Ayak Mantarı Neden Olur? Ayak Mantarı İçin Doğal Tedaviler | XHayat
Genel Sağlık

Ayak Mantarı Neden Olur? Ayak Mantarı İçin Doğal Tedaviler

Ayaklarda görülen mantar çeşitli nedenlere bağlı olarak bulaşıcı olabileceği gibi yaşam kalitesinin de düşmesine neden olur. Ayak mantarı neden olur ve nasıl geçer merak ediyorsanız haberi okumaya devam edin.

Ayak mantarı nedir ve belirtileri Nelerdir?

Kapalı, nemli ve sıcak ortamlar mikroorganizmaların üremesi için en ideal yerlerdir. Mikroorganizmaların üremesi sonucunda ayak mantarı oluşmaya başlar. Kaşıntı ile birlikte deride tahriş, döküntüler, ayak kokusu, alerjik reaksiyonlar ve ağrı hissi gibi şikayetler ayak mantarı belirtileri arasındadır.


Ayak mantarı bulaşıcı mıdır? Evet, kesinlikle! Hem de oldukça hızlı bulaşır. Bu sebeple kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçınmak çok önemlidir. Özellikle, kuaförlerde kullanılan pedikür malzemeleri gibi bakım ürünlerinin steril olduğundan emin olun (spor salonları, havuzlar, güzellik merkezleri vb. kalabalık ortamlar da dahil.)

Ayak mantarının nedenleri

  • Duş sonrası ıslak ayakların iyi şekilde kurulanmaması ayak mantarına sebep olabilir.
  • Dar ya da kalitesiz ayakkabı kullanılması.
  • Özellikle yaz aylarında kullanılan kapalı ayakkabıların uzun süre ayakta kalması ve buna bağlı olarak ayakların terlemesi ve hava almaması.
  • Ayak bakımının ihmal edilmesi-Ayak bakım malzemelerinin ortak kullanımı.
  • Ayakkabıların, havlu, çorap gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı.
  • Kalabalık havuzlar gibi bir çok etken ayak mantarının nedenleri arasındadır.

Ayakta mantar oluşumunu engellemek İçin Neler yapılabilir?

  • Tüm gün ayakkabı içerisinde kalan ayaklarınızı gün sonunda iyice yıkayarak kurulabilir ve temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayakları yıkarken parmak aralarına çok daha fazla özen göstermek gerekir.
  • Özellikle yaz aylarında dar ve kapalı ayakkabılar yerine ayakların nefes almasını sağlayacak ayakkabılar tercih edilmesi gerekir.
  • Tercih edeceğiniz çoraplar yaz aylarında pamuklu ve teri çekebilen sentetik çoraplardan olması gerekir ve mutlaka günlük değiştirilmelidir.

Ayak Mantarı İçin Doğal Çözümler

Ayak mantarı için evde uygulayacağınız doğal  yöntemlerle ayak sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz. Bu doğal uygulamalar oldukça kolaydır ve ayak mantarının giderilmesine yardımcı olacaktır.


Elma Sirke :  Ayaktaki mantarın giderilmesi için elma sirkesi, asidik özelliğiyle bakterileri yok eder ve ayak sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Antiseptik bir sabunla ayaklarınızı yıkayıp duruladıktan sonra, bir miktar elma sirkesini pamuk yardımıyla mantarlı bölgelere kompres yapın. Yaklaşık 1 saat sonra da temiz suyla yıkayın.

Sirke ile mantar tedavisi şu şekilde de uygulanabilir: Leğene bir miktar elma sirkesi koyun ve biraz da su ekleyerek ayaklarınızı bu karışımda 1 saat kadar bekletin ve ardından temiz suyla yıkayın. Yıkadığınız ayaklarınızı parmak araları dahil iyice kurulayın.

Yoğurt: Ayaklarınızın mantarlı bölgelerine yoğurt sürün ve yoğurdun iyice kurumasını bekleyin. Daha sonra ayaklarınızı yıkayıp kurulayın. Ayak mantarı geçene kadar uygulayacağınız yoğurtla ayak mantarı tedavisi, mantar ve mantarın yol açtığı problemlerden kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.

Bitkisel yağlar: Ayak mantarı tedavisi için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, Hindistancevizi yağı ve zeytinyağı uygulamasıdır. Eşit miktarlarda, mantarlı bölgeye yetecek kadar karıştıracağınız zeytin yağı ve hindistancevizi yağına birkaç damla da çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bitkisel yağ karışımını bir pamuk yardımıyla ayaklarınızda mantarlı bölgeye uygulayın. 10-15 dakika kadar bekledikten sonra ayaklarınızı antiseptik bir sabunla yıkayın ve kurulamayı sakın ihmal etmeyin.

Sarımsak: Anti bakteriyel özelliğiyle mantar tedavisinde etkili bir yöntem olan sarımsak uygulaması için, 1 diş sarımsağı ezerek içerisine 4-5 damla zeytinyağı eklemeniz gerekir. Macun haline getirdiğiniz karışımı ayaklarınızda mantarlı bölgeye uygulayarak yarım saat bekletin ardından yıkayıp kurulayın. Düzenli bir uygulama ile ayak mantarlarından kurtulabilirsiniz.

Karbonat: Uygulama için ayak mantarı olan bölgelere yetecek kadar karbonat ve su karıştırılıp bir macun kıvamı elde edin ve bu macunu mantarlı bölgelere sürün. Yarım saat sonra yıkayıp kurulayın.

Limon: Eşit oranda limon suyu ve zeytinyağı karışımını tırnak mantarı ve mantarın yoğun olduğu diğer bölgelere pamuk kullanarak uygulayın. 20-25 dakika sonra ayaklarınızı ılık suyla durulayın.


Tuz ve beyaz sirke: Ayak mantarı ve tırnak mantarı tedavisi için beyaz sirke ve tuz oldukça etkilidir. Bu iki malzemeyi karıştırın ve mantarlı bölgeye doğrudan uygulayın 10 dakika sonra ılık su ile durulayın. Günde 2 kez uygulayacağınız bu doğal tedavi ile mantarın iyileşme süreci hızlanacaktır.

E vitamini: Cilt onarma özelliği olan E vitamini yağını mantarlı bölgeye uygulayın ve yarım saat sonra durulayın. Bu işlemi her gün yapabilirsiniz.

PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı