Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Etkili ve Doğal Yolları

Bitkin, yorgun ve vücudunuzda kırgınlık mı hissediyorsunuz? Bunun hastalık belirtisi olabileceği aşikar. Bu sebeple bağışıklık sisteminizi doğal yollarla nasıl güçlendirerek direnç kazanabileceğinizi düşünmeye başladıysanız, bu makalede aradığınızı bulabilirsiniz.  İyi haber şu ki; vücudunuza direnç kazandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için, son derece etkili ve doğal çözümler var.

Bu çözüm önerileri özellikle soğuk ve grip mevsimi olan kış için çok işinize yarayacak. Gribe  yakalandıysanız üzülmeyin zira önerilerimiz gribi de kısa sürede söküp atacak etkiye sahip.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Doğal Yollar

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve soğuk kış günlerine çelik gibi girmenizi sağlayacak yöntemler:

Bitkilerin gücüne inanın; 

Bu ilk adım! Bağışıklık sistemini çökerten soğuk algınlığı ve grip, bazı doğal bitkiler sayesinde vücudunuzu terk eder ve sonrasında enfeksiyon riskini en aza indirir. Peki hangi bitki ya da bitkiler?

  • Astragalus Kökü (Geven Otu)

Şüphesiz ki sağlığımızı korumak için pek çok bitki seçeneği var ama bağışıklık sistemini en etkili şekilde güçlendirecek bitki ‘Geven Otu‘ olarak da bilinen ‘Astragalus Kökü’ bitkisidir.

Gerek tıp gerekse alternatif tıp alanında ”bitkisel ilaçların en güçlüsü, en etkilisi” olarak tanımlanır Astragalus Kökü.

Kullanımıyla birlikte bağışıklık sistemi hücrelerini hızla harekete geçirerek enfeksiyon riskini % 50’ye kadar düşüren Astragalus kökü, yapılan araştırmalara göre günlük olarak tüketildiğinde, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla etkin bir şekilde mücadele ediyor.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendiren En Lezzetli İlaç: Çikolata

Bir fincan sıcak çikolata veya birkaç parça bitter çikolatanın bağışıklık sistemine etkisi inanılmaz! İlginçtir ki, çikolatayı içmek ya da yemek zorunda bile değilsiniz!

Yapılan araştırmalar çikolata kokusunun tükürükte bulunan mikroplarla savaşan antikor oranını arttırdığını ortaya çıkardı. Bu durum çikolata kokusunun enfeksiyon riskini azalttığı anlamına gelir ki, bir de yiyerek ya da içerek tükettiğinizi düşünün! Hem hastalıklardan korunup hem de damağımızı şenlendirmek… Muhteşem değil mi?

  • Kızartmalardan Uzak Durun

Kızarmış yiyecekler, vücuttaki virüslerle savaşan bağışıklık hücrelerini zayıflatan trans yağlar içerir. Bu trans yağlar hücre yapısında bozulmalar yarattığından sadece soğuk algınlığı değil kalp, karaciğer hastalıkları ve aynı zamanda obeziteyi de tetiklemektedir. Bu sebeple kızartmaları mümkün olduğunca tüketmemeye çalışın.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Spor Yapın

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılabileceklerden biri de düzenli spordur. Günlük yapacağınız ortalama 30 dakikalık egzersizler vücudunuzu rahatlatır ve enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin işlevini % 55 oranında arttırır.

Düzenli spor yapmayanların yapanlara oranla enfeksiyon riski 6 kat daha fazladır.

  • Elleriniz Mutlaka Her zaman Temiz Olsun

Ellerinizi sık sık yıkayın. Yıkayamadığınızda ise bir temizlik jeli ya da kimyasal içermeyen ıslak mendillerle silin. Bu basit önlem bile enfeksiyon riskini oldukça azaltacaktır.

  • Hafta Sonlarına Huzur Katın

Yapılan araştırmalara göre, haftada en az bir gün (iki gün en ideali), stres seviyenizi düşüren aktiviteler hastalık riskini de % 80 oranında düşürüyor. Hafif doğa yürüyüşler, bol oksijenli ortamlarda dinlenme, yorucu olmayan sosyal hobiler, keyifli yolculuklar yapabileceğiniz aktiviteler arasında olabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı