balık yemekten hoşlanmıyorsanız, balık yağı takviyelerinden alarak, vücudunuzun omega-3 yağ asidi ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

İşte, sizler için balık yağının kanıtlanmış sağlık faydalarına dair bir kılavuz.

Balık Yağı Nedir?

 • Balık yağı, yağlı balık dokularından elde edilir ve en iyi kaynak soğuk ve derin deniz balıklarıdır.
 • Balık yağının yaklaşık % 30’u omega-3, geri kalan % 70’i ise diğer yağlardan oluşur.
 • Balık yağı , w-3 yağ asitleri veya n-3 yağ asitleri olarak da adlandırılan yoğun bir omega-3 yağının kaynağıdır. Diğer bir deyişle, çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA)dir.

Omega-3 Yağ Asidi

Balık Yağı – Faydaları
Balık Yağı – Faydaları

Vücudumuz, ihtiyacımız olan yağların çoğunu üretebilir, ancak bu durum omega-3 yağ asitleri için geçerli değildir. Bu sebeple sağlığımız için hayati öneme sahip olan omega-3 yağ asitlerini gıda ve gıda takviyeleri ile karşılamamız gerekir.

Omega-3, balık başta olmak üzere çeşitli gıdaların en besleyici ve en önemli bileşenidir. Bu yağ asidinin ana özelliklerinin başında; büyüme ve beyin işlevini optimize etme ve inflamasyonu iyileştirme özellikleri gelir. Omega 3 eksikliği farklı koroner hastalıklar, kanser ve psikolojik hastalıklara neden olabilir.

İlgili: Omega-3 Yağ Asitlerinin Faydaları ve Omega-3 Eksikliğinin Tehlikeleri

Balık yağındaki ana omega-3’ler, eikozapentaenoik asit (EPA) , dokosaheksaenoik asit (DHA) ve bitki kaynaklarında bulunan alfa-linolenik asittir (ALA).

İlgili: ALA – EPA – DHA : Omega-3 Yağ Asitlerinin En Önemli 3 Tipi 

ALA önemli bir esansiyel yağ asidi olmasına rağmen, EPA ve DHA’nın daha fazla sağlık faydası vardır ( 1 ,2 ).
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada en az iki kez balık tüketilmesini öneriyor. Ancak balık yiyemiyorsanız balık yağı takviyeleri de omega-3 ihtiyacınızı karşılayabilir. Elbette, balığı taze olarak tüketmek her zaman çok daha büyük fayda sağlar.

Omega-3 bakımından en besleyici balıkların bazıları şunlardır:

 • Orkinos
 • sardalye
 • Somon
 • Ringa Balığı
 • Tuna
 • Alabalık
 • Hamsi

Bu balıkların dışında, yüksek oranda omega 3 yağ asidi içeren başka gıdalar da var. Detaylı bilgi için Omega-3 Yağ Asitleri İçeren Gıdalar başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Balık Yağının Faydaları

Balık ve balık yağı tüketmenin faydaları
Balık ve balık yağı tüketmenin faydaları

Balık yağının faydaları nelerdir?

 • Çocuklarda zihinsel ve fiziksel gelişime yardımcı olur

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda bir dizi davranış bozukluğu görülmektedir. Omega-3 yağ asitlerinin beynin önemli bir bölümünü oluşturduğu düşünüldüğünde, bu yağ asitlerinden yeterli miktarda yararlanılması, davranış bozukluklarının erken yaşta önlenmesi için önemli olabilir.

Büyüme ve gelişme süreci olan çocukluk dönemi, yaşamın en önemli aşamalarındandır ve balık yağının faydaları arasında, bu süreçte çocukların merkezi sinir sistemini güçlendirmek de bulunur.

Yapılan bazı araştırmalar, düzenli olarak balık ve omega 3 yağ asitleri içeren takviyeler tüketen çocukların okul performansında önemli ölçüde artma olduğunu; dokuz ay boyunca balık yağı takviyeleri alan karma akademik yeteneğe sahip gençlerin yaklaşık dörtte üçünün, aritmetik, okuma ve yazma becerilerinde iyileşme olduğunu göstermiştir.

Bir çok çocuğun balık yemekten hoşlanmadığı malum. Bu sebeple omega-3 içeren diğer gıdalarla birlikte balık yağı takviyeleri ebeveynler için oldukça popüler hale gelmiştir.

Balık ve balık yağı takviyesinin hiperaktivite, dikkat dağınıklığı ve diğer davranış problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Beyin sağlığını korur

Alzheimer, demans ve parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar milyonlarca insanı etkilemektedir. Düzenli olarak balık ve balık yağı tüketimi dopamini ve seratonini dengeler. Bu hormonlar beyin işlevini düzenleyen önemli hormonlardır.

Yeterli miktarda balık tüketimi beyni korur; beyin kanaması ve arteriyel tıkanmayı önler. Yanı sıra yüksek kolestrol ve diyabetle mücadele etmeye yardımcı olur.

 • Cilt sağlığını destekler

Özellikle kuru ciltler için oldukça etkili sonuçlar yaratır. Bununla birlikle kaşıntı, akne, sedef gibi cilt problemlerini tedavi etmeye yardımcı olur. Topikal olarak kullanmak için birkaç damla yağı dairesel hareketlerle cildinize uygulayabilirsiniz.

 • Artrit tedavisi için kullanılabilir

Balık yağının en önemli faydalarından biri de içeriğindeki omega-3 yağ asitlerinin romatizmal artrit tedavisine katkı sağlamasıdır. Özellikle sabah saatlerinde eklem yerlerine yağla masaj yapmak eklem sertliği problemlerinden kurtulmanıza yardımcı olur.

 • Kardiyovasküler sağlığı destekler

Balık Yağı Kardiovasküler Sağlığı destekler
Balık Yağı Kardiovasküler Sağlığı destekler

Araştırmalar, fazla balık tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin çok daha düşük olduğunu gösteriyor (3, 4)
Balık yağının en önemli faydalarından biri kan basıncınızı düşürmesidir. Damarlarınızın temizlenmesine, plak ve biriken yağdan kurtulmanıza yardımcı olur. Kandaki lipid seviyelerini düşürür ve kötü kolestrolü (LDL) olanlar için büyük bir yardımcıdır. Bununla birlikte, kalp ritmini kontrol eder ve atardamar iltihaplanmalarını engelleyerek kalp hastalıkları riskini azaltır.
Balık yağının, kalp rahatsızlığına bağlı birçok riski azaltmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, kalp krizi veya inme önleyici etkilerine dair açık bir kanıt henüz bulunmamaktadır. 

 • Kemikleri Güçlendirir

Osteoporoz (kemik erimesi), özellikle yetişkin nüfusu tehdit eden ciddi bir sorundur. Bu sorun, kemik kütlesi kaybına sebep olan kalsiyum açığından kaynaklanmaktadır.

Düzenli olarak balık tüketmek, vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını sağlayarak kemikleri güçlendirir ve osteoporoz riskini azaltır.

 • Mevsimsel alerjilerle savaşır

Balık yağı anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, burun kanallarının şişmesini önler. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir. Mevsim değişiklikleri ile alerjilere neden olan patojenlerle savaşır.

 • Kansere Karşı Korur

Balık yağının poli-doymuş yağ asitleri habis hücrelerin gelişimini engelleyerek farklı kanser türlerine karşı direnç geliştirmenizi sağlar. Ayrıca karaciğer ve böbreklerde biriken toksinlerden kurtulmanızı da kolaylaştırır.

 • Göz problemlerini iyileştirici etkisi vardır

Katarakt veya göz kuruluğu gibi sorunların tedavisi için balık yağı kullanabilirsiniz. İçeriğinde bulunan omega-3 yağ asitleri göz sağlığını korumak ve göz problemlerini tedavi etmede son derece etkilidir.

Yeterli miktarda omega-3 almayan kişilerin göz hastalıkları riski çok daha yüksektir.

 • Depresyon ve kaygı problemlerini önler

Araştırmalar, bazı zihinsel rahatsızlıkları olan kişilerin düşük omega-3 kan düzeylerine sahip olduğunu göstermiştir (5,6)
Bazı zihinsel problemlerin semptomlarını azaltmak için oldukça yararlıdır. Özellikle depresyon ve kaygı sorunları olanların balık yağını düzenli olarak kullanmaları önerilir. Ayrıca yüksek dozlarda balık yağı takviyesi şizofreni ve bipolar bozukluğun bazı semptomlarını da azaltabilir.Kalitesiz yaşam koşulları son yıllarda bu tür sorunların artmasına yol açmıştır. Omega-3 yağ asitleri zihinsel durumunuzu iyileştirerek stresinizi azaltabilir. Ayrıca uykusuzluk ve öfke tedavisinde de balık yağının iyileştirici özelliklerinden faydalanılabilir.

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Bazı çalışmalar, diyet veya egzersiz ile birlikte balık yağı takviyesinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Genel olarak yetişkin nüfusun yaklaşık % 39’u fazla kilolu iken, % 13’ü obezdir ve obezite kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi diğer hastalıkların riskini önemli ölçüde artırabilir. Balık yağı takviyesi, obezlerde vücut kompozisyonu düzenleyerek bu riskleri önleyebilir.

Balık yağı takviyesi bel çevresini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, diğer kilo verme yöntemleriyle kombine edildiğinde fazla kilolardan kurtulmanızı da sağlayabilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

2 Yorum

 1. Balık yağının bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum. Bundan sonra daha çok balık tüketip, gerekirse balık yağı takviyesi de kullanabilirim…

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı