Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Diğer Doğal Yollar

Vücudunuza direnç kazandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için etkili doğal çözümler mevcut. Bu çözüm önerileri özellikle grip gibi salgınların olduğu dönemlerde çok işinize yarayacak.

Bağışıklık sistemi nedir? Çeşitli hastalıklara neden olan virüs ve bakterilerle savaşan inanılmaz bir savunma sistemidir. Bağışıklık sistemi, zararlı patojenleri ve diğer yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştırmak için birbirleriyle etkileşime giren oldukça karmaşık bir hücre, organ ve doku karışımıdır. Bu sistemin zayıflaması bizi birçok sağlık problemine karşı savunmasız bırakır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar ve Diğer Yöntemler

Bağışıklığı güçlendirmenin ve korumanın çeşitli yolları vardır. Bunların başında ise sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak gelir. Sigara, alkol ve düzensiz uyku bağışıklığı zayıflattığı için bunlardan kaçınmak en doğru seçim olur. Bununla birlikte, bağışıklığı güçlendiren besinler ve çeşitli yöntemler var. İşte, bunlardan bazıları…

 • C vitamini-  Beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin anahtar bileşenlerinden biridir. Bu nedenle vücudumuzda her zaman yeterince olması gerekir. C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır ve narenciyeler de bolca C vitamini içerir. İnsan vücudu C vitamini üretemediğinden mutlaka dışarıdan takviye edilmelidir. Limon, portakal, greyfurt, yaban mersini, kivi ve kavun gibi meyveler C vitamini deposudur. Ayrıca, kuşburnu, kırmızı lahana, rezene, ıspanak, yeşil biber ve kırmızı biber de bolca C vitamini içerir.
 • Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurYoğurt- Hem probiyotik bir besin olması hem de D vitamini içermesi yoğurdu en iyi bağışıklık destekleyen gıdalardan biri haline getirir.
 • Badem- Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, özellikle bademde bolca bulunur. Bu özelliği sayesinde bağışıklık güçlendirici yiyecekler arasında bulunur.
 • Sarımsak- Enfeksiyonlarla mücadeledeki başarısı yüzyıllardır bilinen sarımsak, aynı zamanda mantar önleyici, antiseptik ve doğal bir detoksik olmasıyla bağışıklık üzerinde mükemmel etkiler yaratır.
 • Zencefil- Sarımsak gibi, zencefil de yüzyıllar boyunca birçok kültür tarafından doğal bir şifacı olarak kullanılmıştır. Zencefil zararlı bakterilerin vücuda yayılmasını önler, enfeksiyon ve hastalıklara karşı büyük bir savunma sağlar.
 • Astragalus Kökü (Geven Otu)- Bağışıklık sistemini çökerten soğuk algınlığı ve grip, bazı doğal bitkiler sayesinde vücudunuzu terk eder ve sonrasında enfeksiyon riskini en aza indirir. Peki hangi bitki ya da bitkiler? Şüphesiz ki sağlığımızı korumak için pek çok bitki seçeneği var ama bağışıklık sistemini en etkili şekilde güçlendiren bitki ‘Geven Otu‘ olarak da bilinen ‘Astragalus Kökü’ bitkisidir. Kullanımıyla birlikte bağışıklık sistemi hücrelerini hızla harekete geçirerek enfeksiyon riskini % 50’ye kadar düşüren Astragalus kökü, yapılan araştırmalara göre günlük olarak tüketildiğinde, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla etkin bir şekilde mücadele ediyor.
 • Zerdeçal- ZerdeçalEn güçlü bağışıklı güçlendirici besinlerden bir diğeri de zerdeçaldır. Zerdeçalın faydalarına dair daha fazla bilgi için buradaki yazıyı okumanızı öneririz.
 • Yeşil Çay- Hem yeşil hem de siyah çay, doğanın en etkili antioksidanlarından olan flavonoidlerle doludur. Bununla birlikte, yeşil çay, başka bir güçlü antioksidan olan epigallokateşin gallat (EGCG) da içerdiğinden siyah çaydan çok daha fazla faydaya sahiptir. Ayrıca, mikroplarla mücadele mekanizmaları üretmeye yardımcı olan L-theanine de içerir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında bulunur. Yalnız, kafein oranı yüksek olduğundan aşırı tüketmemeye dikkat edin.
 • Siyah Çikolata- Bir fincan sıcak çikolata veya birkaç parça bitter çikolatanın bağışıklık sistemine etkisi inanılmaz! İlginçtir ki, çikolatayı içmek ya da yemek zorunda bile değilsiniz! Yapılan araştırmalara göre, çikolata kokusu tükürükte bulunan mikroplarla savaşan antikor oranını arttırıyor. Bu durum çikolata kokusunun enfeksiyon riskini azalttığı anlamına gelir ki, bir de yiyerek ya da içerek tükettiğinizi düşünün! Hem hastalıklardan korunup hem de damağımızı şenlendirmek… Muhteşem değil mi?
 • Kızartmalardan Uzak Durun- Kızarmış yiyecekler, vücuttaki virüslerle savaşan bağışıklık hücrelerini zayıflatan trans yağlar içerir. Bu trans yağlar hücre yapısında bozulmalar yarattığından sadece soğuk algınlığı değil kalp, karaciğer hastalıkları ve aynı zamanda obeziteyi de tetiklemektedir. Bu sebeple kızartmaları mümkün olduğunca tüketmemeye çalışın.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Spor Yapın- Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için spor yapın Günlük olarak yapacağınız ortalama 30 dakikalık egzersizler vücudunuzu rahatlatır ve enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin işlevini % 55 oranında arttırır. Düzenli spor yapmayanların yapanlara oranla enfeksiyon riski 6 kat daha fazladır.
 • Elleriniz Her zaman Temiz Olsun- Ellerinizi sık sık yıkayın. Yıkayamadığınızda ise bir temizlik jeli ya da kimyasal içermeyen ıslak mendillerle silin. Bu basit önlem bile enfeksiyon riskini oldukça azaltacaktır.
 • Yeterince Uyuyun- Uyku ile bağışıklık birbiriyle yakından ilişkilidir. Yetersiz uyku hastalıklara karşı daha savunmasız olmanıza neden olur. Bu uyku düzenine mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Hafta Sonlarına Huzur Katın- Yapılan araştırmalara göre, haftada en az bir gün (iki gün en ideali), stres seviyenizi düşüren aktiviteler hastalık riskini de % 80 oranında düşürüyor. Hafif doğa yürüyüşler, bol oksijenli ortamlarda dinlenme, yorucu olmayan sosyal hobiler, keyifli yolculuklar yapabileceğiniz aktiviteler arasında olabilir.

Ayrıca okuyun- Bağışıklık Sistemini Zayıflatan 10 Kötü Alışkanlık

5 Yorum

 1. Bununla ilgili sorunlarım vardı, geven otunu ilk defa duydum deneyeceğim, bilgilendirme için teşekkür ederim … Selam ve Dua ile…

 2. Bağışıklık sistemimiz her zaman güçlü olmalı. Bunun en kolay yolu da doğal besinler… Bazılarını pek tüketmediğimi farkettim, onları da listeme alacağım, teşekkürler.

 3. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak özellikle şu Korona zamanlarında çok önemli. Teşekkürler bilgilendirme için.

 4. Zayıf bir bağışıklığa sahibim. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu