Bağışıklık Sistemini Zayıflatan 10 Kötü Alışkanlık

Bağışıklık sistemi vücudumuzun savunma mekanizmasıdır ve genel sağlığımızla doğrudan ilişkilidir. Bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlüyse hastalıklara neden olan virüslere karşı o kadar direnç gösteririz. Öte yandan, zayıf bağışıklık sistemi sık sık soğuk algınlığı, tekrarlayan enfeksiyonlar, sinüs enfeksiyonları, anemi ve sürekli bitkin hissetme gibi pek çok probleme neden olur. Bundan dolayı sağlık uzmanları, güçlü bir bağışıklığı teşvik eden bir yaşam tarzını şiddetle tavsiye eder, bağışıklığı zayıflatan alışkanlıklar ve diğer her türlü duruma karşı bilinçli olmak gerektiğini vurgularlar.

Beslenme şekli ve düzenli egzersiz yapmak, bağışıklık sisteminin işlevinde önemli bir rol oynar. Ancak, yaygın olarak yapılan bazı günlük alışkanlıkların bağışıklığı gerçekten olumsuz etkilediği de bilinmelidir. Aslında günlük alışkanlıkların çoğu, zaman içerisinde bağışıklığı doğrudan etkiler.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yolu, sağlıklı alışkanlıkları benimsemek ve kötü olanları hayatımızdan çıkarmaktır.

İşte, bağışıklık sistemine zarar veren günlük alışkanlıklar

1. Sağlıksız Uyku Düzeni

Gece geç saatlere kadar çalışıyor, televizyon izliyor veya gecenin geç saatlerine kadar başka şeylerle meşgul olmaktan hoşlanıyorsanız, zayıf bir bağışıklığa sahip olabilirsiniz.

Uyku düzensizliği bağışıklık sisteminin işleyişini bozar ve uyurken enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruma sağlayan sitokinlerin salınımını azaltır. Her gün 7 ila 8 saat kaliteli bir uyku aldığınızdan emin olun.

2. Kişisel Hijyenin İhmali

Sağlam bir bağışıklık sistemi için uygun hijyen gereklidir. Hijyenik olmayan alışkanlıklar zararlı bakteri ve virüslere maruz kalma riskini arttırır ve bu da sizi daha fazla hastalığa karşı duyalı hale getirir.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, günlük duş almak, sık sık ellerinizi yıkamak, yemeklerinizi hijyenik bir şekilde hazırlamak ve temiz kıyafetler giymek gibi basit önlemlerle bağışıklığınızın hasar görmemesine katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca, başkalarının kişisel eşyalarını kullanmaktan da kaçınmalısınız.

3. Aşırı şeker tüketimi

Özellikle işlenmiş şeker beyaz kan hücrelerinin mikroplarla savaşma özelliğini azaltır. Şeker, C vitamininin beyaz kan hücrelerine girmesini engeller ve bu da zayıf bir bağışıklığa neden olur. Şekerin bağışıklığı bastırıcı etkisi, tüketiminden yaklaşık 30 dakika sonra başlar ve bu etki saatlerce sürer, zamanla bağışıklık sisteminin tamamen çökmesine yol açabilir.

Eğer tatlı bir şey yemeye ihtiyacınız varsa, portakal, elma, mango, kivi, karpuz, çilek ve diğer tatlı meyveleri seçebilirsiniz. Bu meyvelerdeki C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır.

4. Bol su içmeyi ihmal etmek

Günlük uğraşlar içerisinde su içmeyi unutan bir çok insan var ve bu durum genel sağlığı olumsuz etkiler. İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşur ve vücudun gereksinim duyduğu bu hayati sıvıyı düzenli olarak yenilemek için yeterince su içmezseniz, bağışıklık sisteminiz kesinlikle olumsuz etkilenecektir. Bu yüzden güçlü bir bağışıklık için uygun hidrasyon şart.

Sağlıklı bir insan günde 8 ila 10 bardak su içmelidir. Bununla birlikte, içmeniz gereken su miktarı yaşadığınız iklime, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuza ve genel sağlığınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

5. Her gün alkol tüketmek

Aşırı alkol tüketimi, virüsle enfekte olmuş hücreleri yok etmek için gerekli olan bazı antikor hücrelerini zayıflatır, ayrıca vücudun, bağışıklık sistemini zayıflatan, beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini de engeller. Alkollü içeceklerin olumsuz bir diğer özelliği ise, temel besin maddelerinin emilimini engellemesidir.

Her gün alkol tüketmek bağışıklık sisteminde ciddi bozulmalara yol açabilir. Bu bozulmalar, enfeksiyonlara karşı savunmanın zayıflaması, organ hasarlarının meydana gelmesi ve vücudun bu hasarları onarmasını engelleme gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle alkol tüketimini makul oranlarda tutmaya özen gösterin.

6. Sigara

Bağışıklığı zayıflatan alışkanlıklar arasında bulunan sigara, sadece içene değil, dumanına maruz kalanın da sağlığını olumsuz etkiler. Dolayısıyla bağışıklık sistemi için son derece sakıncalıdır.

Sigara dumanı oldukça zehirlidir ve bağışıklık hücrelerini baskılayarak ciddi problemlere yol açabilir. Dumana maruz kalındığında solunan toksinler hücre hasarlarına sebep olur. Bu durum devam ettiği takdirde solunum yolları enfeksiyonu, astım, alerjiler ve hatta akciğer kanseri riskiniz artar. Yapmanız gereken şey, mümkün olduğunca sigara dumanından uzak durmak, sigara içilen ortamlarda fazla vakit geçirmemektir.

7. Abur cubur tüketmek

Evet, çoğumuzun abur cubur tükettiği ve bazen bu konuda aşırıya kaçtığı doğru, ancak aşırı miktarda abur cubur tüketmek bağışıklığa ciddi zararlar verebilir. Özellikle yağ oranı yüksek olan abur-cuburlar obezite hastalığının temel nedenlerinden biridir.

Doymuş yağ oranı yüksek olan bir beslenme şekli, kilo alımı olmasa dahi bağışıklık sistemine zarar verebilir. Dahası, obezite ile birlikte, vücudun beyaz kan hücresi ve antikor üretme kabiliyeti olumsuz etkilenir ve vücut virüslerle birlikte enfeksiyonlara karşı savunmasız bir hale gelir.

Abur cubur, fast food gibi sağlıksız beslenme şeklini mümkün olduğunca azaltmanız ve bağışıklığı güçlendiren gıdaları diyetinize eklemeniz sağlıklı yaşama geçiş için büyük bir adım olacaktır.

8. Aşırı kafein tüketmek

Çok fazla kahve ve diğer kafeinli içecekleri tüketmek, vücuttaki stres düzeyini arttırarak sinir sistemini uyarır. Yüksek stres seviyesi, kortizol gibi stres hormonlarının aşırı salınmasına yol açar. Kortizolün bağışıklık sistemini baskılayarak vücudu kalp hastalıkları, kan şekerinde dengesizlik ve yüksek kolesterol gibi çeşitli sağlık sorunlarına yatkın duruma getirdiği bilinmektedir.

Makul oranda alındığında kahve bir çok fayda sağlar. Bu nedenle günlük kafein alımınızı 1 ila 2 fincanla sınırlamanız en doğrusu olacaktır.

9. Güneş koruyucu kullanmamak

Biraz güneşe maruz kalmak vücudun D vitamini üretimini tetikler ve bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ancak güneş koruyucu kullanmadan güneş ışınlarına uzun süre bağışıklık sistemine zarar verir.

Yanı sıra, korunmasız güneşe maruz kalmak, uçuk ve mantar enfeksiyonları gibi cilt sağlığı ile ilgili problemleri şiddetlendirebilir. Bu nedenle, güneşe çıkmanız gerektiğinde, mutlaka her zaman güneş koruyucu kullanın. Ayrıca yağmurlu havalarda veya kış aylarında da güneş koruyucu kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

10. Bağışıklığı çökerten diğer faktörler:

  • Kötümser duygular stres seviyelerini arttırarak bağışıklığı olumsuz etkiler.
  • Kronik stres bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını önemli ölçüde etkiler.
  • Aktif olmayan bir yaşam tarzı bağışıklığa zarar verir.
  • Sürekli antibiyotik kullanmak bağışıklık sistemini zayıflatır.
  • Kirli hava koşulları bağışıklığı savunmasız hale getirir.

4 Yorum

  1. Bağışıklık sistemini zayıflatan nedenlerin birçoğundan kurtulmak mümkün değil. Günümüzde stres sağlığımızın baş düşmanı stressiz geçen bir günümüz yok maalesef. Eminim paylaşımınızı okuyan bir çok kişi bağışıklık sistemine zarar verdiğinin farkına varacaktır. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu