Bağırsak Kanseri (Kolon ve Rektum Kanseri) Belirtileri ve Korunma yolları

Bağırsak kanseri nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir? 5 Adımda kalın bağırsak kanserinden korunma yolları…

Bağırsak kanseri nedir? Kalın bağırsak kanseri olarak da adlandırılan kolon ve rektum kanseri genellikle bağırsaklarda oluşan poliplerin zamanla büyüyüp yayılması sonucunda ortaya çıkan ve yaşam kaybına en çok neden olan kanser türlerinden biridir. Kalın bağırsağın iç yüzeyinde oluşan ve kontrolsüzce yayılan kansere kolon kanseri; kalın bağırsağın sonunda bulunan rektumda oluşan kansere rektum kanseri denir. Bu iki kanser türünü belirtmek için kullanılan terime ise “kolorektal kanserler” denir.

Bağırsak Kanseri Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden veya semptomlardan herhangi birini sık sık ve uzun süreli yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün.

 • Karında şişlik, ağrı, kramp, aşırı gaz, kusma
 • Sürekli kabızlık veya ishal sorunu yaşamak
 • Dışkıda renk değişimi veya kan görme, ayrıca bağırsakların yeterince boşalmadığı hissi
 • Açıklanamayan kilo kaybı ve iştahsızlık
 • Aşırı yorgunluk
 • Sarılık (ciltte ve gözlerde sarılık belirtisi)
 • Solunum güçlüğü
 • Hassas kemikler
 • El ve ayaklarda şişlik
 • Bulanık görme
 • Baş ağrıları

Bağırsak kanseri nasıl teşhis edilir? Doktorunuz tıbbi geçmişiniz ve aile geçmişiniz hakkında sorular sorarak işe başlar. Ardından kan ve gaita testi, kolonoskopi, sigmoidoskopi, röntgen gibi yöntemlerle muayene ederek teşhis koyar.

Bağırsak kanseri, erken evrelerde belirgin uyarı işaretleri vermeden gelişebilir ve herkesin semptomları birbirinden farklı olabilir. Kolon kanseri her yaşta görülse de genellikle ilerleyen yaşlarda (55-65 yaşa) görülme sıklığı daha fazladır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda eşit oranda görülebilmektedir.

Bağırsak kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte risk faktörleri genel olarak şunlardır;

 • Yaşlılık
 • Genetik faktörler
 • Ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı gibi bağırsak içi hücrelerin bozulmasına neden olabilecek hastalıklar
 • Bağırsakta polipler olması
 • Genetik bozukluklar
 • Hayvansal gıdaların (kırmızı et ve özellikle işlenmiş etler) aşırı tüketimi.

Bağırsak-Kolon ve Rektum Kanseri Evreleri

Bağırsak kanseri teşhisi konulduktan sonra, yapılan taramalar ile kanserin vücudun diğer kısımlarına yayılıp yayılmadığı incelenerek kanserin hangi evrede olduğu saptanır. Buna ‘evreleme’ denir. Evreleme, en iyi tedavi seçeneğini belirlemeye yardımcı olur. Kalın bağırsak kanseri evreleri şunlardır;

Bağırsak kanseri evreleri
Bağırsak kanseri evreleri
 • Evre 1 – Kanser sadece bağırsak iç duvarında bulunur.
 • Evre 2 – Kanser bağırsak duvarının dış yüzeyine yayılmıştır.
 • Evre 3 – Kanser bağırsak yakınındaki lenf bezlerine yayılmıştır.
 • Evre 4 – Kanser, lenf bezlerinin ötesine (karaciğer veya akciğerler gibi vücudun diğer bölgelerine) yayılmıştır.

Kalın bağırsak kanserinin tedavisi; kanserin büyüklüğü ve konumuna, vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığına, yaş ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak uygulanan tedaviler ilaçlı, cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi şeklindedir.

Her bağırsak kanseri vakası farklıdır, bu nedenle doğru tedavi planı kişiden kişiye değişecektir. Doktorunuz bu tedavi seçeneklerini sizinle görüşecek ve sizin için neyin doğru olduğunu belirleyecektir.

Bağırsak Kanserinden Korunma Yolları

1. Bağırsak Kanseri Erken Teşhisi İçin Tarama Testleri

Kalın bağırsak kanseri için düzenli tarama testleri yaptırmak, hastalıktan korumak ve hastalığı erken evrede teşhis etmek için hayati öneme sahiptir.

Taramalar erken evredeki kanseri yakalayabilir. Bununla birlikte henüz kansere dönüşmemiş polipler de bu taramalarla tespit edilip ilerlemesinin önüne geçilebilir. Senede 1 veya en geç 2 yılda bir yapılacak taramalarla bağırsak kanseri ölüm oranı riski büyük ölçüde azalır. “Tarama testleri hayat kurtarır.” Kanser erken saptandığında tedavisi % 90 oranında başarıyla sonuçlanır.

2. Sigara ve Alkolden Sakının

Sigaranın genel sağlığı ne kadar olumsuz etkilediğini zaten biliyorsunuz. Bununla birlikte, sigara içmek bağırsak kanseri dahil 14 farklı kansere neden olabilir. Sigara içenlerin içmeyenlere oranla kanser olma ve kanserden ölme riski daha yüksektir. Eğer sigara içiyorsanız ve bırakmakta zorlanıyorsanız, bu konuda bir uzman desteği alabilirsiniz.

3. Sağlıklı Bir Kiloya Sahip Olun

Bağırsak kanseri de dahil diğer bir çok kanser türü şişmanlıkla ilişkilendirilmiştir. Eğer ideal kilonuzun üstündeyseniz mutlaka kilonuzu kontrol altına almalı ve fazla kilolardan kurtulmalısınız. Sağlıklı bir diyet uygulayarak, günlük kalori alımınızı kontrol ederek ve düzenli egzersiz yaparak sağlıklı bir kiloya erişebilir ve bağırsak kanseri riskini en aza indirebilirsiniz.

Ayrıca, hem erkek hem de kadınlar için sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmak kalp hastalıkları, diyabet ve diğer bir çok hastalığın riskini de azaltır.

4. Kırmızı Et Tüketimini Sınırlayın ve Daha Fazla Sebze-Meyve Tüketin

Çok fazla kırmızı et tüketmek kolon kanseri riskini arttırır. İşlenmiş etler – pastırma, salam, sosis gibi ilenmiş olanlar ise bu risk daha da arttırır- Bunun yerine beyaz et (tavuk, balık gibi) tüketmeniz sağlığınız için çok daha faydalıdır.

Dünya Kanser Araştırma Fonu, özellikle bitki bazlı beslenmenin kanser riskini azaltmak için ilk adım olduğunu belirtiyor. Araştırmalar, lif açısından zengin sağlıklı beslenme modelinin kolon kanseri riskini azalttığını göstermektedir. Bunun nedeni, lifli gıdaların bağırsakta daha hızlı hareket etmeleri ve ayrıca insülin direncini önlemeye yardımcı olmalarıdır.

Bol miktarda taze sebze ve meyve tüketmek sadece kolorektal kanserleri önlemekle kalmaz aynı zamanda diğer kanser risklerini de azaltır. Sebze ve meyveler vücuttaki hücreleri kansere yol açabilecek hasarlardan korunmaya yardımcı olan vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar içerir.

5. Fiziksel Olarak Aktif Olun

Aktif bir yaşam ve düzenli egzersiz yapmak bağırsak kanseri dahil birçok ciddi hastalıktan korunmaya yardımcı olur. Bununla birlikte sayısız fayda sağlar. Her gün en az 30 dakika orta dereceli bir aktivite sağlığınız için oldukça önemlidir.Düzenli egzersiz yapmanın polipleri azalttığı ve kolon kanseri riskini en aza indirdiğine dair güçlü kanıtlar mevcut. Bu nedenle fiziksel olarak aktif bir yaşam sürdürmek, sağlıklı yaşam sürdürmenin en önemli adımlardan biridir diyebiliriz.

Kaynak

Ayrıca okuyun⇓

10 Yorum

 1. Her zaman olduğu gibi kolon kanserinin sebepleri başlıklı Yazınızda da çok ayrıntılı ve güzel detaylar vermişsiniz Çok teşekkür ederim.

  1. Çok üzüldüm. Mekanı cennet olsun. Evet, senede bir kez test yaptırmanız faydalı olur. Esen kalın.

   1. Senede bir mi? Bana 5 yılda bir demişlerdi sanki. Bir doktora danışmak lâzım o zaman…

    1. özellikle aile üyelerinde olunca 1 yıl ya da en geç 2 yıl arayla kontrollerin yapılması gerekiyor. Ülkemizde pek önemsenmiyor ama dünya standardı bu.

 2. Bağırsak kanseri en çok korktuğum hastalıklardan birisidir. Sizinde bu yazınız için teşekkür ediyoruz. Allah herkese önce sağlık versin.

  1. Amin. Kesinlikle önce sağlık. Dikkat etmek lazım, aksi takdirde korkulacak bir hastalık bağırsak kanseri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu